Keď si nevieš rady: Ako naučiť deti základom slušného správania?

Keď si nevieš rady: Ako naučiť deti základom slušného správania?

Byť rodičom je občas naozaj ťažké. Nielenže svoje deti privedieme na svet, často však za ne aj znášame kritiku okolia. Vraj sa nevedia správať, tvrdia priatelia, rodina či známi. Nezdravia, nevedia podať ruku a ani poďakovať, grgajú na verejnosti a špárajú sa v nose, prípadne majú iné nevhodné návyky, ktoré vaše okolie neschvaľuje. Naučiť deti základom slušného správania však nie je žiadna veda. Odborníci radia, ako na to a upozorňujú, že vaše deti sú len vaším vlastným obrazom a často po vás jednoducho opakujú.

Pravidlo jeden: Začnite od seba

Aj rodičia sú len ľudia a, bohužiaľ, často zabúdajú na to, že sú pre svoje deti vzorom. Ak teda doma často nadávate, je pravdepodobné, že aj vaše vnímavé dieťa nebude mať príliš vyberaný slovník. Podobne je to aj so správaním sa k ostatným. Pamätajte si, že vaše dieťa vás vidí, pozoruje a ak sa správate drzo k vášmu okoliu, je pravdepodobné, že to od vás pochytí aj vaša ratolesť. Buďte pre svoje deti dobrým vzorom a keď ich chcete naučiť niečomu novému, začnite od seba a ukážte im názorne, ako na to.

Bude sa ti páčiť: Vieš, čo je to 3-minútové pravidlo? Mali by ho poznať najmä rodičia!

čo s neslušným dieťaťom

Zdroj: Shutterstock®

Keď sa chváliť oplatí

Na malé deti zväčša funguje celkom jednoduchá vec. Je ňou chvála. Keď urobí niečo správne, teda sa samovoľne poďakuje, podelí sa s kamarátom o lízanku alebo pozdraví suseda, dajte mu najavo, že spravilo dobre. Chváliť malé deti za dobré návyky sa naozaj oplatí. Vštepíte mu tak do pamäte, že byť slušným človekom je naozaj správne. Ak máte už staršie deti, chváľte ich tiež, no dávajte si pozor, pred kým to robíte. Môže sa totiž stať, že v tínedžerskom veku svoje dieťa strápnite, čo môže vyvolať opačný a nechcený efekt vo výchove.

komunikácia s dieťaťom

Zdroj: Shutterstock®

Precvičujte a rozprávajte sa

Deti niekedy nevedia, ako sa vlastne v daných situáciách majú správať a ak im to vy ako rodič neobjasníte, urobia si po svojom. Často to však nie je to, čo ako rodičia chceme. Odborníci na výchovu preto odporúčajú precvičovať si konkrétne situácie vopred. Ak sa teda chystáte na rodinnú oslavu, prejdite si jej potenciálny priebeh. Objasnite vašim deťom, že nemajú pri stole kričať, varujte ich pred mľaskaním alebo konfliktmi so spolusediacimi deťmi.

Ako vo všetkom, tak aj tu je základom otvorená komunikácia. S deťmi sa rozprávajte, vysvetľujte a objasnite im, prečo sa veci majú tak, ako sa majú. Ak nechápu, prečo si ľudia pri zoznamovaní podávajú ruku, poskytnite im vysvetlenie, prípadne si vymyslite príbeh, ktorý deti zaujme natoľko, že sa slušnému prejavu naučia hneď a zaraz. Pamätajte si však, že by ste deti nemali karhať ani nudiť príliš dlhými „poučkami“. Opakovanie je matka múdrosti a slušnému správaniu sa naši najmenší zo dňa na deň nenaučia, preto buďte najmä trpezliví.

Vyskúšaj: Kilá pôjdu ihneď dole! Povieme ti, čo poslúži ako náhrada cestovín


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 09.07.19 06:33

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady naučiť deti základom slušného správania!

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 07:08

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 07:08

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 18:12

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 18:12

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní