Frenulektómia je zjednodušene odstránenie uzdičky (frenula) v ústnej dutine. Frenulum však nemáme len jedno, ale hneď niekoľko. Málokoho by napadlo, že aj každá z týchto nenápadných uzdičiek môže predstavovať problém. V tomto článku sa však budeme sústrediť hlavne na uzdičku hornej pery.
Pre úplnosť v krátkosti uvedieme, aké uzdičky v ústach nájdeme. Labiálne frenulá sú slizničné útvary tiahnuce sa od vnútornej strany dolnej alebo hornej pery na ďasno povyše, v prípade dolnej uzdičky poniže, stredných rezákov. Ďalšie frenulum je pod jazykom a niektorí ľudia majú aj prídatné frenulá nachádzajúce sa postranne medzi vnútornou stranou pery siahajúc na ďasno.
Odporúčame tiež: Zabojujte s celulitídou vďaka káve
Problémy vyrieši frenulektómia
Uzdičky predstavujú problém už u detí. Keď sa zameriame na uzdičku pripájajúcu hornú peru k ďasnu nad dvoma strednými hornými rezákmi, stretávame sa s pomerne častým problémom, ktorý môže frenulektómia vyriešiť. Ide o diastemu – medzierku medzi zubami. Tá vzniká preto, že úpon uzdičky sa z vnútornej strany hornej pery tiahne stredom až na zadnú stranu ďasna. Bráni tak dvom stredným rezákom priblížiť sa k sebe a dosiahnuť fyziologické postavenie v zubnom oblúku. Na druhej strane, pomenovať diastemu problémom možno nie je úplne trefné, keďže aj na takejto malej kozmetickej odchýlke sa dá vo svete založiť kariéra modelky.
Odporúčame tiež: Zubný plak ako príčina dvoch najčastejších ochorení ústnej dutiny
Okrem diastemy môže patologický úpon uzdičky spôsobiť aj odtiahnutie ďasna od krčka zubu, a tak krčok odhaliť. Zub sa stáva citlivým a človek pociťuje bolesť na rôzne podnety. Existujú tiež prípady, kedy patologický úpon sťažuje výslovnosť niektorých hlások a sťažuje pacientovi život aj v tomto smere.
Odporúčame tiež: Na akých terénoch by sme mali behávať?
Medzierka medzi zubami a strojček na zuby
Strojček je dôležitou súčasťou aj pri zhodnotení, či je frenulektómia v prípade diastemy potrebná. Veľakrát sa stane, že ak mliečne zuby nahradia trvalé, medzierka medzi strednými rezákmi sa stratí. Ak sa tak nestane, vtedy je vhodné nasadiť strojček. Keď sa však aj po liečbe fixným strojčekom začnú zuby znovu odďaľovať, je jasné, že za diastemu môže frenulum a frenulektómia je vhodná.
Odporúčame tiež: Ručná zubná kefka – prečo na jej výbere tak záleží?
Kedy je vhodný čas na frenulektómiu?
Pri tejto téme sa mnohé literatúry úplne nezhodujú, no sú si podobné. Dieťa je vhodným kandidátom na frenulektómiu vtedy, ak sa potvrdí, že diastema je ozaj spôsobená patologickým úponom frenula. To sa podľa knihy Dr. Pinkhama o detskom zubnom lekárstve nedá určiť, kým nie sú prerezané trvalé očné zuby. Na základe toho sa frenulektómia neodporúča skôr než dieťa dosiahne 9 – 12 rokov.
Odporúčame tiež: Nezabúdate dopriať vašim zubom vitamín C?
Väčšina odbornej literatúry teda hovorí, že frenulektómia nie je potrebná u detí mladších ako 11-12 rokov až na výnimky. Také výnimky predstavujú prípady, ak frenulum spôsobuje bolesť, znemožňuje normálne spracovať stravu alebo rozprávať. Takisto prípad odtiahnutia marginálnej gingívy a následného odhalenia zubných krčkov je dôvod, aby sa nad zákrokom pouvažovalo.