Kryštalizácia medu: Aká je pravda o tuhnutí medu a čo s tým?

Kryštalizácia medu: Aká je pravda o tuhnutí medu a čo s tým?

Kryštalizácia medu je pomerne rozporuplný jav. Jedni hovoria, že je na „závadu“ a siahajú z princípu len po tekutom mede, iní vyslovene vyžadujú skryštalizovaný med, pretože tvrdia, že práve to je známka jeho kvality. Ako ste na tom vy? Radšej si kúpite tuhý med od včelára alebo si vystačíte aj s tým tekutým z bežného obchodného reťazca? Zaujímalo nás, ako to s tou kryštalizáciou vlastne je. Zostaňte s nami!

Je kryštalizácia a cukornatenie to isté?

Mnohí si kryštalizáciu (tuhnutie) medu spájajú so scukornatením tohto zdravého zlatého pokladu, ale je to skutočne tak? Je skryštalizovaný med naozaj zárukou jeho pravosti a kvality? Ešte predtým, než si zodpovieme na tieto otázky, je dobré si povedať, čo to tá kryštalizácia vlastne je. Každý včelár by vám vysvetlil, že ide o prirodzenú vlastnosť medu, nakoľko med je prakticky roztokom cukrov. Týka sa teda úplne všetkých druhov medu, či už je to kvetový, horský, lesný alebo repkový. Avšak to, v akej fáze med skryštalizuje, závisí od jeho pomeru fruktózy (ovocného cukru) a glukózy (hroznového cukru). Z toho už logicky vyplýva, že kryštalizácia a cukornatenie medu sú dva odlišné javy.

Zaujme ťa: Recept na domácu medovinu: Ako stvorená na jesenné zahriatie

ako rozpustiť med

Zdroj: Shutterstock®

Možno sme teraz sklamali všetky zástankyne hesla, že čím kvalitnejší med, tým viac cukru a čím viac cukru, tým rýchlejšia kryštalizácia. Ide však naozaj len o mýtus, pretože kryštalizácia medu nemá s jeho obsahom cukru vôbec nič spoločné. Teda v praxi to znamená, že čím viac glukózy med obsahuje, tým skryštalizuje rýchlejšie. Naopak, fruktóza (čuduj sa, svete) tento proces v mede spomaľuje. Z toho vyplýva, že najpomalšie kryštalizuje napríklad svetlý agátový med, v ktorom je najviac fruktózy a najrýchlejšie zase napríklad medovicový, lipový, kvetový a iné tmavé druhy medu.

ktorý med je najkvalitnejší

Zdroj: Shutterstock®

Ktorý med kryštalizuje najrýchlejšie?

Pomerne veľa glukózy a tým aj rýchlu kryštalizáciu môžete badať aj pri repkovom mede. Zato napríklad spomínaný agátový med vám začne kryštalizovať až po niekoľkých mesiacoch či dokonca rokoch. Pri kryštalizácii medu však hrá úlohu aj teplota miestnosti, v ktorej ho skladujete. V chlade vám začne med kryštalizovať skôr, ako v teple. A hoci s obľúbenou pomôckou – drevenou naberačkou medu – si v prípade jeho kryštalizácie asi neporadíte, je dobré vedieť, že kryštalizáciou sa med nijako neznehodnocuje.

Naozaj si vystačíte s lacným a vodavým medom?

Preto, ak máte na výber, nesiahajte za každú cenu len po tekutom mede, obzvlášť nie po tom z bežných obchodných reťazcov. Áno, možno je počas akcie neporovnateľne lacnejší, ľahšie sa pridáva do čaju, oveľa ľahšie a rýchlejšie sa v ňom rozpúšťa a tak ďalej. Lenže aj kvalitný med priamo od včelára, hoci aj tuhý tak, že by ste v ňom zlomili lyžičku, viete bez problémov opäť uviesť do tekutého stavu a to vo vodnom kúpeli. Stačí doň jednoducho položiť pohár s medom. Kým však nemusíte, tento úkon nerobte, pretože sa tým kvalita medu zbytočne znehodnocuje a med stráca svoje nutričné hodnoty (vitamín C, enzýmy, éterické látky). A keď už, snažte sa nepresiahnuť teplotu, pri ktorej budete med roztápať, cez hranicu 40 až 50 °C.

Bude sa ti páčiť: Tekvicový smoothie nápoj: Dopraj si zdravú tekvicu v tekutej forme!

stuhnutý med

Zdroj: Shutterstock®

Do tekutého stavu sa snažte priviesť len také množstvo medu, ktoré plánujete aktuálne spotrebovať. Ak však chcete mať záruku toho, že váš med zostane po celý čas tekutý alebo krémový, zaobstarajte si takzvaný pastovaný med. Vďaka svojej špeciálnej úprave nemôže skryštalizovať. Mimochodom, vedeli ste, že mnohé obchody postupne sťahujú z predaja skryštalizované medy, pretože si ich jednoducho nikto nekupuje? Čo poviete, milí priatelia, nie je načase to zmeniť?

- Anketa

VADÍ VÁM SKRYŠTALIZOVANÝ MED?

Odpovedalo 613 ľudí  

Áno, vždy si vyberám len tekutý
3%
Doposiaľ vadil, ale už viem, že nemusí
5%
Nie, viem, že taký je najpoctivejší
92%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 25.11.18 07:52

ĽŠ
karma
100.00

Ide naozaj len o mýtus, kryštalizácia medu nemá s jeho obsahom cukru vôbec nič spoločné; dobrý článok!

  • 0
Odpovedať

Barbora Kubelková 26.11.18 08:06

karma
113.00

Vedela som, že je dobré keď je med stuhnutý, ale prečo som sa dozvedela až teraz. Veľmi dobrý článok :)

  • 1
Odpovedať

Tomáš Kamenár 26.11.18 09:02

TK
karma
105.00

zaujímavé

  • 1
Odpovedať

Ivana Šurániová 26.11.18 19:33

karma
100.00

vyborný clanok aspon viem ako to je

  • 1
Odpovedať

Anna Podmanická 29.11.18 21:59

AP
karma
103.00

Med používam doma iba v originálnom, surovom stave ako liek. Jednoducho, každý deň jednu lyžicu, samozrejme iba ten od včelára. Do pečenia postačí aj ten „umelý,“z obchodu, ktorý sa doťahuje na ten pravý jedine cenou, čo je pre včelára, ktorý celý život obetuje starostlivosti o včielky urážkou.

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 10.12.18 13:17

karma
127.00

Med je prospešný v každej podobe.

  • 0
Odpovedať

Martina Begalova 23.12.18 19:29

MB
karma
108.00

najlepšie je kúpiť med od včelára

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní