Ako spoznáš rôzne uštipnutia hmyzom? Zisti, čo ťa vlastne napadlo!

Ako spoznáš rôzne uštipnutia hmyzom? Zisti, čo ťa vlastne napadlo!

S letným obdobím sa spája aj oveľa viac pobytu na čerstvom vzduchu. Dlhé prechádzky, stanovačka s rodinou či grilovačka s priateľmi alebo len celkom obyčajné posedávanie na balkóne či teraske nám môže priniesť nežiadané bodance od dotieravého hmyzu. Či chceme alebo nie, uštipnutiam sa nevyhneme ani v tejto sezóne. Keď už si nájdeme červený fliačik, je dôležité vedieť rozpoznať, od akého živočícha sme ho dostali do vienka. Je to výhodou aj v prípade, že reakcia nezostane len pri červenom svrbejúcom mieste na koži, no prepukne v alergiu a vy musíte navštíviť lekára. Rôzne uštipnutia hmyzom rozpoznáte takto!

Pozri aj: Hliva ustricová: Prekvapenie prírody pre tvoju imunitu a kuchyňu!

ako liečiť štipanec od pavúka

Zdroj: Shutterstock®

Uštipnutie pavúkom

V našich končinách žije približne tisíc druhov pavúkov, takže je celkom pravdepodobné, že vás uštipne aj tento živočích. Pavúky hryzú viac-menej v obrane, ak ho teda nebudete vedome ohrozovať, možno sa vašej koži vyhne. Uštipnutie obyčajným pavúkom môže napohľad pôsobiť ako uštipnutie iným hymzom. Väčšinou ide o červené pupienky, ktoré svrbia a v niektorých prípadoch uvidíte aj miesto, kde vás pavúk uhryzol, kde môžete zaregistrovať malú otvorenú ranku. Uštipnutie tropickým nebezpečným pavúkom vyzerá inak, napríklad keď vás poštípe čierna vdova, budete mať dva viditeľné vpichy 1 - 2 milimetre od seba.

Ošetrenie: Miesto si dôkladne vyčistite a vydezinfikujte. Použite antibakteriálnu masť, v prípade opuchov aj studený obklad. Ak pociťujete únavu, šklbanie v svaloch či iné nepríjemné prejavy, navštívte lekára.

ako liečiť štipanec od komára

Zdroj: Shutterstock®

Uštipnutie muchou či komárom

Uštipnutie muchou nie je až také bežné, naopak, uštipnutie komárom už áno. U múch sa môže vyskytnúť alergická reakcia u človeka na sliny hmyzu, čo sa prejaví začervenaním s malou rankou uprostred. Ako vyzerá uštipnutie komárom, vieme všetci - napuchnuté miesto na koži, podobné malému pľuzgieriku. Ak sa u vás objaví silná alergická reakcia, zvracanie či iné nepríjemné príznaky, neodkladajte návštevu lekára. Komáre sa živia krvou a preto celkom bežne prenášajú nákazlivé a nepríjemné choroby.

Ošetrenie: Na tieto bodnutia vám postačí krátky studený obklad alebo chladivý gél, napríklad s obsahom Aloe vera. List Aloe vera si môžete rozrezaný na miesto priložiť aj priamo.

ako liečiť štipanec od včely

Zdroj: Shutterstock®

Uštipnutie včelou a osou

Nasleduje uštipnutie, ktorého sa mnohí boja ako čert kríža a niektorí dokonca aj oprávnene, keďže na osy či včely existujú alergici. Bodnutie včelou alebo osou neprehliadnete, pretože bolí a zanechá nepeknú ranu - opuchnutú kožu s bielym vpichom, v ktorom často nájdete aj suvenír v podobe žihadla. Ak sa to stalo aj vo vašom prípade, žihadlo musíte z pokožky odstrániť, aby nedošlo k ďalším zápalom. Ak ste na osy a včely alergickí, dajte si potrebné lieky alebo navštívte lekára.

Ošetrenie: Na bodnutie osou a včelou pomáha zaručene cibuľa. Prerežte ju na polovicu a priložte na postihnuté miesto. Nebojte sa zatlačiť. Niektorí ľudia preferujú priloženie studenej lyžice a zatlačenie opuchu.

ako liečiť štipanec od kliešťa

Zdroj: Shutterstock®

Uštipnutie klieštom

Posledným hmyzom, pre leto naozaj typickým, je kliešť. Uhryznutie týmto živočíchom sa môže stať dokonca nebezpečným, pretože prenáša obávanú boreliózu. Preto je nutné kliešťa, ktorý sa vás všemocne drží, odstrániť čím skôr a to aj v prípade, že napadol vášho domáceho miláčika. Ak kliešť odpadne sám, to je ten lepší prípad, vo väčšine prípadov si však nájdete na pokožke jeho hlavičku. Ak vás trápi slabosť alebo nejaké neopodstatnené bolesti a červené miesto na pokožke sa nezlepšuje, navštívte lekára.

Ošetrenie: Ako kliešťa vytiahnuť? Najlepšie je, ak máte preventívne doma špeciálnu pinzetu na kliešťa, s ktorou je proces jednoduchší. Jednoducho ňou trošku hlavičkou pokrútite a potiahnete. Ak máte k dispozícii len ruku, smelo do toho a krútivým pohybom kliešťa odstráňte aj takto ručne. Následne si miesto vyčistite. Kliešťa usmrťte tvrdým predmetom.

Zaujme ťa: Zázrak prírody u teba doma: Zisti, ako si vypestovať Aloe vera!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 25.07.18 06:40

ĽŠ
karma
100.00

Poučný a dobrý článok!

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 25.07.18 19:50

MM
karma
100.00

na štípance som expertka, mám ich celé leto, štípe ma všetok hmyz, prvá pomoc - ocot, cibuľa, olej tea tree, aloe, list skorocela

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 25.07.18 22:38

IM
karma
100.00

vraj je dobrá prvá pomoc po uštipnutí včelou, alebo osou priložit si hlinu na to miesto

  • 0
Odpovedať

Táňa Slahučková 25.07.18 22:55

TS
karma
107.00

Mňa štípe vždy hádam všetko čo existuje, navyše som alergik, tak mám vždy veselo, obyčajný štípanec od komára ma trápi aj dva týždne. Dávam si pozor a vyhýbam sa štípajúcej hávedi, ale veľmi sa mi nedarí.

  • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 25.07.18 23:11

IO
karma
96.00

Hlavne, ked sme boli deti, cibula bola na všetko :) Asi to tak aj zostalo.....

  • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 27.07.18 12:30

karma
132.00

..ďalší vynikajúci a poučný článok!!!!! STE MEGA! ;)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní