DIY originálne kraťasy, aké nemá nik: Buď jedinečná a očar okolie!

DIY originálne kraťasy, aké nemá nik: Buď jedinečná a očar okolie!

Otázka recyklácie oblečenia je v dnešnej dobe naozaj takmer všade. Na internete nájdete množstvo tipov, ako žiť čo najviac slow fashion či ako nepodporovať reťazce s rýchlou módou. Pokiaľ sa vám ale stalo, že máte z nejakého dôvodu v skrini priveľa oblečenia, riešením nemusí byť hneď jeho vyhodenie. Množstvo vyťahaných neforemných tričiek sa dá šikovne a zaujímavo prestrihať tak, aby vyzerali ako nové. Pár šikovných rúk a smelo do toho! Inak tomu nie je ani v prípade, keď do rúk vezmete rifle a premeníte ich na štýlové dámske kraťasy.

Pozri aj: Drevené prstene, ktoré rozprávajú príbeh: Určite im neodoláš!

ako na výrobu šortiek

Zdroj: Patrícia Lukáčová

Odvážna a drzá

Pokiaľ vám v spoločnosti nevadí občas vyvolať trocha rozruchu, jednoznačne by ste mali siahnuť po „prerábke“ vašich starých boyfriend nohavíc. Vysoký pás dokonale zladíte s krátkym upnutým topom, ale roztrhané dámske kraťasy skvele vyniknú aj s veľkou oversize mikinou. Jednoduché tenisky a farebná kabelka znejú ako módna dokonalosť na bežné dni.

Tip: Ideálny roztrhaný efekt na zakončení kraťasov vytvoríte pomocou zúbkovaného nožíka na pečivo. Ten materiál jemne rozpára, pričom vytvorí prirodzený efekt. Ak by ste ale ešte túžili do kraťasov pridať roztrhané časti či časti pripomínajúce vyšúchaný materiál, siahnite po strúhadle na syr, ktorým materiál podobne opracujete. A pokiaľ túžite byť ešte rebelskejšia, úplne vystrihnite časť nad vreckom, ktorá jemne odhalí vaše bedrové kosti.

dámske kraťasy

Zdroj: Patrícia Lukáčová

Zábavná a originálna

V tomto prípade necháme štýl a spôsob odstrihnutia vašich starých nohavíc úplne na vás. Či si zvolíte roztrhané konce, alebo sa rozhodnete pre ich prešitie do decentnejšej verzie. Pokiaľ chcete ale pôsobiť naozaj zábavne a energicky, budete musieť pridať do vašich DIY kraťasov farby. A veľa farieb. Výšivky, prešívané časti, farby na textil. Môžete si vyrobiť šablóny v rôznych tvaroch alebo nechať materiál prirodzene zafarbiť metódou batikovania. Ďalším tipom sú nažehľovačky, ktoré dozaista zoženiete v rôznych farbách, ale i veľkostiach.

Tip: Namočením polovice kraťasov do Sava vytvoríte zaujímavý efekt vyblednutých koncov. Na ne vzápätí dokážete farbami vyčarovať maličké symboly, ktoré kráčajú ruka v ruke s dnešným trendom minimalizmu a geometrických tvarov.

originálne dámske kraťasy

Zdroj: Patrícia Lukáčová

Decentná a štýlová

Pokiaľ si však stále netrúfate na žiadne roztrhané konce či výstrelky v podobe farebných vzorov, siahnite jednoznačne po klasike. V tomto prípade postačí pár jednoduchých nohavíc, pokojne vo vašej obľúbenej farbe. Ideálne bude, ak k nim priložíte kraťasy, ktoré už doma máte, aby ste vedeli odhadnúť ich dĺžku. Lepšie však bude pre istotu nechať kraťasy dlhšie, pretože každý vie, že jednoduchšie je z látky ubrať, ako k nej pridať. Priložte, odstrihnite a je to! Konce proti strapkaniu zohnite a pokojne rukou prišite.

Tip: Pokiaľ by ste v tomto prípade tiež túžili po malom experimente, na zašitie prehnutých koncov nohavíc zvoľte zaujímavú niť. Zvoliť môžete napríklad rôzne varianty hrubšej nite, ktorá dokonale vynikne, ale siahnuť môžete rozhodne aj po extravagantnejších zlatých či trblietavých nitiach a lemoch.

Napokon nezabúdajte! V prípade úpravy oblečenia je výhodnejšie dvakrát merať a raz strihať, aby ste nakoniec nemuseli vaše kedysi obľúbené kúsky vyhodiť razom do koša.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Jana Komadová 15.07.19 20:57

JK
karma
100.00

Skvelá inšpirácia a orginálne

  • 1
Odpovedať

Jana Čipková 20.08.19 23:15

karma
106.00

Rozstrapkané rifle sa mi nikdy nepáčili.

  • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 13.09.20 14:34

karma
113.00

jsem stará škola, mi se to nelíbí

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 01.04.21 12:38

MC
karma
109.00

Decentné čierne kraťasy sú pekné.

  • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 21.08.21 07:28

MK
karma
100.00

Dobrý nápad zrecyklovať

  • 0
Odpovedať

Helena Povalova 08.05.22 20:10

HP
karma
107.00

Ďakujem za inšpiráciu.

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 23:46

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 23:46

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní