Kedy sa tvoria tukové bunky v tele? Záhada obezity odhalená

Kedy sa tvoria tukové bunky v tele? Záhada obezity odhalená

  • Zdieľaj:
 • 6

Obezita u dospelých ľudí, ale i u malých detí je fenoménom, na ktorý upozorňujú lekári i odborníci z oblasti výživy. Nadbytočný tuk dokáže ohroziť zdravie, spôsobiť mnohé zdravotné komplikácie a zároveň je aj estetickým problémom. Obézni ľudia trpia i psychickými problémami v dôsledku svojej nadváhy a ich sebavedomie môže taktiež pokrivkávať. Dnes si neposvietime na konkrétny zdravý jedálniček a ani na pohybové aktivity vedúce k redukcii váhy a spevneniu tela, ale dozviete sa o tom, kedy vlastne dochádza k tomu zlomovému bodu, keď tukové bunky vznikajú a takpovediac sa „množia“, a to niekedy naozaj rýchlym tempom. Pretože práve to je jedna zo zásadných otázok, ktoré musíme mať zodpovedané, aby mohlo dôjsť k efektívnym preventívnym krokom v boji s nadváhou až obezitou.

Tuk priateľ a tuk strašiak

Ako vieme, tuk hrá v tele svoju dôležitú rolu, pričom tukové tkanivo predstavuje zásobáreň energie, je zdrojom hormónov a funguje taktiež ako „izolačný a obalový“ materiál v rámci organizmu. Napríklad aj niektoré orgány majú okolo seba tukové „puzdro“, ktoré má svoju bezpečnostnú funkciu.

Okrem toho existuje viac druhov tukového tkaniva, pričom kritickou môže byť nadmiera takzvaného bieleho tuku, ale aj nebezpečného viscerálneho tuku, ktorý môže stáť i za vznikom kardiovaskulárnych ochorení, diabetu, mŕtvice či dokonca rakoviny. Aj v tejto súvislosti je nevyhnutné držať svoju váhu v normále, no nie každému sa to úspešne darí. Čo stojí za tým, že sa niekomu chudne pomerne ľahko a bezproblémovo, no zatiaľ iní bojujú s neustále pribúdajúcimi kilami a aj pri sebaväčšej námahe sa napokon dopracujú k jo-jo efektu a sú znova tam, kde boli?

Pozri aj: Choroba BII prekvapila mnohé ženy: Si ňou ohrozená?

zdravotný stav a nadváha

Zdroj: Shutterstock®

Môžeme sa zbaviť tukových buniek?

Odpoveď vás asi nepoteší, ale v zásade sa tukových buniek zbaviť nemožno, tie ostávajú v tele aj po úspešnom schudnutí a neskôr, keď si už nedávame taký veľký pozor, môžu znova vytvárať „rezervy na horšie časy“ a zväčšovať sa, čo sa potom odzrkadľuje na „pneumatikách“ na bruchu alebo na celulitíde na stehnách. Zaujímavé je istotne to, že i keď priebežne niektoré z týchto tukových buniek zaniknú, nahradia ich automaticky nové, čiže jednu zaniknutú nahradí jedna nová. Pravdou však je, že tukových buniek máme každý rôzne množstvo a niekomu sa „namnožia“ celkom neprimerane a potom sa ich už nemôže zbaviť. Kedy však dochádza k tomuto procesu tvorby tukových buniek a ich „množenia“?

tukové bunky

Zdroj: Shutterstock®

Detstvo je odpoveďou

Je veľká pravdepodobnosť, že ak ste boli v ranom detstve bacuľatí (podobne ako anjelikovia z obdobia baroka), tak sa dnes trápite s nadváhou až obezitou a váš boj s kilami nemá konca, pričom vekom sa tento problém môže ešte stupňovať. Podľa odborníkov by sme mali zabudnúť na ideál predovšetkým staršej generácie, podľa ktorej by mali byť detičky pekne „vykŕmené“, pretože neskôr to vraj vybehajú a tuk sa stratí v období rastu. Tomuto jednoducho veriť netreba.

Ide totiž predovšetkým o obdobie raného detstva (dvoch až piatich rokov), keď sa v tele najvýraznejšie tvoria tukové bunky a „množiť sa“ môžu až závratným tempom, hoci treba spomenúť i to, že tieto bunky si telo utvára až zhruba do dvadsiatich rokov. No práve skoré detstvo je z aspektu veku najrozhodujúcejšie v tom, koľko tukových buniek si telo „vypestuje“. A v tomto počte nás potom sprevádzajú až do konca života.

obezita v detstve

Zdroj: Shutterstock®

Práve z uvedeného dôvodu je nevyhnutné dbať už od malého mala na zdravú a vyváženú stravu a napríklad i tak deťmi milované sladkosti im dopriať len vo veľmi obmedzenej miere. Tučné dieťa totiž neznamená zdravé dieťa, ako sa to vnímalo väčšinou v minulosti. Okrem nevhodnej stravy pozor aj na pitný režim detí, v rámci ktorého možno urobiť tiež niekoľko vážnych prešľapov s negatívnym dopadom na váhu dieťaťa.

Na záver by sme mohli konštatovať, že deti sú v podstate závislé na tom, čo a aké množstvo im k jedlu a pitiu ponúkajú rodičia, neskôr predškolské a školské zariadenia. Správnu výživu detí a zároveň aj to, či budú mať neskôr tieto deti ako dospelí ľudia svoju váhou pod kontrolou, tak majú v rukách práve oni.

Neprehliadni: Pozor na nechcené kilečká! Toto sú maškrty zdravé LEN na pohľad


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Krátka 13.02.20 10:39

SK
karma
113.00

Vec je istá, viacej pohybu, zdravé stravovanie, väčí výdaj energie, než príjem...

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 13.02.20 18:19

karma
100.00

Podľa fotiek som aj ja bola v detstve bacuľka, a ostalo to mi doteraz, až na nejaké výnimky, keď som si dávala veľký pozor na stravovanie.

 • 0
Odpovedať

Veronika Marejková 13.02.20 21:04

VM
karma
109.00

Článok dám prečítať babkam môjho malého syna, ktoré by ho stále len vykrmovali a najradšej by boli keby mal v 2 rokoch 20 kíl a bol baculatucky. Treba dbať na zdravú stravu a dostatok pohybu ja to stále tvrdím.

 • 0
Odpovedať

Dominik Polc 13.02.20 21:14

DP
karma
-1.00

Suhlasim s clankom :-) detom doprajem zdravu vyvazenu stravu s obcasnymi prehreskami (najcastejsie v skolke) a tiez im doprajem vela vela pohybu vonku

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 13.02.20 21:38

JK
karma
100.00

tukových buniek máme každý rôzne množstvo a niekomu sa „namnožia“ celkom neprimerane a potom sa ich už nemôže zbaviť.

 • 1
Odpovedať

Mária Slováková 13.02.20 22:07

MS
karma
112.00

Pohyb a zdravšia strava urobia mnoho.Ja napríklad vždy schudnem v lete.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vieš, kde býva Santa Claus? Spoznaj jedno z najčarovnejších miest na svete
Ostatné

Vieš, kde býva Santa Claus? Spoznaj jedno z najčarovnejších miest na svete

 • 2
 • 10.12.2022
Nedotknuté Estónsko: Čím ťa prekvapí táto malá pobaltská krajina?
Pobyty a výlety

Nedotknuté Estónsko: Čím ťa prekvapí táto malá pobaltská krajina?

 • 0
 • 30.01.2023
Kam na výlet po Európe? Využi víkend a navštív tieto úchvatné mestá!
Pobyty a výlety

Kam na výlet po Európe? Využi víkend a navštív tieto úchvatné mestá!

 • 1
 • 25.01.2023