Vieš, čo vlastne ješ? Toto je rozdelenie cestovín podľa zloženia!

Vieš, čo vlastne ješ? Toto je rozdelenie cestovín podľa zloženia!

Pred nejakým časom sme vám priniesli rozdelenie cestovín podľa ich tvaru. Aj vás vtedy zaskočilo, koľko druhov vlastne existuje? Ak ste však pravou milovníčkou talianskej kuchyne a cestovín predovšetkým, mali by ste sa v nich zorientovať nielen pokiaľ ide o tvar, ale aj ich zloženie. Ak vás preto zaujíma, čo vlastne jete a z čoho všetkého si môžete v obchode vyberať, nenechajte si ujsť naše rozdelenie cestovín podľa zloženia. Nech sa páči, tu je!

Cestoviny boli známe už pred naším letopočtom

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že cestovina, to je výrobok, zložený z múky, vajec a vody. Už starovekí Gréci prišli cestovinám na chuť, avšak pochopiteľne, vtedy ešte nemali tvar a ani zloženie úplne totožné s tými dnešnými. Jednoducho si natrhali koláčové cesto, nechali ho uschnúť na slnku, napokon si tieto „trhance“ uvarili a cestoviny boli na svete. Ako takmer pri všetkom, aj pri cestovinách platí, že niektoré sú zdravšie a niektoré menej. Ak ich teda chceme rozlišovať podľa ich zloženia alebo obsahu, tak sa musíme pridŕžať toho, koľko (a či vôbec) vajec cestoviny obsahujú.

Neprehliadni: Dá sa určiť povaha človeka podľa obľúbenej farby? Zisti viac!

čo obsahujú cestoviny

Zdroj: Shutterstock®

Bezvaječné cestoviny

Ide o cestoviny, vyrobené zo špeciálnej hrubej múky, ktorá je známa tiež ako semolina. Jej základom je tvrdá pšenica, čiže ako vidíte, nič pre ľudí s bezlepkovou diétou. Stretnúť sa však môžete aj s cestovinami, vyrobenými z mäkkej pšenice, čo častokrát zistíte už pri pohľade na cenovku. Bývajú totiž podstatne lacnejšie. Charakteristické pre ne je, že nech by ste boli akokoľvek zdatné gazdinky, takéto nekvalitné cestoviny by sa lepili a rozvarili aj vám. Navyše bývajú často prifarbované. Bezvaječné cestoviny všeobecne sa môžu popýšiť pomerne bohatým obsahom sacharidov, bielkovín, minerálov a vitamínu B. Ako ste si teda isto domysleli, za kvalitnejšie cestoviny môžeme považovať tie semolinové, ktoré v sebe zároveň ukrývajú oveľa viac spomínaných prospešných látok, než tie z mäkkej pšenice.

celozrnné cestoviny

Zdroj: Shutterstock®

Vaječné cestoviny

Tie môžu byť tak jednovaječné, dvojvaječné, trojvaječné, ako aj viacvaječné a vyrábajú sa prevažne z polohrubej múky. Asi najzriedkavejšie je možné sa stretnúť s trojvaječnými cestovinami. Aby sme však tieto ich prívlastky uviedli na správnu mieru, určené sú podľa toho, koľko vajec na jeden kilogram múky bol použitý pri ich výrobe. Zatiaľ, čo bezvaječné cestoviny v sebe ukrývajú vitamín B, v tých vaječných sa vyskytuje vitamín A. Vo všeobecnosti vaječné cestoviny nebývajú ani zďaleka také obľúbené, ako ich bezvaječní súrodenci.

Odporúčame: Parkinsonova choroba: Ako sa prejavuje toto zákerné ochorenie?

cestoviny bez lepku

Zdroj: Shutterstock®

Aká múka bola použitá?

Cestoviny však rozdeľujeme aj podľa toho, aká múka bola použitá na ich výrobu. Najznámejšie sú:

 • Amarantové cestoviny: Sú bohaté na cenný lyzín, ktorého úlohou je podpora absorpcie vápnika, preto by práve tieto cestoviny mali konzumovať starší ľudia, ako aj malé deti, kvôli podpore rastu a pevnosti kostí a svalov. Okrem toho obsahujú veľa vlákniny, vitamíny B, C, E, naopak, neobsahujú lepok. Amarant ako zabudnutá a znova objavená obilnina si získava čím ďalej, tým viac priaznivcov.
 • Semolinové cestoviny: Ako sme už vyššie uviedli, pochádzajú z tvrdej pšenice a obsahujú veľa potrebných bielkovín, vlákniny, vitamínov B a E, ale tiež železo, horčík či fosfor. Sú mimoriadne univerzálne, takže pri varení ich môžete použiť prakticky do akéhokoľvek jedla. Ideálna je však ich kombinácia so zeleninou, mäsom alebo morskými rybami.
 • Pohánkové cestoviny: Tento druh cestovín je výnimočný tým, že výrazne prospieva zdraviu našich ciev. Rovnako ako amarantové cestoviny, ani pohánkové neobsahujú žiadny lepok, takže celiatici po nich môžu siahať s čistým svedomím. Doplnia im potrebné vitamíny B, C a E a ako bonus poskytnú selén, zinok alebo mangán. Výborne sa hodia k hubovým omáčkam.
 • Špaldové cestoviny: Práve tieto cestoviny sa pomaly, ale isto šplhajú na vrchol obľúbenosti spomedzi všetkých cestovín. Dokážu podporiť imunitný systém a tráviaci trakt, navyše majú jedinečnú, akoby orieškovú chuť, sú plné vitamínov A, B, E, horčíka, draslíka aj nenasýtených mastných kyselín. Vhodné sú aj do sladkých pokrmov.
- Anketa

VYBERÁTE SI CESTOVINY PODĽA ZLOŽENIA?

Odpovedalo 860 ľudí  

Áno, samozrejme
89%
Nie, ale už budem
9%
Nie
2%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Ľubica Šťastná 26.11.18 07:01

ĽŠ
karma
100.00

Cestoviny si vyberáme podľa zloženia, k najobľúbenejším patria špaldové a pohánkové.

 • 1
Odpovedať

Tomáš Kamenár 26.11.18 08:37

TK
karma
105.00

cestoviny nejem

 • 2
Odpovedať

Martina Zahoranová 26.11.18 09:52

MZ
karma
92.00

ja kupujem semolinové cestoviny máme ich najradšej

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 26.11.18 12:13

SK
karma
114.00

u nás sú momentálne topkou špaldové cestoviny

 • 1
Odpovedať

Patrícia Paškanová 26.11.18 12:40

PP
karma
91.00

Pekné rozdelené, zaujímavý článok.

 • 1
Odpovedať

Kristína Bertová 26.11.18 13:38

karma
-1.00

Bez cestovín si neviem predstaviť môj jedálniček :D Na intráku je to pre mňa jedno z najjednoduchších jedál.

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 26.11.18 15:55

MM
karma
100.00

ako dieťa som cestoviny moc nemusela, teraz to doháňam

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 26.11.18 19:02

karma
107.00

Striedame to,každy má rád nejaké iné..

 • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 26.11.18 19:37

DB
karma
117.00

cestoviny sú moje obľúbené jedlo, najviac mi chutia semolinové

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 26.11.18 20:16

PV
karma
113.00

Mám rada hocijaké cestoviny .. Kupujem vaječné ,ale niekedy aj bezvaječné .. Je mi to jedno .. len musia byť kvalitné ( napr. Barilla ) , nie z jednoty - tie sú ako blato ...!!! Radšej zaplatím viac ,aby som si pochutnala ..

 • 0
Odpovedať

Veronika Marejková 26.11.18 21:19

VM
karma
109.00

My Väčšinou kupujeme semolinove, sú najdostupnejšie. :)

 • 2
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní