Peeling môžeme chápať ako procedúru, počas ktorej si z pokožky mechanicky odstraňujeme odumreté kožné bunky. Napomáhajú tomu spravidla drobné pevné čiastočky prípravku. Takúto starostlivosť si z času na čas zaslúži naša pleť, telo, chodidlá i ruky. Dnes sa však zameriame na peeling tváre. Znečistená a mastná pleť sa potrebuje zbavovať odumretých kožných buniek najčastejšie, pokojne aj jeden alebo dvakrát týždenne. Naopak suchej pleti stačí takéto čistenie dopriať raz za dva týždne. Pokožka tváre je skutočne jemná a citlivá, a preto by mal byť peeling šetrný. Pripraviť si ho pritom môžete aj v pohodlí domova, a to zo surovín, ktoré nájdete v kuchyni či špajze. Tieto recepty na domáce peelingy si určite zamilujete!
Peeling s antibakteriálnymi účinkami
V mnohých receptoch na domáce peelingy hrá hlavnú úlohu cukor. Je to práve jedna z tých surovín, ktorá má ideálnu štruktúru pre jemné zbrúsenie odumretých kožných buniek z pokožky. My k nemu pridáme zelený čaj a med. Najskôr necháme vylúhovať veľmi silný čaj. Jedno vrecúško zalejeme len malým množstvom vody. Následne v miske zmiešame 1 PL cukru, 1 PL medu a 1 PL zeleného čaju. Zmes aplikujeme na pleť krúživými pohybmi, podobne ako peeling z obchodu. Môžeme nechať chvíľu pôsobiť a zmyjeme. Tento peeling má vďaka svojmu zloženiu antibakteriálne a protizápalové účinky. Poriadne vyčistí a osvieži pleť. Zamiluje si ho najmä problematická pleť so sklonom k tvorbe akné a zapálených miest.
Odporúčame: Najlepšie bylinky vhodné na pokožku: Kúra, ktorú musíš vyskúšať!
Overená kávová klasika
Dokonalou ingredienciou do domácich peelingov sú aj pomleté kávové zrná. Malú lyžičku kávy vymiešame s trochou neutrálneho pleťového krému a skvelý voňavý peeling je na svete. Je vhodný pre všetky typy pleti. Zamiluje si ho dokonca i zrelá a starnúca pleť. Kofeín v peelingu napomôže zlepšiť cirkuláciu krvi a podporí tvorbu dôležitého kolagénu. Použiť sa dá aj kávový grunt. Vymiešame ho s trochou olivového oleja a vznikne nám účinný peeling, ktorý pleť vyživí aj zhydratuje.
Peeling pre osvieženie a rozžiarenie pleti
Ak potrebujete pleť osviežiť a rozžiariť, pomôžu vám citrusy. S tými však treba byť pri používaní na pleti opatrný. Problém s nimi totiž môže mať najmä citlivá pleť. V tomto recepte využijeme morskú soľ, ktorá dá peelingu tú správnu konzistenciu. K 1 ČL soli pridáme 1 až 2 ČL olivového oleja a 1 ČL pomarančovej kôry. Vhodné je pridať i zopár kvapiek pomarančovej alebo citrónovej šťavy, prípadne malé množstvo éterického citrusového oleja. Ingrediencie vymiešame do jednotnej zmesi a krúživými pohybmi si ňou vyčistíme pleť. Následne ju opláchneme vlažnou vodou.
Bude ťa zaujímať
Pomoc pre suchú pleť
Ako sme spomenuli už vyššie, aj suchá pleť si zaslúži peeling, i keď nie tak často. A ktorý domáci peeling si zamiluje? Vhodný je pre ňu peeling z pomletých ovsených vločiek, ktoré pleť zbavia odumretých kožných buniek naozaj jemne a šetrne. K 1 PL vločiek pridáme 1 PL olivového oleja a 1 PL medu. Najskôr si ním pleť poriadne vyčistíme, potom môžeme zmes na pleti nechať zopár minút aj pôsobiť. Tento peeling je taktiež výživný a upokojujúci. Ak vás trápi suchá či podráždená pokožka tváre, určite mu dajte zelenú.
Peeling s Aloe vera
Nakoniec máme pre vás tip na skutočne jedinečný peeling, ktorý v sebe kombinuje úžasné účinky kokosového oleja a rastlinky Aloe vera. V menšej miske zmiešame 2 PL kokosového oleja, 1 PL gélu z Aloe vera a 1 PL cukru (trstinového alebo z kokosových kvetov). Pre ešte lepšie účinky môžeme pridať aj 3 až 4 kvapky tekutého vitamínu E z lekárne. Zmes opäť bruškami prstov jemne vmasírujeme krúživými pohybmi do pokožky tváre aj krku a následne zmyjeme vlažnou vodou. Tento peeling je vhodný i pre suchú a citlivú pleť. Vďaka hojivým účinkom Aloe vera je však ideálny taktiež pre aknóznu pleť.
Pozri aj: 60 sekúnd v starostlivosti o pleť: Ozaj dokáže jediná minúta divy?