Najčarovnejšie knižnice na svete: Kochaj sa ich tajomnou krásou!

Najčarovnejšie knižnice na svete: Kochaj sa ich tajomnou krásou!
  • 12.09.2019
  • Michaela Kožáková

Milujete knihy? Keď ste boli malí, radšej ste sedeli doma s knihou v rukách ako sa hrali na ihrisku s kamarátmi? Váš otec si trhal vlasy, keď zistil, že z vás nevyrastie futbalista, ale nejaký inžinier s hlavou v knihách? Zbožňujete vôňu kníh? Elektronické knihy považujete za nehoráznu vraždu klasických kníh? Radi cítite stránky kníh medzi vašimi prstami? Čítate úplne všade a neviete si predstaviť svoj deň bez prečítania aspoň jednej kapitoly? Tak vitajte vo svete knihomoľov a knižníc!

Pozri aj: Na zázraky máme nos: Príbehy, ktoré chytia za srdce

Knižnice

Zdroj: Shutterstock®

Knižnica – magické miesto

Knižnice predstavujú neoceniteľnú, kompletnú a vzácnu poctu ľudským vedomostiam. Ich hodnotu si väčšinou vážia starší ľudia, zatiaľ čo mnohí mladí študenti sú zhrození hŕbou kníh poukladaných v nekonečných radoch políc. Knižnice nie sú len miesta plné písmen, tvrdých obalov a nadpisov. Nádherné priestory, úchvatná architektúra, tucty tajomných dverí, dlhé chodby, historické maľby a koberce, točivé schodiská – niektoré knižnice vás privedú do rozprávky a zmätú vaše zmysly.

Veľa knižníc svojím umiestnením a budovami láka filmových scenáristov a poskytujú im vhodné prostredie na nakrútenie scén. Napríklad budova verejnej knižnice Stephen A. Schwarzman v New Yorku sa objavila na fotografiách a vo filmoch najmenej stokrát. Určite ste ju už videli, aj keď ste v New Yorku neboli. Knižnice už nie sú len pre knihomoľov, ale stávajú sa cieľom mnohých cestovateľov a sú atrakciami jednotlivých miest.

Stuttgart Libraly v Nemecku je oslavou inovatívneho dizajnu so svojimi čistými líniami, modernými a minimalistickými tvarmi. Iné knižnice zase vyzerajú, ako keby ich práve pred chvíľou vytrhli z kráľovského paláca. Svojou prezdobenosťou a jemným gýčom vás uvedenú niekoľko storočí dozadu. Príkladom je Kráľovská portugalská čitáreň v Brazílii alebo knižnica Rampur Raza v Indii. 

Každá z knižníc má svoj jedinečný príbeh ukrytý v útrobách stien. Pozrite sa s nami na tie najčarovnejšie knižnice na svete a nechajte sa vlákať do fantastického sveta kníh.

1 z 9

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 12.09.19 05:48

ĽŠ
karma
100.00

Jedným slovom - NÁDHERA!

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 13.09.19 07:41

MR
karma
114.00

tak to je teda nádhera, tu by som túžila pracovať ... no ako by som sa tešila do práce :-), milujem vôňu kníh nikdy by som ich nevymenila za čítačku

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní