Čo jesť na Nový rok? Skús jedlá prinášajúce šťastie podľa povier!

Čo jesť na Nový rok? Skús jedlá prinášajúce šťastie podľa povier!

Nový rok oslavujú ľudia po celom svete. Určite dobre poznáte pranostiku, ktorá hovorí: „Ako na Nový rok, tak po celý rok.” Znamená to, že s akými návykmi nový rok začnete prvého januára, s tými aj daný rok ukončíte 31. decembra. Aj keď sa to môže zdať nemožné, niektorí ľudia naozaj trávia čas so svojimi blízkymi, aby neboli po celý rok sami a tiež sa púšťajú do športových aktivít, aby mali po celý rok pohyb. Nuž, a podobne je to aj s jedlom. Povieme vám, aké jedlá prinášajúce šťastie zaradiť do jedálnička!

Šťastná zelenina a ovocie

Na Nový rok sa okrem iného snažíme začať aj so zdravším životným štýlom. Nabiehame preto na odľahčené jedálničky vo viere, že nám to vydrží čo najdlhšie. Ak sa teda prvého januára chystáte pridať do novoročného menu aj zeleninu, nezabudnite na kapustu. Biela kapusta je pre svoj zelenkastý nádych v niektorých krajinách spájaná so šťastím a navyše peniazmi. 

Zo zeleniny môžete na Nový rok zjesť aj viac „zeleného”, teda všetkej zeleniny, ktorá má zelenú farbu. Dajte si napríklad šalát, kel či ružičkový kel. Zelená farba sa totiž odjakživa spája so šťastím po celom, celučičkom svete. V krajinách Stredomoria zasa veria, že šťastie prináša granátové jablko, v Turecku zasa tieto červené zrnká symbolizujú hojnosť, takže ak si jedno na Nový rok doprajete, nič nepokazíte.

Pozri aj: Čo znamená hrčka na zápästí? Zisti, čo sú ganglionové cysty!

zelenina na nový rok

Zdroj: Shutterstock®

Mocné strukoviny

Aj na Slovensku je zvykom zvoliť ako novoročnú polievku šošovicovú, ktorá by mala do rodiny priniesť bohatstvo. A nielen na Slovensku, šošovicu a jedlá z nej uznávajú viaceré krajiny ako symbol peňazí, pretože na pohľad vyzerá ako malé mince. A poznáte napríklad hrach s čiernymi očami? Tento druh hrachu uznávajú najmä na juhu, kde v kombinácii s listovou zeleninou prináša do rodiny celkový blahobyt.

ryby na nový rok

Zdroj: Shutterstock®

Mäso, ryby či slíže

Ak ste mäsožravci a predchádzajúce vegetariánske symboly šťastia vás príliš neoslovili, nezúfajte. Do novoročného menu by ste teda mali zaradiť bravčové mäso, ktoré kedysi jedla len elita a dnes symbolizuje celkový blahobyt a prosperitu. Podobne je to aj s rybami. V niektorých krajinách veria, že ryby sú znakom pohybu vpred, keďže plávajú jedným smerom, pre iných sú symbolom hojnosti. A tak sa dostávame na záver, na ktorý si vezmeme niečo od ázijských kultúr. Tie jedia na Nový rok dlhé slíže, ktoré zas podľa tradícií predlžujú život. Pozor, slíž sa však nesmie prepoliť pred tým, než bude úplne v ústach!

Inšpiruj sa: Ako pripraviť kuskus? Týchto 5 inšpirácií musíš vyskúšať!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 30.12.19 06:38

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé podľa povier, no v každom prípade dobré jedlá!

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 30.12.19 10:56

MC
karma
109.00

Ja začnem Nový Rok s bielou kapustou ,ktorú premením na dobrú kapustnicu.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 30.12.19 11:59

SK
karma
113.00

Na Nový rok plánujem pripraviť dusenú kapustu, knedľu a pečené mäso.

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 30.12.19 13:09

MF
karma
100.00

Keby to bolo také jednoduché... :-D

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 30.12.19 15:02

JK
karma
100.00

Varím na silvestra kapustnicu z udenym a klobásou domáce rezance,šalát a živánsku ,máme aj na nový rok

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 30.12.19 15:59

karma
113.00

já plánuji uzené maso a bramborovou kaši

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 30.12.19 18:29

MM
karma
100.00

Na Slovensku sa doteraz udržiava stará povera, že šťastie prináša prasiatko, a preto sa na novoročnom stole nesmie objaviť ani hus či bažant, teda hydina, ktorá lieta, pretože v novom roku by sa rozletel aj všetok majetok a tiež na Nový rok sa nesmie jesť zajac ani králik, aby vám neutieklo šťastie.

 • 3
Odpovedať

Anna Bútorová 30.12.19 19:09

AB
karma
76.00

Kapusta u nás určite chýbať nebude...

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 30.12.19 22:45

karma
113.00

U nás sa hovorí,že sa nemá jesť nič,čo má nohy,lebo šťastie ujde,ani nič,čo má krídla,lebo šťastie odletí,ani nič,čo má plutvy,lebo šťastie odpláva.Ja varím na Nový rok šošovicovú polievku,lebo koľko šošovice,toľko peňazí :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní