Cez sviatky maj na mysli: Ako zistíš, koľko alkoholu je priveľa?

Cez sviatky maj na mysli: Ako zistíš, koľko alkoholu je priveľa?

Niekto tvrdí, že alkohol je metla ľudstva, niekto si bez neho nevie také vianočné sviatky ani predstaviť. Práve táto druhá skupinka ľudí, ktorá aj počas roka len zriedka odmietne pohár vínka k večeri a u ktorej sa nájde príležitosť na prípitok každý víkend, je riziková.

To, čo začína celkom nevinne ako drink sem-tam, môže skončiť ako závislosť a môže viesť k zdravotným ťažkostiam a niekedy až k tomu najhoršiemu – úmrtiu. Ako zistíte, koľko alkoholu je priveľa? Na zreteli majte niekoľko signálov.

Signál číslo jeden

Podľa odborníkov existuje niekoľko znamení, ktoré vám môžu naznačovať, že niečo nie je v poriadku a že možno máte problém s alkoholom a treba si naň dať pozor. Signálom číslo jeden je, že pri nadmernom pití máte hlúpe, ba priam nebezpečné nápady.

Sem sa zaraďuje jazda autom v opitom stave, vyliezanie do výšok, skákanie z výšok a podobne. Ak ste normálne pomerne plachá osobnosť, no po požití niekoľkých panákov ste za hrdinu a nič nie je nemožné, zamyslite sa.

Pozri aj: Poznáš všetky účinky šošovice? Z týchto budeš určite nadšená!

kedy prestať piť

Zdroj: Shutterstock®

Piatok znamená drink

Možnože nepijete každý deň, no ledva čakáte, kým príde piatok poobede a vy si môžete dať za jeden tvrdého. Ak na sebe pozorujete tento znak, považujte to za červenú vlajku. Problém je v tom, že abstinujete celý týždeň, aby ste sa mohli cez víkend utrhnúť z reťaze a namiesto jedného vínka si dať rovno 5 a viac štamprlíkov. Zatiaľ čo jeden-dva poháriky vínka za deň môžu zdraviu prospieť, nárazové víkendové pitie vám môže zásadne uškodiť.

Stopka neexistuje a pamäť v nedohľadne

Ďalšími nepriaznivými znakmi toho, že niečo s vami nie je v poriadku, je, že sa jednoducho neviete krotiť. Aj keď si poviete, že dnes si dáte len jeden-dva poháriky, skončíte “pod stolom”. Je dôležité vedieť si povedať STOP a stopku aj dodržať. Ak sa vám stáva, že si z prepitého večera nič nepamätáte alebo máte hodinové okno, pravdepodobne máte dôvod na obavy o seba samého.

Zaujme ťa: Sójové sviečky: Prečo ich používať namiesto parafínových?

problém s alkoholom

Zdroj: Shutterstock®

Alkohol nad povinnosti

Veľmi zásadným problémom je, keď pre alkohol začnete zanedbávať rodinné a pracovné povinnosti. To znamená, že pre pár pohárikov večer vám ráno unikne dôležité stretnutie, alebo zabudnete odniesť dieťa do školy.

Pitie sa nikdy nesmie stať prioritou číslo jeden, ani keď hovoríme o vašej tradičnej sobotňajšej hodine jogy, ktorú ste pre prepitú noc opäť vynechali. Pozor aj na to, ak vám problém naznačujú priatelia, kolegovia či rodina. Aj keď to možno nie je najpríjemnejšie, snažia sa vám pomôcť, tak im to dovoľte.

Bude sa ti páčiť: Rodičia, pozor, tu je pravda: Ako môžu darčeky deťom uškodiť?! ​


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 25.12.18 06:58

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobrý článok! Osobne sa radím k prvej skupine - alkohol je metla ľudstva a neradno sa s ním zahrávať.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 25.12.18 19:44

karma
109.00

Kto podľahne alkoholu,je podľa mňa slaboch,lebo alkohol nad ním zvíťazí.Ja k nim určite nepatrím.

  • 0
Odpovedať

Vlasta Mesárošová 25.12.18 23:13

VM
karma
-1.00

no ja neviem , ja keď mám dosť, chce sa mi spať, zívam a zívam. Napríklad dnes som vypila pohárik vaječného likéru a radler. Zívala som o 106. Manželovi hovorím no konec asi som opitá. A on mi myslíš, že ten pohárik likéru a nealkoholický radler? Asi ano keď zívam. :-) Na zdravie.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 26.12.18 10:16

MM
karma
100.00

ako sa hovorí - príležitosť robí zlodeja - platí i pri alkohole, našťastie ja alkohol vôbec nemusím, ešte tak trochu piva po ťažkom jedle

  • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 28.12.18 17:32

ZS
karma
100.00

esteze nepijem :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní