Ako sa prejavuje skleróza, ktorou trpí speváčka Tina či herečka Selma Blair?

Ako sa prejavuje skleróza, ktorou trpí speváčka Tina či herečka Selma Blair?

  • Zdieľaj:
 • 0

So sklerózou multiplex sa spája množstvo dezinformácii a mýtov, ktoré sa medzi nami bežne šíria. Napríklad, keď sa povie skleróza, mnoho ľudí automaticky hovorí o chorobe, ktorá zapríčiňuje stratu pamäti či pripútava ľudí na vozík.  Avšak z jednej časti je to pravda, ale z tej druhej ide o akýsi mýtus, pretože u každého pacienta môže byť priebeh tohto ochorenia iný! Skleróza multiplex je vzácnym ochorením v prípade, že sa objaví u detí do 10 rokov alebo u starších ľudí. Pokiaľ sa jedna o vekovú hranicu, počas ktorej sa táto choroba môže vyskytnúť, tak môžeme hovoriť o rozmedzí 20. – 40. roka života. Podľa štatistík tiež platí, že ide o ochorenie, ktoré sa častejšie vyskytuje u žien než u mužov.

Už je to zopár rokov, čo speváčka Tina (Martina Kmeťova) šokovala celú verejnosť. Pred niekoľkými rokmi totižto verejne priznala, že trpí sklerózou multiplex, v dôsledku čoho sa stiahla z verejnej scény a užíva si život naplno so svojou rodinou. Život sa nemazná ani s herečkou Selmou Blair, ktorá v dôsledku choroby prišla o vlasy. Okrem toho je nútená chodiť o paličke a dokonca sa choroba podpísala aj pod jej hlasivky.

Pozri aj: Kto má nábeh na depresiu? Odpoveďou môže byť i znamenie zverokruhu

čo je skleróza multiplex

Zdroj: Shutterstock®

Čo je skleróza multiplex?

Skleróza multiplex predstavuje ochorenie, pri ktorom dochádza k poruche centrálneho nervového systému. Ide o roztrúsenú mozgovomiechovú sklerózu, ktorá najčastejšie napadá ženy. Štatistiky dokonca uvádzajú, že je trikrát častejšia u žien než u mužov. Ide o chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, pri ktorom sú poškodzované nervy. Teda konkrétne je poškodzovaný obal nervových vlákien mozgu, v dôsledku čoho nervy prestávajú prenášať signály v nervovom systéme. Pacient tak môže mať rozostrené videnie, pociťovať únavu, môže mať zlú koordináciu pohybov, problémy so sústredením či spánkom.

Ako sa prejavuje skleróza

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa prejavuje skleróza multiplex?

Skleróza multiplex je zväčša vzácne ochorenie, ktoré sa dedí. Ide o ochorenie, ktoré sa diagnostikuje magnetickou rezonanciou mozgu a miechy. Tiež sa pri podozrení robí odber mozgovomiechového moku, ktorý sa následne vyšetruje v laboratóriu. Pokiaľ sa jedna o ochorenie, tak je dôležité ho včas diagnostikovať a podchytiť jeho prvotné príznaky.

 • Šklbanie končatinami – ak máte pocit, že máte v nohách alebo v rukách ihličky, môže ísť o prvotný príznak sklerózy multiplex. Tiež môžete mať pocit, akoby vám vaše končatiny nestíhali – hlavne, ak jedna noha nevie čo robí tá druhá.
 • Neustála únava – dni plynú a vy nezvládate plnohodnotne fungovať. Pri SM môžete pociťovať neustálu únava aj po kvalitnom spánku. Unaviť vás tiež môže aj najmenší pohyb či aktivita.
 • Vynechaná menštruácia – občasné vynechanie je úplne bežné, hlavne ak ste v strese alebo máte bežnú chrípku. No ak sa menštruácia nedostaví vôbec, je potrebné riešiť vážnejší problém, ktorým môže byť práve SM.
 • Problémy s rozprávaním – tieto problémy idú ruka v ruke aj s problémami s prehĺtaním či dusením pri jedení. Dokonca pri SM môžete spozorovať zmenu vášho hlasu, no tiež môžete mať problémy s rozprávaním.
 • Všetko vám padá – ak neviete v rukách udržať pohár či žiadnu inú vec, strácate rovnováhu a máte pocit, akoby ste každú chvíľu spadli či zakopávate, mali by ste navštíviť lekári. Ide totižto o jeden z vážnejších príznakov SM.
 • Problémy s rozlišovaním farieb – už vyššie sme písali, že pri SM môže dôjsť k rozostrenému videniu, ktoré môže byť navyše sprevádzané aj čiastočnou slepotou. Tiež, ak prestávate rozlišovať farby, je potrebné daný problém riešiť.
 • Strata jemnej motoriky – problémy s písaním či ovládaním mobilného telefónu patrí tiež medzi prvotné príznaky, ktoré netreba podceňovať.

Bohužiaľ, skleróza multiplex nepatrí medzi liečiteľné ochorenia. Avšak so správnou liečbou a so zmenou životosprávy dokáže pacient aj naďalej viesť plnohodnotný život!

Odporúčame: Ako odstrániť ušný maz? Na nebezpečné vatové tyčinky radšej zabudni!

Zdroj foto - úvodná: instagram.com/tinaslovakia / instagram.com/selmablair


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Vyhraj Toaletný stolík Emilie du Chatelet v hodnote 259 € od therese.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj Toaletný stolík Emilie du Chatelet v hodnote 259 € od therese.sk

 • 9
 • 01.12.2022
Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €
SÚŤAŽE

Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €

 • 4
 • 14.11.2022
Vyhraj 3x balíček prípravkov NUANCE ABSOLUTE CAVIAR AND PEARL
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček prípravkov NUANCE ABSOLUTE CAVIAR AND PEARL

 • 4
 • 10.10.2022