Škodlivosť lakov na nechty: Oddnes si rozmyslíš ich kúpu!

Škodlivosť lakov na nechty: Oddnes si rozmyslíš ich kúpu!
  • 13.01.2018
  • Simona Kostková

Skoro každá z nás si lakuje nechty, poprípade si necháva spraviť umelé. Niektoré laky nám vydržia celý týždeň, iné musíme prekrývať dvakrát do týždňa. A čo sa týka farieb, tak variabilnejší prostriedok snáď ani neexistuje. Od priesvitnej cez fialovú, po  čiernu či s flitrami – v obchode nájdete odtieň každej farby. Čo však pri lakoch nenájdete, je upozornenie o ich možnom nebezpečenstve.

Prečo by mali byť laky nebezpečné? Veď sa používajú v tomto zložení už skoro 100 rokov a nikomu neublížili. Látku, ktorá je prítomná v lakoch testovali vedci a ich výsledky vás zaskočia. Neurotoxín, ktorý sa cez lak dostáva do tela vás možno od ich používania nadobro odradí!

O škodlivosti lakov sa vie už dlho

O škodlivosti lakov sa píše už veľmi dlho. Vedci ich neraz testovali a vytvorili zoznam látok, ktoré sú pre naše telo nebezpečné. V niektorých krajinách sú tieto látky zakázané, v iných je ich používanie iba obmedzené. Medzi tieto látky patrí napríklad formaldehyd, toluén a trifenylfosfát, ktoré sú označované ako „veľká trojka". Sú to látky, ktoré zlepšujú odolnosť a flexibilitu laku a uľahčujú jeho nanášanie.

Keďže žiadnej z nás sa nechce vyrábať vlastný domáci lak na nechty, musíme kontrolovať obsah každého laku, ktorý kupujeme. A zároveň musíme dúfať, že výrobcovia nezatajujú niektorú z toxických zložiek. Pretože veľmi častým problémom je, že výrobca neuvádza zloženie alebo zatají zložku, o ktorej sa dočítate nižšie. Z tohto dôvodu nájsť lak, ktorý je bezpečný môže byť veľmi ťažké, preto sa snažte pri nákupe vyhnúť  aspoň „veľkej trojke".

Pozri si: Ako posilniť nechty? Vyskúšajte tieto recepty

laky na nechty

Zdroj: Shutterstock®

Trifenylfosfát

Táto zlúčenina sa do lakov pridáva ako zmäkčovadlo. Inak sa využíva pri výrobe plastov a ako spomaľovač horenia penového nábytku. Na laku by mal byť vždy vyznačený pod názvom Triphenyl phosphate. Vedci, ktorí skúmali jeho účinok na organizmus, zistili, že iba na dvoch z desiatich lakov bola táto látka označená. Trifenylfosfát sa vylučuje močom, a je preto ľahko dokázateľný jeho výskyt v laku. Dôvod, prečo je nebezpečný je to, že ovplyvňuje endokrinný systém a teda hormonálne procesy v našom tele.

Po dlhodobom pôsobení tejto látky na telo, došlo u mačiek, na ktorých prebiehali testy, k svalovej slabosti až paralýze. Z tohto dôvodu bolo jeho používanie v lakoch, na konci roka 2015 zakázané. Stretnúť sa však s touto látkou môžeme stále, ak si kúpime starší lak, ktorý ju ešte obsahuje. 

nežná manikúra

Zdroj: Shutterstock®

Toluén

Túto látku pozná každý, kto niekedy maľoval – toluén sa bežne používa ako riedidlo. Je známe, že jeho dlhodobé používanie vedie k vývoju psychóz, poškodeniu obličiek a pečene. Rozsiahle využitie má aj v petrochemickom priemysle. Ako rozpúšťadlo pôsobí aj v lakoch, kde uľahčuje jeho nanášanie na nechty.

Spolu s toluénom sa v lakoch nachádza aj xylén, ktorý je tiež účinným rozpúšťadlom. Obe látky sú toxické. Nebezpečenstvo predstavujú ich výpary, ktoré môžu veľmi negatívne ovplyvniť našu centrálnu nervovú sústavu, a teda aj mozog. Toluén sa preto radí k neurotoxínom (jed, ktorý ovplyvňuje mozog).

Zaujme ťa: Ako zatočiť so štiepajúcimi sa nechtami?

manikúra

Zdroj: Shutterstock®

Formaldehyd

Táto látka je zo všetkých troch najnebezpečnejšia. Je napríklad súčasťou motorového benzínu a cigaretového dymu a bola zaradená medzi karcinogén – látku, ktorá spôsobuje rakovinové bujnenie. Zdrojom formaldehydu je aj nábytok z drevotriesky, ktorý sa používa ako lacná náhrada dreva pri výrobe nábytku. Nachádza sa aj v tapetách, kobercoch, v preglejke, v lakoch a farbách. Hovorí sa, že viac formaldehydu sa nachádza doma než vonku, v ovzduší. Z týchto látok sa môže uvoľňovať aj niekoľko rokov a spôsobuje bolesti hlavy, nevoľnosť a dráždi oči aj dýchací systém. To je hlavný dôvod, prečo by ste mali často vetrať, hlavne pri kúpe nového zariadenia do domácnosti.

Nájsť ho môžeme aj v púdroch, maskách, lakoch na nechty, v ceruzkách na oči a v šampónoch. Jeho škodlivosť je spájaná s výskytom astmy, hlavne v mladom veku. Poškodzuje ženský reprodukčný systém, a práve preto by sme sa mu mali vyhnúť aspoň pri výbere laku (a cigariet). Pokiaľ sa chcete ešte viac brániť jeho účinkom, dajte si do každej miestnosti aspoň jeden kvetináč s rastlinou, ktorá vám pomôže redukovať jeho toxické vlastnosti. 

ako si lakovať nechty

Zdroj: Shutterstock®

Medzi škodlivé patria aj látky, ktoré maskujú zápach lakov. Vyhýbajte sa tiež neónovým farbám a značkám, ktoré ponúkajú veľkú paletu farieb. Pozor si dajte aj pri vyššie uvedených značkách a pri bezfarebných lakoch, ktoré obsahujú „veľkú trojku" najčastejšie. Ak by ste si predsa len nevedeli predstaviť život bez farebných lakov, vyskúšajte sa poobzerať po prírodnej kozmetike a značkách, ktorý si dávajú extra záležať na zložení produktov.

Musíš vidieť: Biele škvrny na nechtoch – prečo vznikajú a čo znamenajú?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 13.01.18 20:07

SK
karma
114.00

nechty si nelakujem, práca mi to nedovoľuje, nechty nosím ostrihané

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 14.01.18 08:18

ĽŠ
karma
100.00

Zostáva sa naozaj poobzerať po prírodnej kozmetike a značkách, ktoré si dávajú extra záležať na zložení produktov...

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 14.01.18 16:21

MD
karma
132.00

Nechty si lakujem len príležitostne, párkrát do roka.Je to najmä preto, že lak mi vydrží ledva tri dni a potom sa nepekne šúpi,takže radšej mám svoje prirodzené.. Myslím si, že nielen laky, ale aj lepidlá umelých nechtov nie sú neškodné,počula som že lepidlá ničia povrch nechtov a tak som ich radšej nikdy nevyskúšala, už mám beztak dosť slabé tenké nechty..

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 14.01.18 18:29

PV
karma
113.00

Veru , nevedela som o tom ,že laky môžu byť zdraviu škodlivé .. Ja si nalakujem nechty tak raz za dva mesiace, iba príležitostne ,ked niekam idem na oslavu a pod. V lete je to častejšie . Mala som raz gélové nechty ,ale nikdy viac.. Kým sa moje pekné nechty dali konečne dokopy , prešiel mesiac a pol.. !! Zničili mi nechty ,a už nikdy ich nechcem. Ja mám zdravé , pevné , a ošetrujem si ich, starám sa o ne, takže aj nenalakované sú pekné ..

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní