Vieš, čo je breathariánstvo? Spoznaj princíp tejto výživy!

Vieš, čo je breathariánstvo? Spoznaj princíp tejto výživy!

 • 53
 • 5

Toto slovo je také zložité, predovšetkým na napísanie, že nás, pravdupovediac, trošku potrápilo. Rozhodne nás to však neodradilo od toho, aby sme sa na jeho význam pozreli bližšie, o to viac, že sa za ním skrýva spôsob výživy človeka. Čítajte teda ďalej, aby ste sa dozvedeli, čo je breathariánstvo, aký je jeho princíp, jednoducho všetko, čo ste o ňom zrejme doposiaľ nevedeli.

Dá sa žiť len zo vzduchu? Odpovedzte si samy!

Bez zbytočného napínania vám prezradíme, že úplne prostý výklad slova breathariánstvo je život zo vzduchu (breath = dych). Vôbec sa nečudujeme, ak ste v tejto chvíli nadvihli obočie od prekvapenia. Ale, hoci je tomu naozaj ťažké uveriť, vedzte, že sú ľudia, ktorí sa na tento životný štýl skutočne odhodlali. Nebojte sa, určite sa nechystáme prehovárať vás na život bez jedla, veď kto by potom ochutnal všetky tie dobroty, na ktoré vám neustále prinášame recepty?! V každom prípade, nebude na škodu spoznať tento spôsob „nekonečnej hladovky“ a zistiť, prečo sa k nemu ľudia vlastne utiekajú.

Pozri aj: Mentálna anorexia: Čo by si mala vedieť o tomto zákernom ochorení?

život s meditáciou

Zdroj: Shutterstock®

Takzvaní breathariáni zastávajú názor, že jedlo je mŕtva hmota a práve to ich motivuje žiť, doslova, zo vzduchu. Pýtate sa, z čoho teda berú títo ľudia energiu, keď nejedia a dokonca ani nepijú? Breathariáni si to kompenzujú po svojom, napríklad meditáciami, vzduchom, kozmickou alebo slnečnou energiou. Ich prechod z takzvaných všežravcov na breathariáncov býva zvyčajne postupný. Začína to vegetariánstvom, prechádza vegánstvom, vitariánstvom či iným druhom výživy, až postupne dospejú k názoru, že jedlo pre svoj život naozaj nepotrebujú.

život zo slnka

Zdroj: Shutterstock®

Čo poviete – obdivuhodné alebo čisté šialenstvo? Nuž, súdiť breathariánov sa rozhodne nechystáme, veď každý má právo zvoliť si presne taký spôsob života, aký mu vyhovuje. Breathariánstvu sa bežne hovorí aj takzvaná pránická výživa (výživa životnou energiou). V písanej podobe sa s týmto pojmom stretneme aj takto: bretariánstvo alebo brethariánstvo.

Ľudia, ktorí tento princíp výživy všemožne propagujú na internete, v knihách alebo v podobe rôznych prednášok, sa pohybujú niekde medzi ezoterikou a spiritualizmom. Žiadny pragmatizmus tu teda nehľadajme.

Odporúčame: Zabudni na citrón! Neuveríš, ale slaná voda je vraj prospešnejšia!

pránická výživa

Zdroj: Shutterstock®

Nejedia, nepijú, nespia

Breathariáni dokonca minimalizujú aj spánok, keďže tvrdia, že pokiaľ ich telo neunavuje večný proces trávenia jedla a odbúravania toxínov, na regeneráciu mu potom stačí hodinka spánku, prípadne ani to nie. A na záver už len jedno upozornenie: Chápeme, že breathariánstvo či život zo vzduchu znie ako skutočne nízkonákladový spôsob života a možno aj vám prebehlo hlavou, koľko luxusných dovoleniek by ste si mohli v živote dovoliť, keby ste nemuseli investovať do jedla, o tom, koľko nadbytočných kíl by ste tak zhodili, ani nehovoriac.

Avšak zdravý rozum (a tým v žiadnom prípade nechceme dehonestovať zmýšľanie breathariánov) hovorí, že bez jedla a vody môžete ukončiť svoju životnú púť pomerne skoro, niekedy už po pár hodinách, nanajvýš však po týždni. A nakoľko my máme zdravý rozum a dokonca ho aj rady používame, je nám jasné, že z dlhodobého hľadiska naše telo nemôže fungovať bez vitamínov, minerálov, tukov, bielkovín, sacharidov a tak ďalej, a tak ďalej.

Jednoducho bez stravy život možný nie je. A ak, tak len veľmi krátku dobu. Takže sa teraz len pekne napite čaju alebo vody, vezmite si k sebe niečo malé a zdravé, napríklad oriešky či hrozienka, a čítajte nás ďalej. :-) 


 • 53
 • 5
Návrat hore
Autor článku

5 komentárov

Mária Maxianová 11.06.18 07:10

MM
karma
122.00

článok aj teória je jedna vec, realita a život druhá

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 11.06.18 12:32

MB
karma
95.00

Ja by som si takehoto cloveka pozrela, a keby to tak fungovalo, viaceri by tak zili, a neboli by anorektici

 • 1
Odpovedať

Marie Gutmannová 11.06.18 14:47

MG
karma
105.00

Tento článok ma prekvapil, priznávam s týmto slovíčkom som sa ešte nestretla.

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 11.06.18 18:19

ĽŠ
karma
131.00

Zdravie je veľmi dôležité a takýmto spôsobom si myslím, že sa s ním hazardovať neoplatí, hoci prísľub je iný.

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 22.06.18 10:31

AK
karma
112.00

Ja tomu neverím,že to takto môže fungovať.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Pleťová kozmetika

TEST: Čistiaca ílová maska - Masque purifiant aux deux argiles od Sothys

 • 62
 • 0
 • 27.06.2020
Pleťová kozmetika

TEST: Pleťové sérum s kaviárom THE SERUM CAVIAR od MATIS

 • 38
 • 2
 • 09.06.2020
Ostatné

TEST: Výživový doplnok v prášku Skinbooster pre pleť, vlasy aj nechty

 • 67
 • 3
 • 02.09.2020
TOPlist