Samozber marhúľ: Kde na Slovensku kúpiš najlepšie marhule zo sadu?

Samozber marhúľ: Kde na Slovensku kúpiš najlepšie marhule zo sadu?

Samozber marhúľ, ako prakticky akéhokoľvek iného ovocia, sa stáva čoraz obľúbenejšou aktivitou Slovákov. Ak patríte medzi nich a rady by ste si túto sezónu pripravili domáci marhuľový džem alebo kompót, pozrite sa, kde, v rámci Slovenska, si môžete toto výborné ovocie nazbierať a koľko vás to bude stáť! Prinášame takisto informáciu aj o sadoch, kde si môžete zakúpiť už nazbierané marhule. 

Pestovanie a tým aj samozber teplomilných marhúľ sa, pochopiteľne, sústreďuje na juhu našej krajiny, preto si budú musieť viacerí z vás za týmto skvelým šťavnatým ovocím trošku pocestovať. My však veríme, že vás to neodradí, pretože marhule za to rozhodne stoja. Nielenže sú chuťovo vynikajúce, ešte sú aj mimoriadne zdravé – znižujú hladinu zlého cholesterolu, čistia črevá, pri pravidelnej konzumácii vám dopomôžu k postave podľa vašich predstáv a osvedčili sa dokonca aj ako pleťová maska.

Zaujme ťa: Marhuľový olej: V čom sa podobá našej pokožke?

samozber marhúľ

Zdroj: Shutterstock®

Nuž a keďže tento rok má úroda takmer každého druhu približne dvojtýždňový náskok, zbytočne neváhajte, zistite si, kde si môžete nazbierať tie najlepšie marhule a spravte si s rodinkou príjemný a užitočný výlet zároveň!

 • Dulovce (1,80 eur za kg) – túto dedinku nájdete blízko Hurbanova či Komárna. Samozber prebieha denne od 7:00 do 18:00, vrátane víkendov. Avšak potrebné je vopred sa telefonicky, mailom alebo na sociálnej sieti informovať o prebiehajúcom samozbere, aby ste mali istotu, že neobídete naprázdno. Slnečný región Podunajskej nížiny je totiž ako stvorený na vypestovanie toho najsladšieho a najlahodnejšieho ovocia, ktoré by ste v supermarketoch len márne hľadali. No a samozrejme, ochutnávať môžete popri zbere bez toho, aby po vás zazeral prísny SBS-kár. :-) A ak nemáte chuť, čas alebo možnosť nazbierať si marhule samy, už nazbierané si môžete pohodlne zakúpiť, v cene 2,50 eur za kilogram. V ponuke sú odrody Silvercot, Orangered, Bergarouge či Goldrich.
marhule na Slovensku

Zdroj: Shutterstock®

Tu si môžete objednať alebo zakúpiť už nazbierané marhule:

 • Tomášovce – nájdete ich medzi Malinovom a Tomášovom ako rodinnú farmu. Ohľadom možnosti samozberu sa bude potrebné informovať, avšak ich zameranie je prioritne na predaj z dvora. Marhule si tu môžete dokonca objednať a dovezú vám ich priamo domov.

Neprehliadni: Zelenina a ovocie s vysokým podielom vody: Doplň si pitný režim!

obsah a účinky marhúľ

Zdroj: Shutterstock®

Prečo sa neoplatí marhule podceňovať?

Ešte váhate, či je dobrý nápad zaobstarať si vlastnoručne nazbierané marhule, prípadne zakúpiť si ich priamo od pestovateľa? Tak potom sa pozrite na to, čo všetko marhule obsahujú a ako úžasne vám vedia byť nápomocné! V marhuliach nájdete:

 • vitamín A, B, C, E a K
 • betakarotén, omega-6 mastné kyseliny a karotenoidy
 • železo, kremík, vápnik, horčík, fosfor, zinok, selén, meď (budúce mamičky, marhuliam sa dočasne vyhnite!) a draslík
 • vlákninu a kyselinu listovú

Tento vzácny obsah marhule doslova predurčuje na úlohu prírodných ovocných liečiteľov. Okrem skvelých účinkov na zdravie a pokožku, načrtnutých vyššie, vám marhule pomôžu aj v tomto smere:

 • predchádzajú vzniku rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení
 • majú omladzujúci účinok
 • odstraňujú stres, slabosť a únavu
 • dodávajú energiu a dobrú náladu
 • zlepšujú pravidelnú stolicu a krvotvorbu
- Anketa

CHODÍTE NA SAMOZBER MARHÚĽ?

Odpovedalo 350 ľudí  

Áno
28%
Nie, ale plánujem začať
44%
Nie
28%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

13 komentárov

Ľubica Šťastná 18.06.18 08:53

ĽŠ
karma
100.00

Na samozber síce nechodíme, no na marhule nedáme dopustiť. Každoročne varíme pripravujeme kompóty, džemy, koláčiky, no niet nad čerstvé.

 • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 18.06.18 10:46

MB
karma
98.00

Na samozber my chodime akurat do nasej zahrady. Džem z nich mame najradsej.

 • 2
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 18.06.18 18:15

PV
karma
113.00

To je hlavné , že majú omladzujúci účinok ;-) Máme radi marhule, len nemôžeme chodiť na samozber, kedže bývame pod Tatrami .. Kupujem ich na trhu , tam sú páni z Komárna ,a majú všetko ovocie vynikajúce..

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 18.06.18 19:40

MM
karma
100.00

i my máme samozber na svojej záhrade, strom je síce už starý, ale toho roku zarodil, keďže v predchádzajúcich dvoch rokoch nám marhule zmrzli

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 18.06.18 20:08

SK
karma
114.00

dnes som si v záhrade aj pozbierala aj obrala a urobila niekoľko pohárov aj džemu aj zavarenín, marhulky u nás idú najviac, či na palacinky, na koláče, na osúchy, ale aj k obedu, teraz sa však budeme snažiť, čo najviac spapkať v čerstvom stave, pokiaľ sú...

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 18.06.18 20:19

MC
karma
109.00

marhule som si vždy dlhé roky dopestovala ,sú vynikajúce čerstvé alebo zavárané kompóty a džemy.

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 18.06.18 22:55

karma
115.00

Samozbery,ktoré sú v článku sú pre mňa trochu od ruky,ale kedže som z Nového Mesta n/V. a tu sa marhuliam celkom darí,vždy sa mi podarí nejaké zohnať...

 • 3
Odpovedať

Blažena Sádovská 19.06.18 14:20

BS
karma
100.00

Marhule máme z vlastnej záhrady, zaváram, varím lekvár, pečiem koláčiky, patria medzi prvé zrelé ovocie, sú vynikajúce, veľmi nám chutia. A nezabúdam ani na rodinu a známych, ktorí marhule nemajú, rada sa s nimi podelím. Už sú aj ríbezle, takže lekvárov na zimu bude dostatok a ríbezle dám aj do mrazničky, sú vynikajúce na koláčik.

 • 1
Odpovedať

Martina Putoráková 21.06.18 21:26

MP
karma
97.00

Marhule zboznujem, vzdy sa tesim, ked dozreje toto ovocie :)

 • 1
Odpovedať

Zuzana Pechacova 22.06.18 15:23

ZP
karma
-1.00

už roky sa chystám na samozber marhul, tak snaď sa tento rok pošťastí, zatiaľ som bola len na samozbere jahôd a tie boli fantastické :) Dakujem za tipy

 • 1
Odpovedať

Lenka Pisarčíková 22.06.18 19:47

LP
karma
-1.00

Máte niekto pozitívne skúsenosti s pestovaním marhúľ pod Tatrami?

 • 0
Odpovedať

Barbora Kubelková 26.06.18 09:04

karma
113.00

Najlepšie sú zo záhrady, ale je super, že možnosť nazbierať si majú aj tí, ktorí nevlastnia záhradu :)

 • 1
Odpovedať

Ľudmila Sedlická 05.07.18 07:47

ĽS
karma
105.00

Škoda,že ten samozber neprebieha niekde bližšie na východe...hneď by som šla.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní