Sezóna alergií je postrachom pre alergikov. Ako ju zvládnuť?

Sezóna alergií je postrachom pre alergikov. Ako ju zvládnuť?
 • 05.04.2014
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 3

Jar so sebou prináša okrem teplého počasia a krásnej rozkvitnutej prírody, nanešťastie, aj zdravotné komplikácie. Hlavne ide o alergie, ktoré trápia stále viac ľudí. Alergiám tohtoročná mierna zima zďaleka neprospela. Zvýšený výskyt peľu sa začal netradične už o niečo skôr. Štatisticky na takéto sezónne alergie trpí až takmer tretina populácie, v Európe môžeme hovoriť až o čísle okolo 30 miliónov ľudí. Aké sú príznaky alergie na peľ a ako ju liečiť?

Aké sú prejavy sennej nádchy?

Senná nádcha, alebo alergia na peľ, prach či trávy, sa prejavuje ako typická nádcha. Nos sa zaplní hlienmi, tie stekajú do hrdla, a okrem podráždenej sliznice, tak riskujeme aj zahlienené hrdlo. Okrem plného nosa nás svrbia oči, ktoré sú pod vplyvom alergénov zapálené. Spoznáte to podľa toho, že vás oči z ničoho nič začnú svrbieť, sčervenajú až napuchnú. Nanešťastie, peľová alergia patrí k ochoreniam, ktorým sa nedá vyhnúť. Peľ na jar poletuje v celom ovzduší, a stačí, že kráčame do školy, práce, či potravín a už je na nás. Sezónu alergií otvárajú alergény jelše a liesky. Potom nastupuje na scénu vŕba, brest či topole.

Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť bolestí hlavy?

príznaky alergie

Zdroj: Shutterstock®

Ako predchádzať ťažkostiam?

Tak ako musíte pri potravinovej alergii vylúčiť zo svojho jedálneho lístka tie produkty, ktoré vo vás vyvolávajú alergickú reakciu, podobne pri peľovej alergii musíte zaviesť minimálne počas toho najakútnejšieho jarného obdobia isté obmedzenia. Alergici by mali tráviť čo najmenej času v prírode, obzvlášť počas slnečných s veterných dní, kedy sa zvyšuje riziko väčšieho množstva peľu v ovzduší. Vo vnútri lesa býva peľu menej, než napríklad na jeho okraji. Keď už sa preto rozhodnete pre výlet, čím skôr sa dostaňte do jeho vnútra. 

Vyhýbajte sa prašnému prostrediu, ale tiež dráždivým chemickým pachom, ako sú silné kozmetické produkty či upratovacie prostriedky. Aj keď vás k tomu slniečko láka, nesušte si bielizeň na dvore, balkóne či terase. Po príchode z vonku sa vždy dôkladne osprchujte. Platí to aj pre vlasy, na ktoré sa aj počas krátkeho pobytu dostane peľu viac než dosť. V byte alebo dome vetrajte čo najmenej. V prípade veľkých ťažkostí používajte radšej čističku vzduchu, pomôcť môže aj protipeľová sieťka na okná.

Odporúčame prečítať: Pozor na alergie očí!

liečba alergií

Zdroj: Shutterstock®

V čom pozostáva liečba?

Určite v pravidelných intervaloch navštevujte alergológa či imunológa. Pripravte sa na pravidelné vakcíny, pomáhajú tiež lieky s obsahom histamínu, ktorý potláča alergické prejavy. Pomáha tiež dovolenka! A máte aspoň skvelú výhovorku! Dovolenka pri mori či na horách je presne to, čo alergici v peľovej sezóne potrebujú. Horský aj morský vzduch totiž ozdraví dýchacie cesty a zároveň sa vyhnete množstvu peľu v ovzduší.


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Martina Zahoranová 05.04.14 11:28

MZ
karma
92.00

no tak o tomto niečo viem, od rána kýcham, svrbia ma oči no hrôza, alergici by mali byť čo najmenej vonku teraz na jar ale dá sa to keď je vonku tak krásne ?

 • 0
Odpovedať

Eva Galandová 07.04.14 16:58

EG
karma
-1.00

to je môj prípad, som alergická na všetko možné, poriadne to už aj lezie na nervy...

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.04.14 17:16

JK
karma
100.00

DO 43 ROKOV SOM NEVEDELA čO JE ALERGIA A ZRAZU SA PREJAVILA TIEž SOM ALERGICKá NA KADEčO

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Zafarbené oblečenie po praní v práčke ešte nie je stratené: Takto mu prinavrátiš farbu
Domácnosť

Zafarbené oblečenie po praní v práčke ešte nie je stratené: Takto mu prinavrátiš farbu

 • 3
 • 23.08.2022
Ženy z kráľovských rodín: Čo robili predtým, ako sa stali ich súčasťou?
Voľný čas

Ženy z kráľovských rodín: Čo robili predtým, ako sa stali ich súčasťou?

 • 0
 • 02.11.2022
Ako často prať interiérové závesy? Možno častejšie, než by si si myslela!
Domácnosť

Ako často prať interiérové závesy? Možno častejšie, než by si si myslela!

 • 0
 • 03.12.2022