Písanie denníka: Spoznaj blahodarné účinky tohto rituálu!

Písanie denníka: Spoznaj blahodarné účinky tohto rituálu!

Aj vy ste sa pri tejto téme pousmiali s nostalgickou spomienkou na detstvo a skorú mladosť, kedy bolo pre vás všetko také nové, nepoznané, tajomné či emotívne, že ste sa s tým všetkým museli bezpodmienečne zveriť svojmu denníčku? A čo tak vrátiť sa k tomu? Písanie denníka totiž odporúča desať z desiatich psychológov – a toto sú dôvody, prečo!

„Zdieľanie násobí radosť a delí bolesť.“

Písanie denníka môžeme s pokojným svedomím nazvať liečebnou terapiou alebo psychohygienou.  Pripadá vám to detinské? Omyl! Očistu duše predsa potrebujeme v každom veku. Po tejto činnosti by mali rozhodne siahnuť predovšetkým tie z vás, ktoré pravidelne zažívajú potrebu podeliť sa o svoje myšlienky, názory, nápady, prežité situácie, výčitky svedomia, plány, sny,... no akosi nie je s kým. Je pritom úplne jedno, či si zavediete denník v podobe zápisníka alebo akýsi elektronický denník na počítači. Dôležité je len jedno – vypísať sa z toho, ideálne tak, ako vám budú prúdiť myšlienky, bez kontrolovania a rozptyľovania sa tým, či je to gramaticky správne alebo či to vôbec má hlavu a pätu.

Bude sa ti páčiť: Psychohygiena: Zatočte s negatívnou energiou a stresom

prečo si písať denník

Zdroj: Shutterstock®

Denník nie je slohová práca. Denník je vaša osobná terapia, psychohygiena, mentálna očista, akokoľvek si to nazvete. Veď papier znesie naozaj všetko a najmä – nebude vás súdiť. Písanie denníka vám výrazne dokáže uľaviť od pocitov smútku, sklamania či depresie. Našťastie je však život väčšinou spravodlivo vyvážený, a tak zažívame aj pozitívne pocity. Keď ich hodíte na papier, uchováte si ich a po čase, v podobe spomienky, vám opätovne prinesú ten istý dobrý pocit, hoci len na malú chvíľu.

Veľakrát máme totiž tendenciu hádzať flintu do žita a na základe jedinej zlej skúsenosti či situácie hodnotiť celý svoj život ako nevydarený. Aj vtedy je dobré otvoriť si svoj denník a nalistovať si presne tie momenty, kedy vám bolo dobre, kedy sa vám niečo podarilo alebo prinieslo radosť. Vedzte, že denník vie byť úžasne prospešné antidepresívum a pripomenie vám, že nie vždy je všetko „na slučku“.

zapisovanie si myšlienok

Zdroj: Shutterstock®

Status na sociálnej sieti verzus klasický denník

V dnešnej dobe sa akýmsi novodobým denníkom stali sociálne siete, kde sa „ventilujeme“ doslova verejne a zdieľame všetko, čo sme si ako deti zapisovali do denníka. Aký to paradox! Kedysi sme si tieto svoje pocity starostlivo strážili v najspodnejšej zásuvke a pod troma zámkami, dnes nemáme problém zveriť sa aj ľuďom, ktorých sme nikdy osobne nestretli a pravdepodobne ani nestretneme.

Ale späť k denníčku. Dobre vieme, že naša pamäť je selektívna, čo je niekedy veľmi užitočné a prospešné, ale potom sú aj spomienky, ktoré by ste si rady zachovali, no vaše pamäťové centrum to vyhodnotí inak a nekompromisne stlačí delete. Ak si však zavediete denník, takáto „strata“ vám určite nehrozí, všetky vaše okamihy, viac či menej podstatné,  v ňom budú totiž navždy zvečnené.

Neprehliadni: Koučka Janette Šimková: „Každý sa môže stať lepšou verziou samého seba“

prečo je písanie zdravé

Zdroj: Shutterstock®

Niekedy to jednoducho stačí vysloviť

Ak ste voči písaniu denníka ešte stále skeptické a odvolávate sa na nedostatok času, prípadne pocit, že nič také nepotrebujete, odporúčame to aspoň vyskúšať. A začnite pokojne už dnes. Úplne jednoducho a bez emócií v skratke opíšte svoj uplynulý deň, zajtra spravte to isté a uvidíte, že postupne sa budete k tomuto rituálu vracať čoraz radšej a častejšie.

Uvidíte, že nezostanete len pri tom, čo sa už udialo, prípadne, aké ste z toho mali pocity, ale pozdvihnete svoj denník na vyššiu úroveň spovedníka či dôverníka. A možno práve vďaka denníku lepšie spoznáte samy seba. To za skúšku predsa stojí, čo poviete?

- Anketa

PÍŠETE SI DENNÍK?

Odpovedalo 10 ľudí  

Áno
10%
Nie, ale asi začnem
30%
Nie
60%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 18.06.18 08:59

ĽŠ
karma
100.00

Osobne, už len z časového hľadiska si nevediem denník, no je to naozaj výborný rituál.

  • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 18.06.18 10:48

MB
karma
98.00

Urcite to pomaha, vzdy som aj zacala, ale zakazdym sa to sklzlo do zabudnutia. teraz sa uz ani nepokusam ho pisat.

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 18.06.18 21:30

JK
karma
100.00

No nikdy som si nepísala denník

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní