Aká je správna starostlivosť o plachty? Tomuto sa určite vyvaruj!

Aká je správna starostlivosť o plachty? Tomuto sa určite vyvaruj!
 • 26.11.2017
 • Monika Šomšáková

Nič nie je lepšie po namáhavom dni, ako ležať v posteli v čerstvo vypraných, voňavých obliečkach a plachtách. Aby ste ich však také mali, musíte sa držať správnych postupov a vyvarovať sa určitým chybám, ktoré pravdepodobne robíte.

Ste si istý, že viete aká je správna starostlivosť o plachty? Po prečítaní článku zistite, či sú všetky vaše kroky správne.

Správny prací program

Plachty perte na teplote minimálne 60°C, biele môžete aj na 90 °C. Pri týchto teplotách totiž zničíte všetky roztoče a baktérie, ktoré by sa mohli v znečistených plachtách zdržiavať.

Je tu však ekologický trend - prať pri nízkych teplotách. Tomuto trendu sa prispôsobili aj výrobcovia pracích práškov a ponúkajú nám stále lepšie a účinnejšie pracie prostriedky, ktoré aj pri nízkych teplotách dokážu vyprať škvrny či iné nečistoty. To znamená, že ak zvolíte skutočne silné a účinné pracie prostriedky, môžete prať aj pri nižších teplotách alebo ostanete pri starej zaužívanej klasike. 

Ak máte plachty príliš znečistené, skúste ich najprv na noc namočiť do teplej vody. Špina zmizne oveľa ľahšie, ako keď ich hneď vložíte do práčky. Dokonca je to aj šetrnejší spôsob, pretože viacnásobným prepieraním v práčke môžu plachty stratiť odolnosť a farebnosť.

Odporúčame: Vaječné bielko: Čo všetko dokáže? Jeho vlastnosti si zamiluješ!

správny prací program

Zdroj: Shutterstock®

Neprepĺňať!

Plachty vložíte do práčky, ale stále máte pocit, že by sa tam vošlo ešte niečo naviac. Myslíte si, že touto šetrnosťou budete mať krásne čisté a voňavé plachty? Omyl! Plachty potrebujú cirkulovať, aby boli dokonale vyprané.

Dokonca, ak by ste práčku preplnili, tak by sa vám časom mohlo stať, že sa vám budú obliečky znehodnocovať silným trením o bubon práčky a poškodia sa. 

Pozri aj: Jednoduchý spôsob ako vybieliť podprsenku. Bude ako nová!

preplňovanie práčky

Zdroj: Shutterstock®

Ako ich sušiť?

Po vypratí nechajte plachty dôkladne vysušiť a je len na vás, či ich dáte do sušičky alebo ich vysušíte prirodzene. Ideálne je sušiť plachty vonku na slnku na čerstvom vzduchu. Bohužiaľ, nie každému to je umožnené. Ak takúto možnosť nemáte alebo je zima, snažte sa plachty pred zavesením poriadne vytriasť a čo najviac rozložiť. Predídete tak problémom pri žehlení.

Plachty by sa mali sušiť samostatne. Nesušte ich s uterákmi alebo rôzne hrubými tkaninami. Plachty sú o čosi jemnejšie, tenšie, a teda sú rýchlejšie suché. Uterákom to trvá oveľa dlhšie a ak by ste ich sušili spoločne, plachty by opäť navlhli.

Pozor na vlhké plachty! Na nedokonalo vysušených plachtách, ktoré uložíte do skrine sa môže tvoriť pleseň a zatuchnú vám.

Zaujme ťa: Recept: Chrumkavá bageta s pečeňovým syrom

ako správne sušiť plachty

Zdroj: Shutterstock®

Žehliť či nežehliť?

Žehlenie je pre niekoho utrpením, ale žehlenie plachiet nevynechávajte! Teplo žehličky sa nielenže postará o vyrovnanie bielizne, ale zničí aj posledné roztoče, ktoré by sa na plachte po vypratí mohli nachádzať.

Naviac budú vaše plachty jemnejšie, hladšie a budú na dotyk príjemnejšie aj pri spaní. Dokonca žehlením zmenšujete objem plachiet, ktoré sa potom jednoduchšie uskladňujú. 

chyby pri žehlení

Zdroj: Shutterstock®

Uskladnenie

Keď už máme za sebou celý proces prania, sušenia a žehlenia, stačí už len plachty dobre uskladniť. Plachty nemusia byť na predných policiach v skrini. Práve naopak. Najlepšie je skladovať ich vzadu, na tmavom mieste.

Úplne dno skrine sa tiež neodporúča kvôli nadmernému prášeniu, ak však nemáte na výber, uložte plachty čo najviac dozadu skrine. Odporúča sa nedávať plachty na police, kde skladujete napríklad oblečenie na časté nosenie. Mohli by stratiť  intenzívnu vôňu vašej obľúbenej aviváže.

Malý tip nakoniec. Vyžehlené plachty ukladajte na spodok celej kopy, aby ste všetky využívali rovnomerne a predišli tak používaniu stále tých istých plachiet. 

Odporúčame: Pančuchy, ktoré oživia tvoj outfit: Tieto rozhodne musíš mať!

ako uskladniť plachty

Zdroj: Shutterstock®

- Anketa

BOLI VÁM UŽITOČNÉ TIETO RADY?

Odpovedalo 36 ľudí  

Áno, určite sa inšpirujem.
11%
Nie, pretože mnohé z nich už poznám.
89%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Katarína Kusá 26.11.17 11:58

KK
karma
89.00

plachty nesuším na šnúre ale natiahnem ich na rozkladací sušiak, žehlenie im asi prospeje ale ja čo nemusím nežehlím

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 26.11.17 14:35

MM
karma
100.00

nepoužívam už tieto klasické plachty, ušetrila som si pracnú údržbu

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 26.11.17 16:08

KK
karma
111.00

všetko z uvedeného článku dodržiavam, akurát nežehlím :(

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 27.11.17 10:09

MB
karma
98.00

Ja som stara skola, perem na 60 a zehlim.

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 27.11.17 21:42

MD
karma
132.00

Najradšej ich suším na slniečku a vždy aj žehlím ..

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 29.11.17 09:57

DB
karma
114.00

tieto rady poznám,aj sa nimi dlhé roky riadim,ale je príjemné presvedčiť sa,že človek nie je staromódny.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Slahučková 29.11.17 23:58

ZS
karma
100.00

Žehlím len starý typ plachiet, tieto nové naťahovacie nie...

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.02.18 21:04

JK
karma
100.00

Celé roky periem na 60siatke a žehlím

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní