Adrenalín v lokálnom anestetiku zubného lekára – priateľ či nepriateľ?

Adrenalín v lokálnom anestetiku zubného lekára – priateľ či nepriateľ?
  • 06.09.2016
  • Ľudka Babjarčiková

Injekcia v spojení s prostredím zubnej ambulancie je pre mnohých pacientov príčinou číslo jeden, ak ide o strach z návštevy zubného lekára. Niet sa čomu diviť. Prekonať samého seba a vydržať nepríjemné pocity, búšenie srdca, stres či potenie však môže byť o čosi jednoduchšie, ak zistíte, prečo sa to všetko deje. A verte, že nie ste jediní, kto sa po lokálnom anestetiku v zubárskom kresle začne triasť a ťažšie sa mu dýcha.

Odporúčame tiež: 5 dôvodov, prečo jesť ľanové semienka

Priateľ menom adrenalín

Adrenalín alebo v Amerike častejšie nazývaný epinefrín je zložkou lokálnych anestetík používaných v zubnej ambulancii. Je to látka, ktorá dokáže stiahnuť cievy, čo je hlavným dôvodom, prečo sa do anestetika pridáva. Po injekcii ľudské telo nevie pochopiť, prečo sa v ňom nachádza cudzí materiál – ihla a snaží sa tohto zásahu zbaviť. Táto skutočnosť predstavovala v minulosti veľký problém.  Rýchlo sa zvýšil krvný prietok do okolia miesta vpichu a krv prichádzala rýchlejšie. Tým pádom bolo anestetikum odplavené ďalej a žiadaná oblasť neostala znecitlivená tak dlho, aby pacient necítil bolesť po celú dobu ošetrenia.

Odporúčame tiež: Zubný plak ako príčina dvoch najčastejších ochorení ústnej dutiny

adrenalin v lokalnom anestetiku

Zdroj: Shutterstock®

Vďaka zaň

Prelom nastal po pridaní adrenalínu do zloženia anestetík. Krvný prietok sa nezvýši a lokálne anestetikum ostáva v okolí nervov presne tam, kde je to potrebné. Čas, ktorý si vyžaduje ošetrenie je dostatočný a poskytuje komfort pacientovi aj zubnému lekárovi, pričom nie je potrebné neustále aplikovať ďalšiu a ďalšiu dávku. Okrem toho, adrenalín minimalizuje krvácanie, čo je pri invazívnych zákrokoch na mäkkých tkanivách ako je ďasno dôležité, aby mal zubný lekár dobrý prehľad o operačnom poli. 

Odporúčame tiež: Recept na Vinársky jesenný osúch

adrenalin v lokalnom anestetiku

Zdroj: Shutterstock®

Tmavá stránka epinefrínu

Bohužiaľ, nežiaduci účinok zotrvania strpnutých úst hodiny po anestetiku vie byť poriadne nepríjemný. Ten však nie je jediný. Adrenalín môže byť nepriateľom aj pre ľudí, ktorí sú na túto látku alergickí. Môže spôsobiť stav podobný panike so silným búšením srdca, potením či ťažkým dýchaním. 

Odporúčame tiež: Dentálna hygiena - čo všetko vás čaká?

adrenalin v lokalnom anestetiku

Zdroj: Shutterstock®

Podobne sa musia mať na pozore ľudia s kardiovaskulárnymi problémami. Anestetikum má byť aplikované do okolia nervov. Aj napriek tomu, že zubný lekár sa pred aplikáciou anestetika aspiráciou (spätným natiahnutím do striekačky) presvedčí, či netrafil cievu, môže sa to pri nepozornosti stať. Adrenalín sa následne rýchlo dostáva k srdcu, ktoré svoju náhle zvýšenú činnosť bude ťažko zvládať a vy pocítite jeho silnejšie búšenie. 

adrenalin v lokalnom anestetiku

Zdroj: Shutterstock®

Sú iné možnosti?

Na trhu je samozrejme viacero anestetík a nie každé z nich obsahuje práve adrenalín. Sú aj iné látky s vlastnosťami, aké má on, no podobne ako ten, všetko má svoje pre a proti. Ak poznáte svoj stav, môžete sa v ambulancii opýtať na svoje možnosti ohľadom anestetika bez adrenalínu. Nezatajujte a nevynechajte pred zubným lekárom informáciu o vašom zvýšenom krvnom tlaku alebo o prekonanom infarkte myokardu, pretože aj to zubnému lekárovi môže pomôcť a zvoliť pre vás to správne a bezpečné anestetikum. Aj keď sa podobné informácie zdajú v zubnej ambulancii ako nepodstatné, opak je pravdou. 

Odporúčame tiež: Nezabúdate dopriať vašim zubom vitamín C?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní