Existuje závislosť na adrenalíne? Zisti, či s ňou máš problém aj ty

Existuje závislosť na adrenalíne? Zisti, či s ňou máš problém aj ty

Keď sa povie slovo závislosť, predstavíme si pod ním skôr tú na drogách alebo alkohole, prípadne hazarde. Málokomu však napadne aj to, že závislými sa môžeme stať aj od nebezpečenstva, ktoré nám zdvíha tlak, tep a adrenalín v krvi. Áno, závislosť na adrenalíne naozaj existuje a v niektorých prípadoch nás môže priviesť až do život ohrozujúcich situácií. Po prečítaní tohto článku zistíte, ako závislosť na adrenalíne identifikovať a ako sa s ňou vysporiadať.

Bez vzrušenia ani na krok

Ako spoznáte, že vám adrenalín robí skrátka dobre? Musíte byť vyhľadávačom vzrušenia, ktoré musíte mať „na tanieri“ pravidelne. Možno nie každý deň ani každý týždeň, no zmiešané pocity nadšenia a zároveň strachu vyhľadávate často a ak vám dlhšiu dobu chýba, máte abstinenčné príznaky. Je to podobné ako s drogami. Zatiaľ, čo človek závislý na drogách aktívne vyhľadáva prísun svojej pravidelnej dávky, človek závislý na adrenalíne vyhľadáva vzrušenie. „Závisláci” na adrenalíne sú často ľudia s otvorenou mysľou, sú flexibilní, otvorení zmenám, novým skúsenostiam, majú radi výzvy, sú spontánni, kreatívni a hladní po dobrodružstve.

Inšpiruj sa: Zelené stopky z jahôd už nikdy nevyhadzuj! Nevídané, ako tvojmu telu pomôžu!

závislosť na strese

Zdroj: Shutterstock®

Extrémne športy či práca

Ak ste sa našli niekde v charakteristike o pár riadkov vyššie, je pravdepodobné, že zažívate závislosť na adrenalíne. Pozor, nie vždy musí ísť o situácie, ktoré vás vyslovene ohrozujú. Niekto môže nával adrenalínu prežívať tak, že má napríklad dôležitý deadline v práci. Zväčša sú ale spúšťačmi extrémne športy (napr. motocykle, rafting, horolezectvo) alebo dobrodružné záľuby (plávanie so žralokmi, bungee jumping, base jumping).

závislosť na vzrušení

Zdroj: Shutterstock®

Kedy sa znepokojovať?

V skutočnosti nie je závislosť na adrenalíne a na vzrušení dôvodom na obavy. Problém nastáva vtedy, ak pociťujete nepríjemné abstinenčné príznaky od vašej adrenalínovej aktivity. Prejavujú sa tak, že vás nič iné nezaujíma, ste podráždení, smutní a frustrovaní z toho, že ju nemôžete vykonávať. Nebezpečným príznakom je aj to, že opakovane pre vašu adrenalínovú záľubu ohrozujete svoj život, prípadne životy iných ľudí. V tomto prípade môže vaša závislosť na adrenalíne súvisieť napríklad s úmyselným vyvolávaním bitiek, s príliš rýchlou jazdou v aute či na motorke alebo s ilegálnou trestnou činnosťou (napr. vlámanie, krádež a podobne). 

V prípade, ak si myslíte, že by ste mohli byť závislí na adrenalíne, vyhľadajte pomoc lekára.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Maxianová 30.06.19 17:52

MM
karma
100.00

trochu adrenalínu nikdy nezaškodí

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní