Musíš vyskúšať: Toto sú overené spôsoby využitia byliniek zvonku!

Musíš vyskúšať: Toto sú overené spôsoby využitia byliniek zvonku!

Každý, komu je čo i len trochu blízka prírodná medicína a prírode dôveruje viac, než celému farmaceutickému priemyslu dokopy, vie o sile týchto liečivých darov svoje. Vie, čo a kedy si nazbierať, ako si to usušiť a uskladniť a ako následne používať pre svoje zdravie alebo krásu. Avšak, keď sa povie liečba bylinkami, ako prvý nám väčšinou napadne bylinkový čaj. To je však len kvapka v mori spôsobov, ako nám môžu liečivé rastliny slúžiť. Preto sme sa rozhodli priblížiť vám aj iné spôsoby využitia byliniek, konkrétne tých na vonkajšie použitie. Ktoré to sú?

Pozri aj: Zázrak prírody u teba doma: Zisti, ako si vypestovať Aloe vera!

bylinkové vrecúško

Zdroj: Shutterstock®

Bylinkové vrecúško

Textilné vrecúško (najčastejšie ľanové), naplnené usušenými bylinkami, máme doma snáď všetci. Či už ho používate ako bytovú dekoráciu, „odpudzovač“ molí v skriniach alebo na zmiernenie bolestí, určite vám dobre slúži. Na bolestivé miesto sa vrecúško prikladá teplé alebo až horúce. Naše staré mamy ho zohrievali vo vriacej vode, dnes si už vystačíme aj s mikrovlnkou.

bylinkový kúpeľ

Zdroj: Shutterstock®

Celkové kúpele

Teplota vody by nemala presiahnuť 38 °C a váš pobyt v bylinkovom kúpeli nesmie byť dlhší, ako desať až pätnásť minút. Po takomto kúpeli si odpustite akúkoľvek fyzickú aktivitu, naopak, doprajte si oddych v posteli, čím len znásobíte liečivý účinok kúpeľa. Takýmto spôsobom si môžete dopriať aj kúpeľ jednotlivých častí tela, pričom na jeden liter vody použite jednu lyžicu byliniek.

Pozri si: Babička bylinkárka radí: Tieto júlové bylinky si určite nazbieraj!

éterický olej

Zdroj: Shutterstock®

Éterické oleje

Sú vhodné na parné kúpele a inhalácie, avšak nie pre malé deti. Ak ste si éterický olej zakúpili, vždy si dôkladne prečítajte popis produktu, pretože takéto oleje dokážu nepríjemne podráždiť pokožku, a to pri priamej aplikácii na kožu. Zároveň sa držte aj odporúčaného dávkovania, aby ste to s použitým množstvom neprehnali.

Inhalácie

Známe tiež ako naparovanie. Je to mimoriadne jednoduchý, no zato účinný spôsob liečby. Za hrsť byliniek zalejete litrom a pol vriacej vody, hlavu skloníte nad hrniec, prekryjete si ju uterákom a pomaly a opatrne vdychujete výpary z byliniek, a to tak nosom, ako aj ústami. Tento spôsob rozhodne netreba zatracovať.

Kloktadlá a ústne vody

Princípom je takisto lúhovanie byliniek v zovretej vode, pričom odvar treba nechať vychladnúť na znesiteľnú teplotu. Keď je odvar vlažný, môžete ho použiť buď ako kloktadlo alebo ako výplach úst, dôležité však je, aby ste si poctivo kloktali aspoň minútu. Ako ústnu vodu odvar ponechajte v ústach minimálne pol minúty, ideálne však čo najdlhšie.

kúpeľ nôh

Zdroj: Shutterstock®

Kúpele nôh

Tento spôsob domáckej liečby rozhodne využite, ak cítite, že na vás lezie nádcha. Kúpeľ nôh vám dokonale zahreje a prekrví celé telo, a to už po desiatich minútach. Bylinky nasypte do lavóra, zalejte teplou, nie však horúcou vodou (približne teplota tela) a ponorte nohy na 10 až 15 minút. Následne dôkladne vyutierajte nohy dosucha (aj medzi prstami) a obujte si suché ponožky.

Zaujme ťa: Vedela si, že aj zbieranie byliniek má svoje pravidlá?

obklad na oči

Zdroj: Shutterstock®

Obklady

Vatu, vatový tampón alebo gázu namočte do bylinkového odvaru, zľahka vyžmýkajte a priložte na postihnuté miesto. Ideálne je, ak môže obklad pôsobiť až niekoľko hodín (do úplného vyschnutia) a následne si tento obklad opätovným navlhčením zopakujte. Rovnakým spôsobom si môžete aj umývať poškodenú pokožku, napríklad chrasty.

Očné kúpele

Vatový tampón alebo gázu namočte do vlažného bylinkového záparu a jemne si ním potierajte oči – každé oko asi dve-tri minúty. Na oči príliš netlačte a postupujte smerom od spánkov k nosu, teda zvonku smerom dnu. Takýto zápar si pripravte zaliatím byliniek studenou vodou, privedením k varu a následným vychladnutím na požadovanú teplotu.

ľanové semienka

Zdroj: Shutterstock®

Na úplný záver vám ponúkame recept našich babičiek, ktorý sa osvedčil pri liečbe vonkajších zápalov, vredov a utíšenie bolesti akéhokoľvek druhu. Ide o obklad z ľanových semienok.

Na prípravu ľanového obkladu budete potrebovať:

 • pomleté ľanové semienka
 • gázu alebo plátenné vrecúško
 • vodu

Postup prípravy:

Pomleté ľanové semená vložte do vrecúška a to celé zase vložte do hrnca s vodou. Priveďte k varu, chvíľu povarte, vrecúško vyberte a nechajte vychladnúť na znesiteľnú teplotu, avšak čím horúcejšie ho znesiete, tým bude liečivý účinok výraznejší. Prikladajte na postihnuté miesto, pričom aj po tomto obklade si držte miesto čo najdlhšie v teple.

Neprehliadni: Bylinky z babičkinej záhrady: Zdravá kniha, plná byliniek


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Katarína Konečná 17.07.18 06:24

KK
karma
111.00

kúpeľ nôh používam, je to výborné

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 17.07.18 08:46

MC
karma
109.00

bylinky ma nikdy nesklamali,

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 17.07.18 09:50

MD
karma
132.00

Keby nebolo byliniek, neviem čo by som si počala...zachránili ma snáď tisíckrát...

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 17.07.18 18:08

SK
karma
114.00

bylinky sú super

 • 1
Odpovedať

Jana Uhrová 18.07.18 18:41

JU
karma
103.00

veru, bylinky sú nám dosť nápomocné

 • 1
Odpovedať

Iveta Moravčíková 18.07.18 19:55

IM
karma
100.00

milujem bylinky a vždy si rada niečo o nich prečítam

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní