Samozber broskýň: Kde a za koľko si môžeme nazbierať broskyne?

Samozber broskýň: Kde a za koľko si môžeme nazbierať broskyne?

Leto patrí medzi obľúbené ročné obdobie hlavne školopovinných detí. Zaslúžené prázdniny si užívajú a rodičom občas „stoja vlasy dupkom“ od ich výmyslov. Avšak leto je výnimočným obdobím, pretože počas týchto mesiacov dozrievajú rôzne druhy ovocia a zeleniny. Medzi takéto sezónne ovocie patria aj broskyne.

Predpokladá sa, že toto šťavnaté ovocie má svoje korene v Číne, ktorá patrí medzi najväčších producentov broskýň. Samotná broskyňa sa mierne podobá na menšie a chlpatejšie jablko. Vnútorná dužina sa skladá takmer z 87 % vody, má sladkú chuť a príjemnú arómu. Ak nemáte vlastnú záhradu a neradi kupujete ovocie z obchodov, ktoré je chemicky ošetrené, na Slovensku máme možnosť nazbierať si broskyne vlastnoručne. 

Samozber tohto ovocia u nás prebieha zvyčajne od polovice júla až do septembra. Broskyne je možné pripraviť na akýkoľvek spôsob. Môžeme ich konzumovať čerstvé, môžeme ich konzervovať a uskladňovať na zimné obdobie, sú úžasné v chutnom koláči, dokonca aj džem alebo kokteil dokážu poštekliť chuťové poháriky. 

Pozri aj: Tyčinky do uší: Na čo všetko nám vedia poslúžiť?

chutné broskyne

Zdroj: Shutterstock®

Ovocný Sad Selice

Na samozber broskýň sa môžete vybrať do Ovocného Sadu Selice, ktorý nájdete neďaleko Šale. Cena je pri samozbere 1 € za kilogram. Momentálne ponúkajú aj slivky na kvas za cenu 0,50 € za 1 kg. Zberá sa spravidla od 8:00 do 20:00 počas celého týždňa. Aktuálne informácie o možnostiach zberu nájdete na ich FB stránke

Plantex – Ovocný sad vo Veselom

Záhradníctvo Plantex, ktoré nájdete neďaleko Piešťan, otvorilo broskyňovú sezónu začiatkom augusta. Cena je 1,49 € za 1 kg. Momentálne sa v sade čaká na dozrievanie ďalších plodov. Aktuálne informácie o samozbere nájdete na www.plantex.sk alebo ich FB stránke. Vo farmárskej predajni si stále máte možnosť zakúpiť broskyne, marhule, jablká a iné. V ponuke sú aj slivky na kvas. 

Poľnohospodárske družstvo Čachtice

V Čachticiach neďaleko Nového Mesta nad Váhom sa taktiež zbierajú broskyne od začiatku augusta. Cena je 1€/kg, samozber prebieha počas týždňa od 7:00 do 17:00 a v sobotu do 12:00. Aktuálne informácie o možnostiach samozberu nájdete na www.pdcachtice.sk.

Vladimír Vičík – Záhradníctvo

Zber broskýň bol začiatkom augusta otvorený aj v rodinnej firme Vladimír Vičík – Záhradníctvo (Podolie-Kopanice neďaleko Nového Mesta nad Váhom). Cena za broskyne v predajni je 1,20 € za 1 kg, cena za samozber je 0,80 € za 1 kg. Mäkšie broskyne tu zoženiete za 1 euro za kilogram. Pre aktuálne informácie sledujte ich FB skupinu

oberanie broskýň

Zdroj: Shutterstock®

Sady Novosady

Sady Novosady (Cabaj – Čápor, okres Nitra) ponúkajú odrodu broskýň Fairhaven za cenu 1,5 €/kg pri samozbere. Okrem toho sú netriedené broskyne na predajni dostupné za 2 eurá za kilogram, triedené výberové po 2,5 €. Ak chcete mäkšie broskyne na džem, tie sú dostupné už za 0,8 €/kg, kvasové (padané) dokonca za 0,5 €/kg. Aktuálne informácie nájdete na FB stránke

Sad Lazany

Centrum rozvoja záhradníctva ponúka odrody Fertilia Morettini a Red Haven. V sade v Lazanoch pri Prievidzi prebieha zber denne v pracovných dňoch v čase od 8:00 do 12:30. Cena broskýň je 2 €/kg. Samozber je organizovaný a je potrebné sa naň prihlásiť (na tel. č. 0948 668 089). Viac informácií nájdete na www.crz.sk.

Broskyne Majcichov

Niekoľko odrôd lahodných broskýň nájdete v obci Majcichov neďaleko od Trnavy. Broskyne budú k dispozícii pravdepodobne až do začiatku septembra. Plody je možné vopred objednať za cenu 1,5 € za 1 kg, minimálny odber je 15 kg. Aktuálne informácie nájdete na ich FB stránke, aj stránke www.broskynemajcichov.sk.

Emilove sady (Dvory nad Žitavou)

Objednávky na broskyne na zaváranie prijímajú aj Emilove sady. Cena je 2,25 € za 1 kg, odber je 12 kg (jedna prepravka). Broskyne nájdete aj priamo v ich predajni vo Dvoroch. Možnosť objednávky nájdete na stránke www.shop.emilovesady.sk, aktuálne info hľadajte na ich FB stránke

sušené broskyne

Zdroj: Shutterstock®

Recept na sušené broskyne

Veľké zrelé broskyne umyjeme, osušíme, rozpolíme a vyberieme z nich kôstky. Následne broskyne pokrájame na tenšie plátky, porozkladáme a necháme ich obschnúť na slnku. Takto obschnuté broskyne poukladáme na plech vyložený papierom a s prestávkami ich dosušíme v mierne vyhriatej rúre (ak máte sušičku ovocia, tak to máte jednoduchšie). Vysušené plátky broskýň dáme do plátenného vrecúška a odložíme na suché miesto. 

Zaujme ťa: Najkrajšie deti, z ktorých sa stali celebrity. Čo je s nimi dnes?

broskyňový kompót

Zdroj: Shutterstock®

Broskyňový kompót:

Na kompót budete potrebovať:

 • 3 kg broskýň,
 • 2 l vody,
 • 750 g kryštálového cukru.

Zrelé a tvrdé broskyne rozpolíme (ak chcete, môžete ich nakrájať aj na štvrtinky) a vyberieme z nich kôstku. Následne ich vhodíme na chvíľu do vriacej vody, potom ich vyberieme a olúpeme. Takto pripravené broskyne naukladáme do zaváraninových fliaš. Medzitým si pripravte zálievku z vody a cukru. Tú nechajte poriadne vychladnúť a po vychladnutí ňou zalejte broskyne. Fľaše poriadne uzatvorte a zasterilizujte. Sterilizujte ich 10 minút od bodu varu. Voilá – kompót je pripravený na uskladnenie!

Vyskúšaj: Maska na vlasy, ktorá ich posilní a dokonca z nej zhustnú?

broskyňový lekvár

Zdroj: Shutterstock®

Lahodný broskyňový lekvár

U nás doma sú lekváre od mamky veľmi obľúbené. Robievame ich z rôzneho ovocia a broskyne nie sú výnimkou. Na lekvár budete potrebovať 2 kg broskýň bez kôstok a 400 g kryštálového cukru. Zrelé až prezreté broskyne umyjeme a v hrnci za stáleho miešania poriadne rozvaríme. Pridáme cukor a varíme dovtedy, kým lekvár dobre nezhustne. Ešte horúci lekvár nalejeme do pripravených pohárov a uzavrieme. Ak obľubujete kakao s čerstvou vianočkou a lekvárom tak ako my, tak vám prajeme dobrú chuť!

Odporúčame: Recept na zdravé cuketové placky, ktoré chutia ako od babky

účinky broskýň

Zdroj: Shutterstock®

Prínosy broskýň pre zdravie

 • Čerstvé broskyne sú zdrojom antioxidantov a vitamínu C. Ako už iste viete, tak samotný vitamín C pôsobí ako antioxidant, ktorý chráni pokožku pred voľnými radikálmi a zabraňuje tak jej predčasnému starnutiu, tiež chráni pred šírením infekcií v organizme.
 • Broskyne sú tiež zdrojom vitamínu A a betakaroténu. Vitamín A je nevyhnutný pre zdravie očí – podporuje nočné videnie. Konzumácia prírodných plodov bohatých na vitamín A prispieva k ochrane organizmu pred rakovinou pľúc a ústnej dutiny.
 • Toto ovocie je bohatým zdrojom minerálov ako je draslík, fluorid a železo. Železo je potrebné na tvorbu červených krviniek, fluorid je zas súčasťou kostí a zubov – preto je nevyhnutný ako prevencia pred tvorbou zubného kazu. Draslík je dôležitou zložkou buniek a telových tekutín, ktoré pomáhajú regulovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak.
 • Obsahujú množstvo vlákniny, preto sú vhodné pri tráviacich problémoch. Vláknina a obsiahnutá voda v broskyniach pomáhajú pri zápchach, žalúdočných vredoch, hemoroidoch a podobne. V jednoduchosti povedané, broskyne majú laxatívne účinky, čím pomáhajú predchádzať usadzovaniu toxínov v organizme.

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

18 komentárov

Soňa Kelemenová 15.08.17 07:17

SK
karma
86.00

64 pohárov domácich broskýň už máme zavarených...... priamo z našej záhrady.....úprimne poviem, že broskynový lekvár som ešte nerobila.... máme viac radi marhulový a slivkový.....takže varenie lekváru ma ešte len čaká.... ale určite nie je nad chrumkavé, čerstvé ovocie a hlavne nech je domáce...

 • 4
Odpovedať

Soňa Krátka 15.08.17 07:50

SK
karma
114.00

každý rok si zavaríme pár pohárov broskýň, či už na koláč, alebo k dobrému obedíku

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 15.08.17 07:55

karma
108.00

Broskyne tiež u nás v lete musia byť,ale nerobím z nich nič,zjeme ich len tak..

 • 2
Odpovedať

Katarína Konečná 15.08.17 08:11

KK
karma
105.00

broskyne milujem , ale sušené som ešte nejedla

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 15.08.17 16:07

MD
karma
132.00

Ovocie je najchutnejšie také aké je, preto uprednostňujem jeho priamu konzumáciu...ale pár fliaš na mňamkové dezerty tiež musí byť :)

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 15.08.17 18:16

MM
karma
100.00

najlepšie sú ale čerstvé, aj najzdravšie

 • 1
Odpovedať

Alena Gudjáková 15.08.17 22:55

AG
karma
91.00

Aj flambované broskyne sú výborné (s palacinkami)...

 • 1
Odpovedať

Vlasta Francisti 15.08.17 23:58

VF
karma
81.00

Ani neviete kolko Vam dakujem na tomto clanku, kedze nie som pôvodom zo Slovenska a zijem tuna a nemam tu znamich, ktory by mi poradili gde môžem zohnat cerstve zo sadu tak Vam ohromne dakujem

 • 3
Odpovedať

Jana Komadová 29.08.17 22:17

JK
karma
100.00

Broskyne mám rada robievam džem a aj zaváranie no čerstvé sú naj

 • 0
Odpovedať

Martina Putoráková 11.09.17 20:55

MP
karma
97.00

Broskyne zboznujem, skoda, ze vsetky samozberne miesta su daleko...urcite vsak vyskusam susene :)

 • 0
Odpovedať

Juliana Šurkovská 19.06.18 09:50

karma
-1.00

Broskyne sú moje obľúbené ovocie, vyskúšam sušené, tie som zatiaľ neochutnala.

 • 0
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 09.06.19 17:08

KH
karma
79.00

Som skutočne prekvapená. Možnosť objednať si broskyne s doručením do domu, super ponuka. Ešte som sa s tým nestretla. Myslela som si, že sú príliš háklivé na prevoz.Dakujem za tip

 • 0
Odpovedať

Renáta Mularčíková 13.08.21 16:10

RM
karma
100.00

Aj my už máme broskyne zavárené z našej záhrady,taktiež robíme z nich džem,ale najlepšie sú čerstvé,najchutnejšie práve odtrhnuté zo stromu.♥♥

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 13.08.21 17:57

AT
karma
118.00

Sušené broskyne som ešte neskúšala

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 14.08.21 06:40

ĽŠ
karma
100.00

Niet nad čerstvé broskyne, sušiť som ešte neskúšala, vďaka za inšpiráciu.

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 15.08.21 22:08

IM
karma
100.00

môžem potvrČachticiach zatial samozber je už sme zavárali

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 16.08.21 01:02

karma
109.00

Už sme boli 2x na samozbere v Podolí - Vladimír Vičík – Záhradníctvo. Broskyne sú ohromné,neviem sa ich dojesť. Mne najviac chutia čerstvé. A tento týždeň pôjdeme zas,lebo ešte stále sú v ponuke...mňam,mňam,mňam :-)

 • 0
Odpovedať

Marie Gutmannová 17.08.21 18:25

MG
karma
104.00

Ale ste mi narobili chute. Je skvelé, že informujete o možnostiach samozberu.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní