Útoky negatívneho človeka - ako sa nestať ich obeťou?

Útoky negatívneho človeka - ako sa nestať ich obeťou?
 • 23.11.2017
 • Veronika Lacková

Ľudia sú rôzni – z niektorých srší optimizmus a dobrá nálada, iní sa zas na všetko sťažujú.

Prečo nás priťahujú práve takéto typy, keď po chvíli strávenej s nimi sa cítime ako vyžmýkaný citrón?

Nedobrovoľne nás tento človek zatiahne do svojho problému a my dokonca cítime vinu za to, že sa máme lepšie ako on.

Ako účinne reagovať na útoky negatívneho človeka, aby sme sa nestali jeho obeťou?

Zaujme ťa: Vetranie a čistenie kúpeľne - prečo je dôležité? O tomto ti nik nepovie!

obeť negativity

Zdroj: Shutterstock®

Pre človeka je najťažšie, keď sa stane obeťou negativizmu blízkeho, pretože kolegu z práce prekusnete – odídete vedľa (ak sa dá), a v konečnom dôsledku pôjdete po práci domov. Ale od manžela, alebo rodinného príslušníka len tak ľahko neodídete. U takého človeka sú vždy na vine okolnosti – kolegovia, susedia, rodičia, vláda, počasie (doplňte si, čo len chcete). Takže slovom, úplne všetko, len nie oni sami.

Pozri aj: Ako využiť kávovú usadeninu? 5 overených receptov si hneď zamiluješ!

Časté sú prípady, kedy vám kamarátka závidí dobrého muža a sťažuje sa na svoj život. Je vám nepríjemné to počúvať, hlavne keď ste jej v minulosti radili ohľadom vzťahov, a ona si vybrala nesprávneho. A preto sa s ňou už ďalej ani nechcete deliť o svoje úspechy, šťastie, nové veci apod. Nechcete, aby sa cítila ešte horšie.

Snažíte navrhovať riešenia, ktoré by v danej situácii pomohli, no tým to ešte len zhoršíte. Vaša známa začne vravieť, že to nejde, že sa to nedá, nikdy to nebude fungovať, a že sa vám to ľahko hovorí. 

Ak však začnete tento boj o záchranu toho druhého, ktorý ,,nemá také šťastie v živote ako vy", tak verte, že ste sa stali obeťou. Míňate na to svoje drahocenné sily a čas. Podobné prípady dobre ilustruje tzv. ,,Karpmanov dramatický trojuholník". Každému z nás prislúcha jedna z rolí: útočník, obeť, záchranca. Obeť manipuluje pomocou vyvolaním pocitu viny a hanby. Môžete sa snáď tešiť zo života, keď sa niekto pri vás trápi? Čo máte robiť? Tak pomáhate.

Nebezpečenstvo trojuholníka spočíva v tom, že si často ,,aktéri" vymenia role. Záchrancovia sa stávajú obeťami, obete zas útočníkmi. A dostať sa z tohto začarovaného trojuholníka ide len ťažko.

ziarliva kamaratka

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa dostať z tohto trojuholníka

Keď sa stanete útočníkovou obeťou, prvý krok na ceste k vyslobodeniu sa z jeho vplyvu, je uvedomiť si to. Priznať si, že sa nachádzate v takomto vzťahu s niekým a že to nie je v poriadku a hraničí to so závislosťou. V skutočnosti je veľa vzťahov postavených na závislosti jedného k druhému. No netreba si to mýliť, zdravý vzťah má byť založený na želaní vzájomnej blízkosti a nie na závislosti!

Dôležitejšie sú pre nás vzťahy s človekom, s ktorým sa môžete podeliť o svoje radosti, ktorému môžete dôverovať. V zdravých vzťahoch sú na každej strane  želania a ciele, ktoré si vyžadujú dostatok slobody pre ich realizáciu.

V závislých vzťahoch sa hranica medzi partnermi a kamarátmi stiera, uvedomenie si vlastných želaní sa stáva zložitejším. Ľudia sa boja čo-to urobiť pre seba, aby tým neranili druhého, alebo ho nevyprovokovali k odchodu. Strach stratiť blízkeho človeka nám častokrát zakrýva oči pred jeho skutkami, sme zahanbení a ponížení, ale necháme si to. Veľakrát nemáme silu na zmenu situácie.

Nikto nemôže byť zodpovedný za iného človeka, pretože ním nie je, nenachádza sa v jeho koži a neprežíva jeho život. Zastavte sami seba, keď v budúcnosti začnete pociťovať vinu a zahanbenie. Spýtajte sa sami seba: prečo to robím? Čoho sa mi dostane v takejto komunikácii? Môže to byť pocit potrebnosti a vážnosti? Neplatím za tento pocit príliš vysokú cenu? Rozdiel medzi vinou a zodpovednosťou za to, čo sa nám v živote stane je naozaj veľký!  

Odporúčame: Ako kombinovať jedlo a chudnúť, čo najrýchlejšie? Toto musíš vedieť!

pozitivny clovek

Zdroj: Shutterstock®

Byť vinným znamená cítiť sa byť zdrojom nešťastia toho druhého. No byť zodpovedným znamená schopnosť ovplyvňovať  prežívanú skutočnosť a pozerať sa na vlastné vnútro, bez ohľadu na to, ako to vezme druhý. Nikto nie je zodpovedný za iného človeka (samozrejme nehovoríme teraz o vašich deťoch), pretože nevie, čo prežíva, nechodí v jeho topánkach!

Neprehliadni: Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Martina Varhaníková 23.11.17 08:45

karma
110.00

Je to aj o našich hraniciach, ako si ich vieme ustrážiť a neposúvať ďalej len za cenu, aby sme niekomu pomohli. Sú ľudia, ktorí sa budú donekonečna sťažovať a stále odmietajú akúkoľvek pomoc, lebo im ich trápenie aj vyhovuje.Prešla som si tým a ak som cítila, že mi to už berie energiu, stopla to. Nemajú dostatok síl z duše a dúfajú, že sa stane zázrak a niečo sa zmení. Lenže nezmení sa nič...ak vyžarujeme zo seba zlosť, hnev a negativitu, tak také si aj priťahujeme. Ak lásku a spokojnosť...mení sa naše vnímanie a vieme si ľahko poradiť zo všetkým. Preto takýto ľudia sú inými priťahovaní, lebo sa v ich prítomnosti všetci cítia pokojne.

A je pravda, že slabá žena sa od silného muža učí jeho sile, aby sa vedela tomu postaviť a nenechať zo sebou manipulovať. Ľudia su naším zrkadlom...len je potrebné si uvedomiť, čo nám zrkadlia.

A ako sa brániť, ak je nám pri niekom ťažko a oberá nás o energiu, je len o našich vibráciach...to čo v sebe živíme, to si aj priťahujeme a ak budeme vnútorne pokojný a nplnený radosťou a láskou, tak sa naše vibrácie zvyšujú a nič nám neuškodí...preto, ak o niekom vedome vieme, že je energ. upír, treba byť v jeho prítomnosti vibračne vyššie, vnímať svoju spokojnosť, upriamiť sa na svoj stred. Môžeme prekrížiť nohy a zablokovať sa takto. Vždy je to o nqašom postoji...či sa vieme udržať vo svojej príjemnej energii, alebo sa necháme stiahnuť dolu a potom je nám ťažko. My sme tvorcovia.

 • 2
Odpovedať

Monika Červinková 23.11.17 12:52

karma
87.00

ja som mala moju exsvokru takú.. volala som ju žrút pozitívnej energie.. a často bola jednou z príčin hádok... čo nakoniec aj doviedlo k rozvodu...

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 23.11.17 18:13

DB
karma
117.00

veľmi dobre napísané...a poučné

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 23.11.17 19:10

MM
karma
100.00

mala som priateľku, bola som jej bútľavou vŕbou, ale keď ma donekonečna zahŕňala svojimi problémami namiesto toho, aby ich riešila, ukončila som naše priateľstvo

 • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 24.11.17 08:57

KK
karma
105.00

chvalabohu nemám v okolí takých ľudí

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 11.12.17 18:16

SK
karma
114.00

dobrý článok

 • 0
Odpovedať

Vlasta Tóthová 15.12.17 22:36

VT
karma
-1.00

Ćoraz viac ľudí je takých, sú neprajní a naschvál robia zloty v okolí

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní