Aké sú najlepšie diéty pre rok 2020? Odborníci to vidia takto!

Aké sú najlepšie diéty pre rok 2020? Odborníci to vidia takto!

  • Zdieľaj:
 • 8

Koniec prvého mesiaca nového roka sa nezadržateľne blíži. Koľko z novoročných predsavzatí ste už stihli porušiť vy a na ktoré ste už úplne zabudli? Pre mnohých je typickým každoročným predsavzatím aj zdravšie sa stravovať. Hlavne jesť viac zeleniny a ovocia a nejaké to kilo aj zhodiť. Často sa však človek spolieha na rozličné diéty, ktoré sú neraz iracionálne a drastické, a tak sa niet čomu čudovať, že to s nimi skôr alebo neskôr úplne vzdá. Ak aj u vás práve prebiehajú snahy o zdravšie stravovanie, možno vám dnes poradíme alebo vás aspoň trochu usmerníme. 

Každý rok v januári totižto U.S. News & World Report zverejňuje zoznam najlepších diét, respektíve foriem stravovania, a to za pomoci odborníkov. Tento rok išlo o 35 krátkodobých aj dlhodobých diét a stravovacích plánov a programov, ktoré boli rovnako delené aj do mnohých kategórií. Odborníci nám tak prezradili, aká je napríklad najvhodnejšia strava pri cukrovke alebo na redukciu hmotnosti. V nasledujúcom článku sa bližšie pozrieme na to, ktoré diéty sa objavili na TOP priečkach a ktoré naopak také šťastie nemali.

Odporúčame: TOP chyby vegetariánov a vegánov: Ak neješ živočíšnu stravu, čítaj!

zdravé stravovanie

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré spôsoby stravovania sú najvhodnejšie?

Úplne najlepšou diétou, respektíve formou stravovania vo všeobecnosti sa stala takzvaná stredomorská strava. Prvé miesto obsadila už tretí rok po sebe. Pravdou je, že s týmto spôsobom stravovania skutočne súhlasia odborníci a výživoví poradcovia naprieč svetom. Táto stredomorská diéta má množstvo prínosov pre naše telo. Spája sa hlavne so znižovaním rizika vážnych srdcovo-cievnych ochorení, ale aj mŕtvice či cukrovky 2. typu. Vďaka nej človek prijíma dostatočné množstvo dôležitej zeleniny aj zdravých tukov. A o aké stravovanie ide? Inšpiruje sa stravou Grékov, Talianov či Španielov.

Alfou a omegou je veľké množstvo zeleniny a ovocia, orechov, semien, strukovín, celozrnných obilnín, olivového oleja, morských plodov, byliniek a korenín. V menšom množstve sa konzumujú vajcia či mliečne výrobky. Druhé miesto celkovo najlepších diét obsadila takzvaná DASH diéta. Ide o rovnako dlhodobo udržateľný stravovací plán. Tento spôsob stravovania prispieva k zníženiu krvného tlaku a chráni srdcovo-cievny systém. Táto diéta je o vypustení zlých nasýtených tukov a jednoduchých cukrov, tučných mliečnych výrobkov, bielej múky či červeného mäsa.

Človek by podľa nej mal jesť veľa zeleniny, rýb, hydiny a zdravých tukov, a to v malých porciách niekoľkokrát denne. Posledné miesto vo víťaznej trojici obsadila takzvaná flexitariánska strava. Flexitariáni sú sčasti vegetariáni, pričom rastlinná strava tvorí základ ich jedálnička. Občasne konzumujú mäso a mliečne výrobky. I tento spôsob stravovania sa spája so znižovaním tlaku či cholesterolu a s prevenciou kardiovaskulárnych chorôb.

ako sa zdravo stravovať

Zdroj: Shutterstock®

Akí sú víťazi v ďalších kategóriách?

Predstaviť vám môžeme aj víťazov v niektorých ďalších kategóriách. Je dôležité pritom zmieniť, že spomínaný stredomorský typ stravovania obsadil prvé priečky hneď v niekoľkých z nich. Táto strava je podľa odborníkov najvhodnejšia aj pre jedincov s cukrovkou. Rovnako je výhercom v kategórii diét založených primárne na rastlinných potravinách a tiež je na prvej priečke v kategórii stravovacích plánov, ktoré sa dajú najľahšie dodržiavať. Okrem toho si delí prvé miesto so spomínanou DASH diétou v kategórii diét, ktoré sú zameraná na zdravšie stravovanie.

Spomenúť môžeme ešte kategóriu diét, ktoré sú najlepšie na chudnutie a majú v tomto smere dobré výsledky. Podľa odborníkov je v tejto kategórii jasným favoritom takzvaná Weight Watchers diéta, ktorá má už cez 50 rokov. Ide o vypracovaný stravovací plán, v ktorom sú potravinám pripisované akési body podľa ich zloženia a nutričných hodnôt. Na základe toho si ich následne jedinec volí do svojho jedálnička. Je tak možné ustrážiť si porcie jedál aj energetický príjem počas dňa. 

nevhodné diéty

Zdroj: Shutterstock®

Tieto diéty u odborníkov neuspeli!

Nakoniec sa môžeme pozrieť na to, ktoré diéty a stravovacie plány u odborníkov veľmi nepochodili a pre rok 2020 sa umiestnili na posledných priečkach. Za najmenej vhodné vo všeobecnosti považujú tieto diety: Dukanova diéta, keto diéta a takzvaná Whole30 diétu. Veľkým problémom týchto stravovacích plánov je, že sú dlhodobo neudržateľné a najmä vyraďujú z jedálnička celé skupiny potravín. Napríklad Dukanova dieta je primárne vysokoproteínovou diétou, v ktorej sa striedajú jednotlivé fázy s povolenými potravinami. V prvej fáze je napríklad povolená len konzumácia bielkovín, neskôr je možné striedať bielkovinové dni a dni, kedy je povolená aj zelenina. Krátkodobý stravovací program Whole30 zase vyraďuje z jedálnička strukoviny, obilniny i mliečne výrobky.

Rebríček celkovo najlepších diét pre rok 2020:

 1. Mediterranean Diet

 2. DASH Diet

 3. The Flexitarian Diet

 4. WW (Weight Watchers) Diet

 5. Mayo Clinic Diet

 6. MIND Diet

 7. Volumetrics Diet

 8. TLC Diet

 9. Nordic Diet

 10. Ornish Diet

 11. Vegetarian Diet

 12. The Fertility Diet

 13. Jenny Craig Diet

 14. Asian Diet

 15. Dr. Weil’s Anti-Inflammatory Diet

 16. Nutritarian Diet

 17. Vegan Diet

 18. The Engine 2 Diet

 19. South Beach Diet

 20. Biggest Loser Diet

 21. Glycemic-Index Diet

 22. Nutrisystem Diet

 23. Zone Diet

 24. Macrobiotic Diet

 25. SlimFast Diet

 26. HMR Program

 27. Optavia Diet

 28. Alkaline Diet

 29. The Fast Diet

 30. Paleo Diet

 31. Raw Food Diet

 32. Atkins Diet

 33. Whole30 Diet

 34. Keto Diet

 35. Dukan Diet

Odporúčame: Vieš, ako trénovať mozog? Skús cviky, ktoré ťa vytiahnu zo stereotypu


  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Katarína Konečná 30.01.20 09:03

KK
karma
121.00

ak diétu, tak pod dozorom odborníka, inak si myslím, že stačí sa viac hýbať a neprejedať sa

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 30.01.20 15:53

MZ
karma
109.00

a kto by sa v tom aj vyznal... jesť s mierou samozrejme zdravšie potraviny ale nie striktne niečo vynechávať... to je podľa mňa lepšie

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 30.01.20 16:24

MM
karma
106.00

jednoducho sa treba hýbať, príjem nesmie byť väčší ako výdaj, celá veda

 • 0
Odpovedať

Michal Hruška 30.01.20 16:56

MH
karma
-1.00

Mňa sa našťastie diéty netýkajú...

 • 0
Odpovedať

Michal Hruška 30.01.20 16:56

MH
karma
-1.00

Mňa sa našťastie diéty netýkajú...

 • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 26.02.20 19:48

MK
karma
100.00

menej je viac:)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 28.04.20 22:04

JK
karma
100.00

Všetkého veľa škodí a o diéte to platí dvojnásobne

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 07.03.21 16:44

karma
100.00

Neviem presne ak dietu tal len z odborníkom

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®
Novinky

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®

 • 2
 • 20.01.2023
Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek
Vlasy

Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek

 • 0
 • 28.10.2022
Prečo pokožka svrbí, keď sa vonku ochladí a príde zima? Svrbenie tela má mnoho príčin!
Telo

Prečo pokožka svrbí, keď sa vonku ochladí a príde zima? Svrbenie tela má mnoho príčin!

 • 0
 • 26.10.2022