Bolesť či svrbenie v podpazuší neignoruj. Čo sa ti snažia povedať?

Bolesť či svrbenie v podpazuší neignoruj. Čo sa ti snažia povedať?

Varovné signály ľudského tela, ktoré sa nám snažia niečo dôležité naznačiť, by sme nikdy nemali ignorovať a mali by sme s nimi vyhľadať odborníka. Za lekárom by sme mali zájsť najmä vtedy, keď sa s nepríjemnými signálmi stretávame častejšie a opakujú sa. Čo nám naznačuje napríklad také svrbenie v podpazuší? Prečítajte si o tom, ako nám môže podpazušie signalizovať zdravotné problémy prostredníctvom hrčiek, vyrážok a bolesti.

Varovné signály podpazušia

Problém s lymfatickými uzlinami, infekcie, ba dokonca aj nádor… To všetko môže byť dôsledkom vášho ignorantského postoja k varovným signálom podpazušia. Aby ste tieto problémy vedeli včas identifikovať a zároveň ich odlíšiť od celkom normálneho stavu, ktorý pravdepodobne nesignalizuje vôbec nič, čítajte ďalej.

Pozri aj: Čuchová pamäť: Prečo vône vyvolávajú spomienky?

svrbenie podpazušia

Zdroj: Shutterstock®

Svrbenie a vyrážky v podpazuší

Mierne svrbenie v podpazuší, najmä keď sa nešetrne oholíte, nemusí znamenať žiadny problém a je potrebné ho jednoducho prečkať. Ak však svrbenie neprechádza, alebo k nemu došlo z ničoho nič, môže to znamenať, že vám niečo nesedí. Najčastejšie máva pokožka podpazušia problém s látkou, ktorú nosíte alebo s kozmetikou, ktorú používate. Pozor si dajte aj na pravidelnú výmenu hlavice holiaceho strojčeka.

Čo teda môže nepríjemné opakujúce sa svrbenie v podpazuší znamenať? Zväčša hubovú infekciu, na ktorú vám musí nasadiť liečbu lekár. Podobne je to aj s vyrážkami. So začervenanou pokožkou s malými vyrážkami navštívte lekára, môže totiž ísť o kvasinkovú infekciu, ktorej sa v prostredí podpazušia zvykne dariť.

Hrčky a bolesť v podpazuší

Zatiaľ čo svrbenie a vyrážky sú signálom menej vážnych diagnóz, hrčky a bolesť môžu znamenať niečo vážnejšie. Bolesť podpazušia môže celkom bežne nastať po preťažení podpazušia, napríklad ak ste zdvíhali ťažký náklad. Vtedy treba bolesť prečkať.

Ak však podpazušie bolí bez príčiny a sprevádzajú ho aj opuchnuté miesta, ktoré pripomínajú hrčky, môže ísť o ochorenie spojené s lymfatickými uzlinami, čo netreba podceniť. Opuchnuté lymfatické uzliny zväčša znamenajú vnútorný boj organizmu so zápalmi a ochoreniami, no môžu tak signalizovať až smrteľnú rakovinu.

potenie podpazušia

Zdroj: Shutterstock®

Silné potenie a zápach v podpazuší

Potiť sa v podpazuší je celkom prirodzený prejav tela, napríklad v extrémnom teple alebo po športovom výkone. Nadmerné potenie celkom bez príčiny však treba sledovať, pretože môže signalizovať hormonálne zmeny v tele ako predzvesť menopauzy. Ak nie ste žena v období prechodu, potom môže nadmerné potenie v podpazuší signalizovať ochorenie diabetes alebo aj nepríjemnú a často bolestivú dnu.

A čo zápach podpazušia? Opäť musíme skonštatovať, že mierny zápach vychádzajúci z podpazušia je celkom normálny a dá sa s ním bojovať pomocou dezodorantov a antiperspirantov. Silnejší a pretrvávajúci zápach môže byť predzvesťou nefunkčnej štítnej žľazy, ba dokonca neschopnosti organizmu spracúvať cukor.

Vyskúšaj: Vhodné potraviny podľa horoskopu: Čo si dáš na tanier? (I. časť)


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 25.02.19 06:37

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

  • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 25.02.19 12:24

TK
karma
105.00

zaujímavé

  • 0
Odpovedať

Jana Čipková 25.02.19 17:57

karma
106.00

Občas ma svrbí podpazušie, ale prišla som na to,že je to po používaní antiperspirantu. Snažím sa antipersiranty používať minimálne, radšej používam guličky proti poteniu.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 25.02.19 19:11

MM
karma
100.00

lymfatické uzliny, pri týchto slovách myslím vždy len na najhoršie

  • 0
Odpovedať

Patrícia Paškanová 20.03.19 21:10

PP
karma
91.00

Dobre rady, keďže ľudia väčšinou tomu neprikladajú dôležitosť.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní