Ako si udržať zdravý vzťah? Riaď sa heslom: Bez práce nie sú koláče!

Ako si udržať zdravý vzťah? Riaď sa heslom: Bez práce nie sú koláče!

Keď sa istý americký spisovateľ chystal do chomúta, vypýtal si do manželstva pár dobrých rád od svojich čitateľov. Ako neskôr priznal, najviac mu bodla tá, že bez práce ani vo vzťahu nie sú koláče. Nie náhodou.

Podľa psychológov je totiž práve to, že nie sme naučení na vzťahu pracovať jedným z hlavných manželských kameňov úrazu. „Vždy ma fascinuje, ako sa ľudia, ktorí sú inak vcelku precízni a úspešní vo svojom remesle, v partnerskom vzťahu správajú ako slon v porceláne,“ upozorňuje aj klinický psychológ Jeroným Klimeš, podľa ktorého pritom na šťastný vzťah existuje zaručený návod – presne tak, ako akékoľvek remeslo si vyžaduje pozornosť a sebadisciplínu.

Pozri aj: Zdravý detox tela: Pravidlá, ktoré musíš poznať a osvojiť si!

ako na pevný vzťah

Zdroj: Shutterstock®

Láska je drina

Lenže to akoby nám s láskou nesedelo. „Akoby u nás pretrvával pocit z obdobia študentských zamilovaností, keď sa nám zdalo, že láska vzniká samovoľne, že sme spolu skrátka preto, že je nám dobre, nič nie je potrebné riešiť, veď ono to určite pôjde takto nejako až do smrti. Až keď párkrát narazíme, pochopíme, že služba partnerskému vzťahu a starostlivosť o deti je náročná a nie vždy príjemná práca, o akej sa nám zamlada ani nesnívalo,“ hovorí na rovinu Klimeš.

súdržný vzťah

Zdroj: Shutterstock®

Právo na telo

Pri slovách „musím to či ono“ sa však mnohým otvára pred očami rovno tlačivo so žiadosťou o rozvod, lebo to sa im k láske skrátka nehodí. Odborník ich však brzdí. „​Viete ako definovalo manželstvo rímske právo? Doslova ako právo na telo druhého. Keď to zľahčím, tak keď manželka potrebuje priniesť zemiaky so špajzy, tak má právo využiť na to moje telo...”


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 20.01.19 08:17

ĽŠ
karma
100.00

Bez práce nie sú koláče! Výborný článok!

  • 2
Odpovedať

Darina Božiková 22.01.19 10:50

DB
karma
114.00

úplne súhlasím a najviac sa mi páči nárok na telo v súvislosti s pomocou partnerovi.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní