Choroba ruky-nohy-ústa: Vieš, ako pred ňou uchrániť svoje deti?

Choroba ruky-nohy-ústa: Vieš, ako pred ňou uchrániť svoje deti?
 • 18.08.2018
 • Simona Kostková

Počuli ste už o takej chorobe? Pokiaľ máte malé dieťa, ktoré sa hráva na ihrisku, tak určite áno. Typické symptómy, ktoré sa prejavia aj na pokožke dieťaťa, nás niekedy prinútia navštíviť lekára. Ale nie, nejde o ovčie kiahne, ktoré by sme pri červených vyrážkach na koži tipovali. Ide o detskú chorobu ruky-nohy-ústa.

Ide o pomerne bežné ochorenie, ktoré postihuje každé tretie dieťa. Väčšina sa nakazí v jasliach či v škôlke, poprípade na ihrisku. Pozrite sa spolu s nami na typické symptómy, na spôsob liečby i na to, ako pred touto chorobou môžeme chrániť našich najmenších! Čítajte ďalej.

Prenáša sa medzi deťmi aj dospelými

Toto ochorenie väčšinou postihuje deti do 5 rokov, avšak môže sa vyskytnúť aj u dospelých ľudí. Nepríjemné na ruky-nohy-ústa ochorení je to, že sa šíri pomerne ľahko – telesnými tekutinami. Tomuto prenosu u našich detí, ktoré všetko rady okusujú, oblizujú a požičiavajú si hračky, zabránime pomerne ťažko. Najdôležitejšie je správne a pravidelné umývanie rúk. Príznaky nemusia byť vždy jednoznačné, našťastie červené vyrážky nám prezradia, že nejde o obyčajnú nádchu či chrípku.

Typické symptómy :

 • vysoké horúčky

 • boľavé hrdlo

 • červené vyrážky a bolestivé pľuzgiere na dlaniach, na chodidlách a v ústach

 • únava

 • podráždenosť (u dojčiat a batoliat)

 • bolestivé afty na sliznici úst

 • strata chuti do jedla

kožné ochorenia u detí

Zdroj: Shutterstock®

Je nebezpečné?

Nemusíte sa báť! Ochorenie netrvá dlhšie, ako pár dní a má mierny priebeh, pokiaľ sa o dieťa dostatočne staráte a nepodceníte to. Môže totiž dôjsť k dehydratácii, preto dávajte pozor na zvýšený pitný režim. Keďže ide o vírusové ochorenie, spôsobené Coxsackie vírusom, žiadne lieky na to nie sú. Lekári napriek tomu upozorňujú na zvýšený výskyt silnejšej formy tohto ochorenia, ktoré postihuje aj dospelých. Prejavy sú rôzne, väčšinou ide o rozsiahle začervenané fľaky, ktoré sa vyskytujú po celom tele, spojené s bolestivými zápalmi ďasien či dlhotrvajúcej angíny. Vyskytnúť sa môže aj odlupovanie nechtov. V tomto prípade sa podávajú antivirotiká na zmiernenie prejavov.

Na určenie ochorenia je nutná vzorka krvi, i keď diagnostika je to pomerne náročná. Liečba väčšinou nie je potrebná, avšak odporúča sa, okrem dostatku vody, aj dostatočný prísun vitamínov, antihistaminiká, analgetiká a môžu sa ošetriť aj kožné prejavy. Napriek tomu môžete svojmu dieťaťu pomôcť týmito prírodnými vecami!

Odpadneš: Trápi ťa hromadenie plynov? Toto sú potraviny spôsobujúce nadúvanie!

prečo vznikajú afty

Zdroj: Shutterstock®

Zmiernite príznaky prírodou!

 • Kocky ľadu z kokosovej vody -  bolestivé afty v ústach môžu deťom znepríjemniť jedenie aj pitie. Kocky ľadu im vychladia ústa a zmiernia bolesť. Okrem toho je táto voda bohatá na draslík a elektrolyty, čo podporí hydratáciu dieťaťa.

 • Vývar z kostí - vírusové ochorenia sa nedajú liečiť, preto je dôležité dodať deťom dostatok živín, o ktoré počas choroby prichádzajú. Vývar z kostí obsahuje množstvo kolagénu a ten zlepší kožné prejavy.

 • Olej z čajovníka (tea-tree olej) - tento esenciálny olej má úžasné antivirálne, antiseptické, antifungálne a antibakteriálne účinky. Stačí pridať pár kvapiek do tekutého mydla alebo sprchovacieho šampónu. Umývajte ním ratolesť niekoľkokrát do dňa. 

 • Kokosový olej - na zmiernenie a liečbu kožných prejavov vám pomôže tento zázračný olej. Obsahuje antivirálne a antimikrobiálne zložky, ktoré pomáhajú predchádzať ďalšiemu šíreniu ochorenia.

 • Slaná voda - je najlepším liekom na bolestivé afty. Rozmiešajte pol lyžičky ružovej himalájskej soli alebo morskej soli v pohári vlažnej vody, vypláchnite ústa, vypľujte a zopakujte. 

vyrážky na rukách u dospelých

Zdroj: Shutterstock®

Správne umytie rúk pomôže

Choroba ruky-nohy-ústa je predovšetkým problémom špinavých rúk. Je pomerne nákazlivá, preto choré dieťa či dospelého izolujte od ostatných členov rodiny. Najlepšie je predchádzať jej týmito spôsobmi:

1. Poriadne si umývajte ruky mydlom, najmä po použití toalety, výmene plienky a pred prípravou jedla.

2. Dezinfikujte povrchy a miesta, ktorých sa dotýkate najčastejšie.

3. Dbajte, aby všetci rodinní príslušníci dodržiavali základné hygienické návyky. Nedovoľte, aby si deti strkali ruky alebo prsty do úst.

Musíš vidieť: Ploché nohy trápia deti i dospelých. Liečba by sa nemala zanedbávať!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 18.08.18 10:47

ĽŠ
karma
100.00

Detičky treba chrániť za každú cenu, dodržiavanie základných hygienických návykov je základ i u dospelých, ktorí sú koniec koncov vzorom.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 18.08.18 20:12

JK
karma
100.00

Naštastie nás táto choroba obišla

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní