Ako si nájsť prácu, keď ste bez skúseností?

Ako si nájsť prácu, keď ste bez skúseností?
  • 27.05.2015
  • Andrea Lukáčová

Nájsť si prácu v dnešnej dobe je naozaj ťažký oriešok. Pracovných ponúk je málo a poväčšinou sú sústredené vo veľkých mestách. Pokiaľ si svoje zamestnanie iba hľadáte a zhodou náhod ešte nemáte za sebou pracovné skúsenosti, tento článok je práve pre vás.

Či už ste čerstvou absolventkou školy, alebo sa snažíte nájsť prácu v inej než „tej vašej“ brandži.

Buďte stratég. Budete potrebovať veľa vynaliezavosti a trpezlivosti, ale – ruku na srdce: vaše vytúžené zamestnanie za to určite stojí. Za všetkým stojí záväzok. Nájsť si top prácu. Tento záväzok logicky potrebuje plán.  Určite si časové obdobie. Dokedy. Máte? Okej. Teraz prestaňte o sebe pochybovať a dajte sa do práce. 

Odporúčame prečítať:  Letný horoskop Váhy, Škorpión a Strelec na rok 2015

práca

Zdroj: Shutterstock®

Stáže = skúsenosti

AJ keď za malý (resp. žiadny) plat. Veľa úspešných ľudí začínalo na pozícii stážistu. Tu sa však vynára veľa otázok. Stáž sa naozaj oplatí vtedy, ak je blízko vášho bydliska. Inak prerobíte a to dosť.  Tu sa ukáže vaša trpezlivosť, drajv a vlastne firma uvidí, čo všetko ste ochotná pre prácu urobiť. Očakávajte, že nároky budú vysoké. Výhodou je, že stáže nie sú na fulltime. Tým pádom môžete pracovať v „normálnej“ práci za mzdu + stážovať vo vytúženej oblasti. Ale to chce naozaj veľa sebazaprenia.

Odborná príprava je veľmi dôležitá

Pri hľadaní práce určite príde otázka: ako mám vlastne začať? Odporúčam knihy. Tie vám poskytnú najlepšiu predstavu o oblasti, v ktorej chcete začať pracovať. V závislosti od toho, na akú prácu na chystáte, bude možno potrebné školenie, alebo certifikát. Rátajte s tým. Čo sa týka obmedzení, väčšinou sme obmedzení iba vo vlastných mysliach. Nebojte sa nových vecí. 

Odporúčame prečítať: Zelené smoothie

práca

Zdroj: Shutterstock®

Oslovte personálne spoločnosti

Nebojte sa odkonzultovať svoj životopis a motivačný list s personálnymi spoločnosťami. Ani využiť ich služby na hľadanie zamestnania. Veľkou výhodou je, že tieto spoločnosti sa často dostanú k ponukám, ktoré niesú nikde inzerované. A tým vás posunú doslova z prvého miesta. Priamo s nimi odkonzultujte, o aký typ práce máte resp. nemáte záujem.

Čo si priniesť na pohovor?

Pero. Cv. Buďte vždy pripravená, že budú od vás pýtať referencie. Tie vám môžu poskytnúť bývalí kolegovia, profesori v škole. Vhodné oblečenie je na pohovore samozrejmosť. Na to nezabúdajte. 

Odporúčame prečítať:  Líčenie na pracovný pohovor - ako to neprehnať?

práca

Zdroj: Shutterstock®

Oslovte známych

Nie je to žiadna hanba. Použite aj LinkedIn®. Nebojte sa osloviť odborníkov v konkrétnej oblasti. Nasmerujú vás.

Trpezlivosť

..ruže prináša. Nech ľudia vidia, že ste motivovaná. Pošlite do firmy svoj životopis a čakajte. Len preto, že firma nemá prácu inzerovanú, neznamená, že vás nemôže zamestnať.

 

Hľadáte zamestnanie?    Aké finty využívate? 

Odporúčame prečítať: Postele: Ako si zvoliť vhodný matrac?

práca

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ivana Mrázková 17.04.18 20:15

IM
karma
-1.00

Pokiaľ človek danú prácu naozaj chce, mal by sa na pohovor sakra dobre pripraviť. Tým myslím naštudovať si o firme všetko, čo len ide, a ujasniť si, čím by pre ňu mohol byť prínosný. Ak toto urobí a nebojí sa to odprezentovať, má prácu jasnú.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní