Vedľajšie účinky kofeínu: Ako ich zmierniť a na čo si dať pozor?

Vedľajšie účinky kofeínu: Ako ich zmierniť a na čo si dať pozor?

Jej vôňa vás sprevádza uponáhľaným ránom a doprajete si ju aj v čase relaxu s rodinou či priateľmi. Myseľ občerství v momentoch, keď sa cítite prispato a dokáže z vás dostať hoci už len zvyšky potrebnej koncentrácie. Takže dokončíte, čo treba, aj keď už meliete z posledného. Ktovie, ako by to dopadlo s celkovou produktivitou, keby sme ju všetci naraz prestali piť. Áno, hovoríme o káve!

Hoci vieme, že si pestujeme závislosť, veselo si ju pijeme a tešíme sa z jej arómy aj naďalej. Avšak ani táto voňavá a lahodná vášeň nezabraňuje v tom, aby ste sa dozvedeli o účinkoch kofeínu, ale predovšetkým o krokoch, ktoré je treba nasledovať, pokiaľ chcete zmierniť jeho vedľajšie účinky.

Tolerovaná závislosť

Vedeli ste o tom, že káva je, čo sa fyzického objemu týka, po rope druhou najobchodovanejšou komoditou na svete? Ani vy si nedokážete predstaviť deň bez kávy? Áno, existujú výnimky a nie je ich málo. Ale zdá sa, že z v celosvetovom merítku je káva naším spoločným životabudičom.

Nič to však nemení na tom, že ide o spoločnosťou tolerovanú závislosť. V káve, ale aj v čaji či kávových bôboch sa nachádza kofeín, ktorý je alkaloidom a prirodzeným pesticídom. Je to psychoaktívna látka stimulujúca centrálnu nervovú sústavu a zrýchľujúca srdcovú akciu.

Pozri aj: Je škorica vhodná pre deti? Kedy predstavuje nebezpečenstvo?

kofeín a výkonnosť

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa stane, keď si doprajete kofeín?

Keď sa kofeín už po niekoľkých minútach od prijatia (napríklad prostredníctvom kávy, čaju, kolových či energetických nápojov) vstrebe, a to cez žalúdok a tenké črevo, dostane sa až do mozgu a spôsobí zablokovanie receptorov, ktoré sú zodpovedné za utlmenie mozgovej aktivity. Dôsledok, ktorý najčastejšie pociťujete ako príval energie, potlačenie únavy alebo povzbudenie, sa môže prejaviť v rozmedzí 30 – 120 minút. Najobľúbenejšie účinky kofeínu, pre ktoré si väčšinou doprajete svoju šálku kávy, sú teda spôsobené blokáciou adenozínových receptorov. Čo znamená, že telo v skutočnosti nemá novú energiu a možno je aj veľmi unavené, ale kofeín ho jednoducho oklame.

Väčšina štúdií označuje za bezproblémový príjem kofeínu taký, ktorý je nižší ako 300 mg za deň. Otáznym však zostáva príjem kofeínu z rôznych zdrojov, keďže ich nemusíte vedieť úplne odsledovať. Pozor si dajte na kombináciu kávy, kolových či energetických nápojov v krátkom časovom intervale. Takéto „dopovanie“ rozhodne nie je bezpečné!

sila kávy a kofeínu

Zdroj: Shutterstock®

Vedľajšie účinky kofeínu

Citlivosť na kofeín je veľmi individuálnou záležitosťou, preto môžu niektorí ľudia pociťovať silné vedľajšie účinky aj pri nižších dávkach. V každom prípade, pokiaľ bez kávy nedokážete existovať, mali by ste o nich vedieť. Sú to predovšetkým nasledovné:

 • zvýšenie frekvencie srdcového tepu,
 • triaška a zrýchlené dýchanie,
 • hrozba dehydratácie,
 • zvýšenie hladiny adrenalínu,
 • náhly útlm,
 • nespavosť a narušenie kvality spánku.

Inšpirácia do domácnosti: Čo so šupkami z citrusov? Keď to zistíš, už ich nikdy nevyhodíš!

tolerovaná závislosť na káve

Zdroj: Shutterstock®

Ako minimalizovať vedľajšie účinky kofeínu?

Prvý tip asi nie je práve tipom na minimalizáciu vedľajších účinkov kofeínu, keďže od neho úplne odrádza, ale v niektorých prípadoch jednoducho kofeín nie je vhodný. Ako viete, kofeín zvyšuje frekvenciu srdca a zrýchľuje tep, čo môže viesť aj k triaške a zrýchlenému dýchaniu. Z tohto dôvodu by sa ľudia s ochoreniami srdca mali káve a celkovo kofeínu vyhýbať, prípadne jej pitie minimalizovať. Riešením pre nich môžu byť aj alternatívne kávové nápoje bez kofeínu. Rovnaké alternatívy sa odporúčajú aj tehotným a dojčiacim ženám, ale aj ľuďom podstupujúcim liečbu.

Aj keď posledné štúdie naznačujú, že dehydratácia organizmu v súvislosti s kofeínom nemusí byť až takým akútnym problémom, ako sa tvrdilo predtým, stále by sme toto riziko nemali podceňovať. Dehydratáciou môžu byť ohrození najmä tí ľudia, ktorí kofeín neprijímajú pravidelne. Na nich má totiž káva väčší močopudný účinok. No a keďže jedlo spôsobuje spomalenie prechodu nápojov žalúdkom, odporúča sa v tomto prípade aj niečo zjesť. Okrem toho by ste nemali zabudnúť doplniť tekutinu, a to najlepšie vo forme vody.

zradný kofeín

Zdroj: Shutterstock®

Kofeín spôsobuje zvýšenie hladiny adrenalínu aj dopamínu, čo môže mať na jednej strane pozitívny vplyv, dokonca môžete pociťovať aj miernu eufóriu. Keď to však s kofeínom preženiete, dokáže vyvolať úzkosť, podráždenosť či nervozitu. Ak sa tomu chcete vyhnúť, mali by ste poznať svoje individuálne kofeínové limity a neprekračovať ich. Prípadne si preventívne dopriať len slabšiu dávku.

Schopnosť kofeínu narušovať spánok či zhoršovať jeho kvalitu asi nie je neznámou. Čo je však hlavným problémom v tomto prípade, ale tiež v prípade útlmu, je fakt, že kofeín sa z tela priebežne odplavuje, jeho polčas odbúravania je zhruba 6 hodín. No ak si dáte ďalšiu dávku kofeínu v relatívne krátkom čase, dochádza k špirálovému efektu. Teda ani spánok nemusí byť dostatočne hlboký, no a zároveň sa ďalší deň cítite viac unavení. Preto treba nechať kofeín a jeho účinky doznieť a najlepšie po piatej hodine popoludní už kávu nepiť. Kvalitný odpočinok totiž nevynahradí ani tá najlepšia káva.

- Anketa

KEDY SI VÄČŠINOU DOPRAJETE KÁVU?

Odpovedalo 278 ľudí  

Je to najlepší štart do dňa, takže ráno.
41%
Po obede, keď už dochádza k útlmu energie a koncentrácie.
21%
Najlepšie v čase mimo práce, a to s rodinou či priateľmi.
4%
Kedykoľvek – ráno, pred obedom, po obede aj večer.
34%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

15 komentárov

Mária Chromíková 07.02.19 08:59

MC
karma
109.00

Káva je môj elixír života.

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 07.02.19 09:15

PV
karma
113.00

Nepijem veľa kávy.. Skôr ráno si dám ,alebo niekedy v práci .. Najradšej mám posedenie s kámoškami pri kávičke.. Niekedy ju nemám aj týždeň , a nič sa nedeje .. !!!

 • 3
Odpovedať

Daniela Revayová 07.02.19 10:08

DR
karma
104.00

Kava je moj zivotabudic, kedze nasa dcera mi zatial nedovoli poriadne sa vyspat....

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 07.02.19 12:52

AS
karma
108.00

poslednú dobu som veľa čítala aj o tom, že káva je "zdravá".....

 • 1
Odpovedať

Daniela Balakova 07.02.19 20:07

DB
karma
96.00

Bez kávy som nočné zmeny,nezvládla. :-D

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 07.02.19 23:35

karma
113.00

Kávu pijem jednu za deň a to ráno po raňajkách...na lačno by sa vraj nemala piť,lebo zaťažuje žalúdok.

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 08.02.19 13:29

DB
karma
114.00

kávu pijeme s manželom o pol desiatej a popoludní o pol štvrtej.je to taký náš malý rituál.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 08.02.19 15:57

MM
karma
100.00

kávu mám rada, jej chuť i vôňu, nepreháňam to s ňou, ale už som zažila aj absťák bez nej

 • 1
Odpovedať

Soňa Kollárová 08.02.19 16:42

SK
karma
113.00

Kávu vôbec nepijem.

 • 2
Odpovedať

Anna Kristova 08.02.19 18:54

AK
karma
100.00

2-3 za deň nemôžu uškodiť

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 09.02.19 07:53

karma
108.00

Niekedy to s kavou prehanam...

 • 0
Odpovedať

Dušan Varga 09.02.19 20:49

DV
karma
103.00

Káva je pre mňa vzpruha aj relax. Pijem ju na dodanie energie, aj aby som si oddýchol počas náročnej práce

 • 1
Odpovedať

JAN KOMADA 13.02.19 19:58

JK
karma
100.00

Rád si ju dám poobede

 • 0
Odpovedať

Katarína Šugar 19.02.19 20:50

karma
108.00

Milujem vonu a chut kavy!!!

 • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 21.05.19 14:31

SH
karma
119.00

Kávu pijem príležitostne, a to hlavne vo voľnom čase s priateľmi, rodinou.... so len jej "príležitostný" konzument

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní