Vianoce a deti: Pozor na nástrahy, ktoré číhajú vo vianočnom období

Vianoce a deti: Pozor na nástrahy, ktoré číhajú vo vianočnom období

Vianočné obdobie je časom, ktorý si užívajú predovšetkým tí najmenší. No to však nič nemení na tom, že i počas týchto radostných sviatkov im hrozia nástrahy, na ktoré by mal dať pozor každý rodič. Aby ste teda mali vianočné sviatky príjemné a bez návštevy pohotovosti s dieťaťom, eliminujte aj riziká, ktoré spomíname ďalej v článku. Týkajú sa predovšetkým detí v predškolskom a mladšom školskom veku.

Je všeobecne známe, že deti si skôr ublížia doma ako vonku, pričom nelichotivé prvenstvo v rámci rizík si držia úrazy a následne otravy. Poďte sa teda pozrieť bližšie na to, aké špecifické nástrahy so sebou prinášajú vianočné sviatky pre malé ratolesti.

Na čo si dávať pozor pri vianočnom stromčeku a dekoráciách?

V prvom rade by ste mali mať prehľad o tom, čo je v domácnosti pre malé dieťa najnebezpečnejšie aj mimo vianočných sviatkov. No a potom sa treba zamerať aj na nové vianočné rizikové komponenty. Je ním napríklad samotný symbol Vianoc – vianočný stromček. Pri ňom treba dbať najmä na to, aby bol dostatočne ukotvený. Aj keď riziko prevrhnutia stromčeka eliminujete, je nevyhnutné, aby ste mali malé deti pri stromčeku pod dohľadom.

Neprehliadni: Prečo sú deti mrzuté, nervózne a neposlúchajú? Zváž tieto príčiny!

riziko nehody na Vianoce

Zdroj: Shutterstock®

Nešťastie sa môže ľahko prihodiť aj pri zdobení stromčeka. Pokiaľ máte malé dieťa, ktoré si vyžaduje, aby priložilo ruku k dielu pri jeho vyzdobovaní, dovoľte mu vešať ozdoby len na halúzky, ktoré dočiahne. No a taktiež všetky rozbitné ozdoby, ako napríklad gule, mu dajte z dosahu. Zdobiť môže neškodnými, teda nerozbitnými ozdobami, ako sú napr. salónky, čokoládové figúrky či sušené ovocie. Určite by ste mali zvážiť aj celkovú výzdobu s nerozbitnými ozdobami, tak budete mať väčšiu istotu, že sa dieťa neporaní, keby aj niečo náhodou zhodilo.

Zvláštnu pozornosť si zaslúžia všetky sviečky či svetielka (na stromčeku, slávnostných stoloch či dekoračných vencoch), ku ktorým by dieťatko nemalo mať prístup. Je tu prítomné riziko elektrického šoku či popálenín. Pozor aj na prskavky. Tie by sa mali tiež nachádzať len rukách dospelých. Myslite na to, že počas Vianoc podľa štatistík riziko domáceho požiaru stúpa o 50 %, takže dajte pozor na to, aby sa milé mihotavé plamienky nestali príčinou rušných chvíľ.

Kde číha riziko otravy?

Ak ešte zostaneme pri vianočných dekoráciách, za zmienku určite stoja aj obľúbené sviatočné rastlinky, ktoré sú však jedovaté, a teda hrozí pri nich riziko otravy najmä u detí, ktoré sú vo fáze ochutnávania všetkého možného. Do tejto kategórie môžeme zaradiť napríklad imelo a rovnako aj vianočnú ružu, ktorá obsahuje jedovatú tekutinu mliečnej farby. Nebezpečný je aj tis, ktorého konáriky sa pridávajú do dekorácií. Jeho červené bobule jedovaté nie sú, no to sa nedá povedať o samotnom ihličí. 

riziká pre deti na Vianoce

Zdroj: Shutterstock®

Trpkú príchuť však môže mať aj predvianočné upratovanie, keď aj chvíľka nepozornosti vie spôsobiť, že sa dieťa dostane k čistiacemu prostriedku a ublíži si. Otrave dieťaťa najlepšie zabránite tak, že vždy starostlivo odložíte všetky agresívne chemikálie na bezpečné miesto, na ktoré nemá drobec prístup. Ak dieťa prehltne napríklad čistiaci prostriedok, nemusí to skončiť len opuchmi úst či poleptaním. Pozor na to, aj bilancia otráv u malých detí je alarmujúca.

Do kategórie otráv možno v tomto sviatočnom čase zaradiť aj riziko otravy alkoholom, ktoré hrozí najmä v prípade nepozornosti dospelých. Môže ísť napríklad o situáciu, keď nechajú alkohol na stole a nevšimnú si, že sa k nemu dostalo zvedavé dieťa.

Rizikový je aj stres

Čím viac toho chcete pred Vianocami stihnúť, tým ste vo väčšom strese a napätí, taktiež ste potom vyčerpaní a unavení, čo sa odzrkadľuje aj na vašej nepozornosti. No a nepozornosť je jednou z hlavných príčin nešťastí, s ktorými môžeme mať do činenia nielen na Vianoce. Majte teda na pamäti, že radšej rozvážne a pomaly, ale bezpečne, aby ste neohrozili zdravie svojich detí, ale aj seba.

Pozri aj: Najčastejšia príčina únavy a vyčerpania: Dostatok spánku ti nepomôže!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 19.12.19 07:11

ĽŠ
karma
100.00

V každom prípade treba dbať na bezpečnosť a eliminovať riziká.

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 19.12.19 07:29

SK
karma
113.00

Pamtám si, ako sme privzovali stromček o radiátor, aby náhodou...

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 19.12.19 10:12

MC
karma
109.00

malých šikulkov treba mať pod dohľadom ,všetko im podáva ruky...

 • 1
Odpovedať

Mária Slováková 19.12.19 11:07

MS
karma
118.00

Bezpečnosť a striedmosť v jedle je veru na mieste.Raz sme tiež takmer utekali na pohotovosť kvôli bolesti bruška u dcéry, hned po štedrom dni.

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 19.12.19 15:46

JK
karma
100.00

A zas sa to opakuje mám vnúčika jeden rok a osem mesiacov a vnučķa jeden rôčik takže všade bezpečnostné opatrenia a hlavne stomček a sviečky

 • 1
Odpovedať

Matej Varga 19.12.19 19:10

MV
karma
108.00

Ďakujem za poučný článok.

 • 1
Odpovedať

Edita Paráková 20.12.19 08:51

EP
karma
-1.00

Pri deťoch si vždy treba dávať pozor .

 • 1
Odpovedať

Anna Tlachova 20.12.19 10:41

AT
karma
118.00

Ďakujem ta tipy, na čo si dať pozor

 • 2
Odpovedať

Veronika Marejková 20.12.19 21:29

VM
karma
109.00

Pri deťoch treba mať očí aj na zadku a eliminovať riziká. Prajem všetkým krásne pokojne sviatky bez nehôd :)

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní