Zlomené srdce: Metafora alebo sa dá skutočne zlomiť? Zisti pravdu!

Zlomené srdce: Metafora alebo sa dá skutočne zlomiť? Zisti pravdu!

Dá sa srdce zlomiť? Túto otázku si kladie veľa ľudí na svete, najmä ak stratia blízkeho človeka, či už po zákernej chorobe, náhlom úmrtí alebo len tak, po rozchode, kedy dvaja ľudia idú jednoducho svojou vlastnou cestou…

Srdce je naozaj silný orgán a potrebujú ho všetky bunky nášho tela (okrem rohovky). Máte nejaké otázky o srdci? Potom čítajte ďalej článok, v ktorom sa dozviete o tomto dôležitom ľudskom orgáne viac, pretože sme pre vás spísali tie najväčšie zaujímavosti o ľudskom srdci!

Zaujme ťa: Slováci chcú zdravšie varianty slaných snackov

anatómia srdca

Zdroj: Shutterstock®

Malý orgán, silné funkcie

Najväčšie srdce spomedzi cicavcov má modrá veľryba a váži približne toľko ako auto. Naše srdce váži menej, ako plechovka vášho obľúbeného sladkého nápoja, a je veľké asi ako dve dlane spojené dokopy.

Ľudské srdce je malé, no pracovité. Bije asi 100 000-krát za deň, prejde cezeň asi 7600 litrov krvi denne, čo za celý život predstavuje viac, ako 2,5 miliardy udretí a prejde ním viac, ako 2,5 milióna litra krvi. Samozrejme, tieto údaje vychádzajú z dlhého života, pri iných dĺžkach sa údaje líšia.

Nie je srdce ako srdce

Vedeli ste, že ženské srdce udrie v priemere približne 8x viac za minútu, ako to mužské? To svedčí o tom, že nie je srdce ako srdce. Srdce je však veľmi koordinované. Pravá strana pumpuje krv do pľúc a ľavá ho vracia do celého tela.

A čo srdcové ochorenia? Najčastejšie sú infarkty, porážky, no napríklad taká rakovina srdca je veľmi zriedkavá. Častejšie sa skôr vyskytuje problém, že iná forma rakoviny zasiahne aj srdce, prostredníctvom metastáz. Okrem toho srdcu môže škodiť liečba rakoviny, ako je chemoterapia.

Pozri aj: Vieš, ako užívať vitamíny? Na toto nezabudni!

srdcový tep

Zdroj: Shutterstock®

Dá sa srdce zlomiť?

Na záver sa dostávame k tomu, čo nás všetkých zaujíma najviac. Spojenie zlomené srdce sa medzi ľuďmi používa pomerne často, najčastejšie v prípade rozchodu alebo úmrtia blízkeho človeka. Ako to teda v skutočnosti je? Áno, syndróm zlomeného srdca naozaj existuje, no môže ho vyvolať viacero okolností. Od úmrtia, rozchodu, až cez dlhodobý stres, ale spôsobiť ho môže aj dobrý šok, ktorý naše srdce neunesie.

Ak sa pýtate, či môžete na zlomené srdce zomrieť, tak áno. Pri neliečení stresu a všetkých hore vymenovaných spúšťačov zlomeného srdca môže syndróm prejsť až do infarktu, ktorý môže byť naozaj smrteľný.

Bude sa ti páčiť: Fitnes maniačky, pozor! Čo sa deje s telom pri nadmernom cvičení?

ako zistím že mám zlomené srdce

Zdroj: Shutterstock®

Pamätajte, že srdcu pomáha zdravý životný štýl, pozitívna nálada, cvičenie, ale aj smiech. Je dokázané, že mu, naopak, škodí stres, zlá nálada, ale aj nesprávne stravovanie sa, lenivosť či nešťastie.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 22.04.18 06:27

ĽŠ
karma
100.00

O srdiečko sa taktiež treba starať, žiaľ, nie vždy to dokážeme ovplyvniť, už len kvôli vonkajším faktorom i genetike.

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 22.04.18 23:03

karma
109.00

Srdce je ozaj zvláštny orgán,už len tým ako usilovne pracuje.A o zlomenom srdci by vedelo rozprávať veľa ľudí...rozchody zažil skoro každý.

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 25.04.18 16:25

DB
karma
114.00

srdce môže bolieť až tak,že máme pocit ,že sa to nedá vydržať/nemyslím fyzickú bolesť pri chorobe/.ale nie nadarmo sa hovorí,že každá bolesť prebolí.ono to síce trvá,ale prebolí!

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 26.04.18 12:41

JK
karma
100.00

Zaujímavé čítanie a zlomené srdiečko zažil hádam každý zozchdy, trápenie,žiaľ,stres všetko zanechá stopu na srdiečku

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní