Prírodné sladidlo lucuma: V čom ďaleko prevyšuje iné sladidlá?

Prírodné sladidlo lucuma: V čom ďaleko prevyšuje iné sladidlá?

Čo si budeme navrávať... prírodné sladidlá sú jednoducho v kurze a pomaly, ale isto, vytláčajú z našich kuchýň a z trhu klasický cukor, na aký sme boli zvyknutí. Či už sa zubami nechtami držíte bieleho rafinovaného cukru a len s nedôverou pozeráte po ostatných alternatívach sladenia alebo ste, naopak, z tých, ktoré si samy potrebujú otestovať každý druh sladidla, toto by vás rozhodne malo zaujímať! Prírodné sladidlo lucuma je to, čo sme si dnes zobrali „na paškál“ a pozrite sa, čo sme zistili!

Zaostrené na lucumu

V prvom rade sa pozrime bližšie na to, čo to tá lucuma (Pouteria lucuma) je a kde sa berie. Nuž, predovšetkým je zaujímavé, že lucuma je subtropické ovocie. Ak ste o ňom ešte nepočuli, niet divu, veď v našich končinách by sme ho len márne hľadali. Domovom lucumy je Peru, aj preto jej prischlo druhé meno „zlato Inkov“. Toto ovocie má výraznú a predsa lahodnú a sladkú chuť.

Má oválny tvar, pripomínajúci avokádo. Jeho šupka je zelená, po úplnom dozretí hnedá a dužina karamelovo-žltá. A keď už spomíname karamel, aj chuť lucumy mierne pripomína karamel. V chuti tohto ovocia sa však dá rozoznať aj chuť akoby sladkých zemiakov alebo manga.

Zaujme ťa: Už si jedla fialové zemiaky? Tak si pochuť na zdraví!

ovocie lucuma

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Ako uzrie svetlo sveta?

Ani v tomto prípade žiadne umelé dochucovadlá a prídavky neprichádzajú do úvahy, celý proces získavania lucumy, od procesu dozrievania ovocia na sene až po pomletie plodov na prášok, je postavený na prírodnej báze. Lucuma býva skladovaná výlučne v hermeticky uzavretých obaloch. Opomenúť nemôžeme ani obsah lucumy – reč je o vysokom podiele vlákniny, betakaroténu, draslíka, fosforu, železa a množstve ďalších cenných stopových prvkov.

Za zmienku stojí, že lucuma potláča chuť do jedla, takže ak ste z tých, ktoré sa nevedia zastaviť, pokiaľ ide o príjem jedla, práve toto je sladidlo, hodné vašej pozornosti. Lucuma sa tak zaraďuje do skupiny sladidiel, ktoré sú skutočne zdravšou alternatívou cukru, popri manuka mede, stévii či kokosovom cukre.

prírodné sladidlá

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com, pinterest.com

Topka medzi sladidlami

V čom má lucuma predsa len o kúsok navrch, to je fakt, že ide o sladidlo s najnižším glykemickým indexom. Vďaka lucume si tak doprajete dávku energie a dobrej nálady súčasne. V minulosti sa vo veľkom využívala dokonca na ozdravenie pokožky. Má takisto schopnosť podporovať trávenie a regulovať hladinu krvného tlaku, čo rozhodne nemôžeme povedať o každom druhu sladidla. Chvál na lucumu však máme v zálohe oveľa viac, veď boli dokázané napríklad jej antimykotické a protizápalové schopnosti, ako aj schopnosť značne urýchliť hojenie rezných rán.

Bude sa ti páčiť: Čo robiť s citlivou pokožkou: Vieš, ako sa o ňu dobre starať?

náhradné sladidlá

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Sladidlo lucuma, vo forme prášku, si môžete zakúpiť buď v špecializovaných predajniach so zdravou výživou alebo na internete. Určite sa po ňom poobzerajte predovšetkým vtedy, ak ste milovníčkami sladkého, ale záleží vám na tom, aby to sladké bolo zároveň aj zdravé a výživné.

Zdroj - úvodná foto: flickr.com

Neprehliadni: Recept na jablkový kompót bez cukru: Skús to zdravšie!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 27.08.18 06:58

ĽŠ
karma
100.00

Už som o "zlate Inkov" - lucume počula, ešte som sa s ním, však, nestretla.

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 27.08.18 08:06

MM
karma
100.00

pre mňa zaujímavá novinka

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní