Liek z medvedieho cesnaku: Zázračná tinktúra pre obličky, cievy, priedušky,...

Liek z medvedieho cesnaku: Zázračná tinktúra pre obličky, cievy, priedušky,...

  • Zdieľaj:
 • 5

Už viac ako mesiac sa hovorí o sezóne medvedieho cesnaku, ktorú by sme mali využiť naplno. Síce popularita medvedieho cesnaku stúpla len niekoľko rokov dozadu, už teraz môžeme povedať, že mnohí si jeho účinky nevedia vynachváliť. Jeho sezóna je však častokrát ovplyvnená poveternostnými podmienkami, ktoré na jeho rast vplývajú najviac. Kým v teplejších oblastiach si ho môžete nazbierať takmer od začiatku jari (od marca), v chladnejších oblastiach ho pokojne môžete zbierať aj v máji.

Babičky bylinkárky však upozorňujú, že zbierať by sme ho mali len dovtedy, kým nezakvitne. Keď medvedí cesnak začne kvitnúť, stráca svoju silu a môže mať až horkú chuť. A pozor by ste si mali dávať aj na jeho vzhľad. Medvedí cesnak si totižto veľmi ľahko môžete pomýliť s konvalinkou, ktorej listy sú jedovaté. Pri zbere sa teda spoliehajte na svoj čuch – medvedí cesnak má silnú arómu, ktorú zacítite hneď, ako sa k nemu priblížite.

ako využiť medvedí cesnak

Zdroj: Shutterstock®

Mrazenie a sušenie medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak patrí k tým bylinkám, ktoré majú rôzne spôsoby využitia. My nedáme dopustiť na maslo s medvedím cesnakom alebo také pesto z medvedieho cesnaku, ktoré sa hodí do rôznych omáčok či cestovín. Medvedí cesnak si však môžete aj usušiť a uskladniť až do príchodu ďalšej sezóny jeho zberu. Sušením však medvedí cesnak stráca svoje účinky, no jeho aróma mu ostáva, vďaka čomu ho môžete používať ako korenie do pokrmov.

Medvedí cesnak si môžete aj zamraziť. Buď si môžete vyrobiť domáci bujón z medvedieho cesnaku a používať ho na dochutenie polievok a omáčok, alebo si medvedí cesnak môžete priamo zamraziť. Stačí ho poriadne poumývať, narezať na menšie kúsky a nechať poriadne vysušiť. Po vysušení medvedí cesnak presypte do nádoby a uskladnite v mrazničke. Ďalšou možnosťou, ako využiť liečivú silu medvedieho cesnaku je tinktúra.

tinktúra z medvedieho cesnaku

Zdroj: Shutterstock®

Tinktúra z medvedieho cesnaku

Sklenenú fľašu naplňte nadrobno nakrájanými lístkami medvedieho cesnaku (úplne po okraj) a zalejte 40 % liehom alebo čistým destilátom. Takto pripravenú zmes postavte na slnečné miesto alebo do blízkosti tepelného zdroja a nechajte lúhovať 14 dní.

Po 14 dňoch môžete začať tinktúru užívať. Odporúčané dávkovanie je 10 až 30 kvapiek 2-krát denne po dobu jedného mesiaca. Tinktúru zapíjajte čajom alebo čistou vodou. 

Na čo je taká tinktúra dobrá? Liek z medvedieho cesnaku alebo teda spomínaná tinktúra pomáha prečisťovať obličky a rovnako aj močové cesty. Pomáha optimalizovať krvný tlak, zlepšuje cirkuláciu krvi v tele a zabraňuje kôrnateniu ciev. Tinktúra je tiež skvelým liekom pre ženy, nakoľko pomáha pri ženských ochoreniach a výtokoch. Blahodarne pôsobí aj na žalúdok, črevný systém a zo všetkého najviac pomáha znižovať negatívny vplyv nikotínu na pľúca, ktoré pomáha očistiť a tým aj zlepšiť celkové dýchanie.

Neprehliadni: Cenená ryža Carnaroli: Čo ponúka a ako ju správne používať?


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 13.04.21 06:40

ĽŠ
karma
100.00

Výborné spôsoby využitia, rada pripravujem!

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 13.04.21 19:39

BS
karma
100.00

Medvedí cesnak je zdravý a dá sa zadarmo nazbierať...

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 14.04.21 09:32

ZS
karma
100.00

Dobrý nápad

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 14.04.21 23:29

karma
100.00

Z medvedieho cesnaku som si robila pesto,dnes som si ho krájala do mrazáku. musím vyskúšať aj iné varianty - maslo,tinktúru...

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 18.04.21 02:59

KS
karma
133.00

Tento rok sme už boli na medvedí cesnak, pričom som z neho pripravovala krémovú polievku a nasekala som ho aj do veľkonočnej hrudky. Ešte sa naňho chystáme, nakoľko chcem spraviť ešte nátierku, takže natrhám viac a vyskúšam aj tu tinktúru, vyzerá dobre :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Butterfly haircut – strih vlasov si zamilovali celebrity a určite si zamiluješ aj ty!
Vlasy

Butterfly haircut – strih vlasov si zamilovali celebrity a určite si zamiluješ aj ty!

 • 1
 • 11.03.2022
Prečo sa postupom veku začínajú objavovať fúziky u žien? Tabu, o ktorom sa nehovorí!
Pleť

Prečo sa postupom veku začínajú objavovať fúziky u žien? Tabu, o ktorom sa nehovorí!

 • 3
 • 25.04.2022
Poznáš bylinu prezývanú urucum? Zisti, ako ti pomôže ku krajšiemu opáleniu
Telo

Poznáš bylinu prezývanú urucum? Zisti, ako ti pomôže ku krajšiemu opáleniu

 • 2
 • 26.04.2022
TOPlist