Nie je plač ako plač: Ako zistíš, či tvoje dieťa trápi novorodenecká kolika?

Nie je plač ako plač: Ako zistíš, či tvoje dieťa trápi novorodenecká kolika?

Potom ako ste na svet priniesli to najdokonalejšie stvorenie, doniesli ste si ho domov a užívali si krásne chvíle v prostredí domova. Vaše batoľa sa však zo dňa na deň úplne zmenilo. Z relatívne pokojného bábätka sa stalo dieťatko, ktoré plače ako „o závod“ a vy mu neviete nijako pomôcť. Nezúfajte, pretože novorodenecká kolika trápi mnoho detí a spolu s nimi aj ich rodičov.

Vitajte v klube

Hneď prvou dobrou správou pri novorodeneckej kolike je to, že netrvá večne. Práve naopak, trvá veľmi obmedzený čas a zväčša pominie do ukončeného tretieho mesiaca vášho batôžteka šťastia. Máme ešte jednu dobrú správu. Nie ste sami a ak vaše bábätko plače a nie je v tom ani pocikaná plienka a ani hlad, patríte do klubu rodičov s novorodencami s kolikou. Ako zistíte, že práve vaše bábätko má koliku? Pediatri ju zväčša diagnostikujú na základe troch premenných:

  • vaše dieťatko plače až do troch hodín denne;
  • tento plač sa opakuje minimálne 3-krát týždenne;
  • toto obdobie trvá minimálne tri po sebe nasledujúce týždne;
  • dieťatko plače približne v rovnaký čas dňa a plače zdanlivo pre nič;
  • bábätko pri kolike zviera päste, kope nožičkami, nadmerne hýbe všetkými končatinami a zviera obočie od bolesti;
  • koliku sprevádzajú intenzívnejšie vetry;
  • dieťatko pri kolike nedokáže spať ani jesť – bolesti ho neustále v týchto činnostiach prerušujú.

Pamätajte však, že žiadne dieťa nie je tabuľkové, čo znamená, že tieto údaje sa môžu líšiť. Vaše dieťatko teda môže plakať dlhšie, intenzívnejšie a častejšie počas dňa, pričom stále môže ísť o novorodeneckú koliku.

Pozri aj: Mamičky, pozor! Viete, v akom veku nechať dieťa samé doma?

bolestivý plač bábätka

Zdroj: Shutterstock®

Večerná šichta

Koliky sú veľmi nepríjemná záležitosť. Nejde však o žiadne vážne ochorenie, práve naopak, je to celkom bežný jav u novorodencov a nie je to nič viac len tráviaci systém vo vývine, ktorý na dokonalé spracovanie materského či umelého mliečka potrebuje ešte chvíľku času. Nepríjemné je najmä to, že typický čas, kedy kolika udrie, je neskoré poobedie. Zväčša ide o neskoré poobedné alebo skoré večerné hodiny, kedy by si rodičia chceli oddýchnuť alebo užiť chvíle ticha a pokoja, no namiesto toho prichádza nezastaviteľný a bolestivý plač ich milovaného potomka.

Rodičom tak začína ďalšia šichta – mužovi po práci a žene po celom dni starostlivosti o bábätko, čo rozhodne nie je najjednoduchšie a výrazne to pôsobí na psychiku. Rodičia kolikového bábätka by mali mať veľa trpezlivosti, aj keď to môže byť veľmi náročné, pretože koliky sa vo väčšine prípadov vracajú každý deň s drobnými výnimkami.

ako upokojiť dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Pomôže vaša prítomnosť

Koliky sa prejavujú nepríčetným plačom bábätka, ktorý sa nedá utíšiť. Vo väčšine prípadov nezaberie naozaj nič. Mnoho mamičiek skúša výmenu mlieka (v prípade dokrmovania), ale aj nespočetné množstvo babských rád. V niektorých prípadoch zaberú lieky, ako sú probiotiká alebo kvapky proti nadúvaniu vhodné pre novorodencov. Niekedy však pomáha len prítomnosť milujúceho rodiča, dotyky, bezpečné prostredie a pokoj, až kým unavené bábätko nezaspí. U dojčiacich mamičiek sa tiež osvedčilo vysadenie potravín, ktoré nadúvajú. Na upokojenie vášho novorodenca môže zabrať aj cumlík či biely šum.

Inšpiruj sa: Nakladaný cesnak a jeho účinky: Tomuto nebudeš chcieť veriť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 01.05.19 07:12

ĽŠ
karma
100.00

Už len prítomnosť milujúceho rodiča a trpezlivosť sú veľmi dôležité.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní