Pinguecula: Zisti, aké ochorenie sa skrýva za týmto nevšedným názvom!

Pinguecula: Zisti, aké ochorenie sa skrýva za týmto nevšedným názvom!

Pinguecula – ak by vám lekár oznámil diagnózu s týmto nevšedným názvom, zrejme by ste sa aj trochu pousmiali. Samozrejme, ešte predtým, než by ste začali uvažovať, čo sa za ním skrýva. Veď čo už to len môže byť za ochorenie, ktoré nesie názov, evokujúci exotické ovocie či meno rozprávkovej bytosti? V každom prípade však ide o poruchu, ktorej patrí plná vážnosť a ktorú rozhodne netreba brať na ľahkú váhu. O čo teda ide? Napovieme – týka sa očí. Ak vás zaujíma viac, nikam neodchádzajte!

Niečo sa vám nevidí?

Aj vám sa už niekedy stalo, že ste sa na seba zadívali do zrkadla o čosi dlhšie, než bežne, pretože sa vám niečo nezdalo? „Čo je to vypuklé a žlté v mojom oku?“ – zhrozili ste sa a už aj ste mali chuť volať záchranársky vrtuľník. Ak to teda nebol len odraz slnka vo vašich očiach, ale čosi oveľa oveľa menej poetické – výrastok na očnom bielku, je pravdepodobné, že ste mali dočinenia s poruchou, nazvanou pinguecula (lat. Pingueculae). Poďme byť preto chvíľu odbornejší! Pinguecula je oftalmologické ochorenie, ktoré sa prejavuje žltými škvrnami na bielku oka, v blízkosti očnej rohovky, najčastejšie trojuholníkového tvaru.

Pozri aj: Senovka grécka: Takto môžeš vďaka nej podporiť svoju ženskosť!

porucha očnej rohovky

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa prejavuje?

Vyskytnúť sa môže na jednom alebo aj na oboch očiach. Postihnuté oko býva zvyčajne tiež viac prekrvené, začervenané, preto nehrozí, aby ste túto poruchu prehliadli. Znie to všetko síce veľmi hrozivo, no v skutočnosti býva táto chyba výlučne estetickým problémom – na zrak samotný nemá žiadny vplyv. To však určite neznamená, že ide o ochorenie, ktoré „ako prišlo, tak odíde“ a ktoré si môžete dovoliť ignorovať.

Sprievodným javom je aj pocit suchého oka a jeho svrbenie, veľmi ojedinele aj mierny opuch či pocit cudzieho telesa v oku. Nositeľom kontaktných šošoviek vie pinguecula spôsobovať mierny diskomfort.

žltá škvrna na oku

Zdroj: Shutterstock®

A čo liečba?

Čo s tým? Pokiaľ hovoríme o liečbe tejto poruchy, tak ide v skutočnosti o liečbu faktorov, ktoré túto chybu zapríčinili. Pinguecula sa zvykne odstraňovať pri lokálnej anestézii, avšak nie vždy je chirurgický zákrok nevyhnutný. V každom prípade, po samotnom zákroku, ktorý trvá len pár minút, sa do oka / očí aplikujú špeciálne kvapky a masti a pacientovi sú nasadené pooperačné antibiotiká. V priebehu troch týždňov sa oko zvyčajne úplne zahojí.

Prečítaj si: Certifikácia DEMETER mení svet: Prečo hovorí nie kolagénu?

liečba pingueculy

Zdroj: Shutterstock®

Kto je v rizikovej skupine?

Ohrození sú ľudia v akomkoľvek veku, predovšetkým tí, ktorí sa často zdržiavajú v chlade, prievane alebo v zadymenom či prašnom prostredí. Svoju úlohu tu však zohráva aj škodlivé UV žiarenie a nedostatočná ochrana očí pred ním. Ak teda máte podozrenie, že by sa pinguecula mohla týkať aj vás, neváhajte navštíviť očného lekára. Práve ten totiž vyhodnotí, či je nevyhnutné túto poruchu odstrániť zákrokom alebo postačí liečba špeciálnymi prípravkami.

A na záver ešte malá „pikoška“: V minulosti bol zaužívaný názor, že pinguecula je v skutočnosti nahromadenie tuku na očnej buľve a preto túto poruchu pomenovali po tučniakoch (penguin).

Zaujme ťa: Neuveriteľné, ale tenisový lakeť môže potrápiť aj teba! Ako to?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Anna Kristova 10.09.18 10:55

AK
karma
100.00

s týmto ochorením som sa ešte nestretla

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 10.09.18 11:14

AS
karma
108.00

veru ani ja

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 10.09.18 11:13

AS
karma
108.00

po prečítaní tohto zaujímavého článku som si hneď išla skontrolovať oči.....

  • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 10.09.18 19:36

MM
karma
100.00

najzaujímavejšia je tá pikoška

  • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 11.09.18 17:27

karma
110.00

O tomto som ešte nepočula.

  • 0
Odpovedať

Peter Maňák 11.09.18 23:47

PM
karma
107.00

Pikoška na záver ma dostala. O chorobe som ešte nepočul.

  • 1
Odpovedať

Jana Dz 08.10.18 17:40

JD
karma
108.00

pocujem o tom prvykrat, ale minimalne je pozitivne to, ze ak uz tento problem clovek ma, je to aspon vidno. podla nazvu som vsak myslela, ze je to nieco uuuuuplne ine.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní