Aktuálne: Prekúrený vzduch v miestnosti a jeho vplyv na naše zdravie

Aktuálne: Prekúrený vzduch v miestnosti a jeho vplyv na naše zdravie

Ako ste sa vysporiadali s ochladením po nadštandardne teplom začiatku tohtoročnej jesene, si trúfame odhadnúť – vytiahli ste teplejší kabát, teplejšiu bundu a možno ste už oprášili aj nejakú tú pokrývku hlavy. Ale ako ste na tom vo vnútri – v dome, byte či na pracovisku? Ste z tých, ktorí s príchodom jesene otvárajú radiátor a vypínajú ho až v apríli? Alebo sa zahrievate výlučne hrubým svetrom, dekou či teplým čajom?

Prípadne vám je blízka zlatá stredná cesta a kúrenie si zapínate a vypínate podľa potreby? Tak alebo onak, zrejme ste už samy na svojej sliznici pocítili, že dýchať vzduch vtedy, keď sa kúri, je o niečom úplne inom, ako mimo vykurovacej sezóny. A prečo vlastne tento dlhý úvod? Prekúrený vzduch v miestnosti, či sa nám to páči alebo nie, má vplyv na naše zdravie, ale aj na našu pokožku či vlasy.

A nás zaujímalo, akú vysokú daň musíme zaplatiť za to, že nechceme prežiť jesenné a zimné obdobie s od chladu modrými končatinami. Zistite o tom viac!

Neprehliadni: Chceš vedieť, ako ušetriť za energie počas zimy? Takto jednoducho!

teplota v spálni

Zdroj: Shutterstock®

Čo nám spôsobuje kúrenie?

Prekúrený suchý vzduch a to tak v domácnosti, ako aj v práci či trebárs v autobuse alebo aute, výrazne vysušuje naše sliznice. Vlhkosť vzduchu v zimnom vykurovacom období býva štandardne pod tridsať percent, pričom optimálna vlhkosť je od štyridsať do päťdesiat percent. Je preto len logické, že akonáhle začneme v bytoch a domoch kúriť, začne nás škriabať v hrdle, naša pokožka je doslova presušená, dokonca u mnohých nastupuje sezóna častého krvácania z nosa. Mnohých páli v hrtane, cítia sucho v ústach, nose aj v očiach.

zvlhčovanie vzduchu

Zdroj: Shutterstock®

Okrem toho dochádza k zvýšenej produkcii hlienov a tiež k vzniku suchého dráždivého kašľa, ktorý neraz prechádza až do chronickej fázy. Prekúrený vzduch v miestnostiach v konečnom dôsledku oslabuje imunitu, zhoršuje prejavy astmy a zvyšuje náchylnosť na ochorenia horných dýchacích ciest. Že udrela vykurovacia sezóna, spoznáme pomerne rýchlo aj na popraskaných perách, podráždených a začervenaných očiach. Kúrenie nám takisto môže spôsobiť pocity únavy, nuž a v neposlednom rade tiež nočné chrápanie a to aj u ľudí, ktorí s tým bežne problém nemávajú.

Odporúčame: Syndróm suchého oka: Zisti, ako k nemu dochádza a ako ho odstrániš!

optimálna teplota v byte

Zdroj: Shutterstock®

Čo s tým?

Pokiaľ by sme chceli ísť do konkrétnych tipov a odporúčaní, spolu s odborníkmi by sme vám poradili toto:

 • Pokožku hydratujte naozaj dostatočne a poctivo – týka sa to nielen pleti na tvári, ale aj pokožky celého tela, vrátane vlasov a nechtov. Suché pery si v žiadnom prípade neolizujte – majte poruke vždy kvalitný hydratačný balzam.
 • Pravidelne vetrajte, avšak nie dlhodobo a cez vetračku, ale naopak – krátko a intenzívne. Okná teda otvárajte dokorán, približne na päť minút a to aj viackrát za deň, ale ideálne popri vypnutom kúrení.
 • V spálni si udržujte teplotu 18 °C (+- jeden stupeň), v ostatných miestnostiach od 19 do 21 °C.
 • Zvlhčujte vzduch doma aj na pracovisku živými rastlinami, prípadne kvalitnými zvlhčovačmi.

Inšpiruj sa: Kúpeľňa vo vidieckom štýle: Inšpiruj sa týmito neodolateľnými tipmi!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 24.11.18 06:45

ĽŠ
karma
100.00

Dýchať vzduch vtedy, keď sa kúri, je o niečom úplne inom, ako mimo vykurovacej sezóny; veľmi dobrý článok!

 • 2
Odpovedať

Lucia Kobíková 24.11.18 17:27

LK
karma
100.00

Ja osobne v byte nemám rada zimu, takže kúrim vždy keď sa dá. Som rada za takéto články nakoľko som vôbec netušila že to tak škodí.

 • 2
Odpovedať

Iveta Moravčíková 24.11.18 22:13

IM
karma
100.00

prekurenu miestnost hlavne spalnu to nemusím nemôžem potom spat

 • 3
Odpovedať

Anton Marek 10.12.18 13:33

karma
127.00

Ja by som v prekúrenej miestnosti nevedel spať.

 • 0
Odpovedať

Pavol Beran 16.12.18 20:56

PB
karma
100.00

No my máme v izbe tak 22-24°C,ale práve nás trápia neustále mokré okná.Som si myslel, že vzduch je naopak moc vlký a nie suchý...

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 23.12.18 19:17

MB
karma
108.00

tak to áno... každý rok je problém vlhkosť... raz nízka raz vysoká...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní