Jar so sebou prináša okrem teplého počasia a krásnej rozkvitnutej prírody, nanešťastie aj zdravotné komplikácie. Hlavne ide o alergie, ktoré trápia stále viac ľudí. Alergiám tohtoročná mierna zima zďaleka neprospela. Zvýšený výskyt peľu sa začal netradične už o niečo skôr.
Štatisticky na takéto sezónne alergie trpí až takmer tretina populácie, v Európe môžeme hovoriť až o čísle okolo 30 miliónov ľudí. Aké sú príznaky alergie na peľ, a ako ju liečiť?
Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť bolestí hlavy?
Senná nádcha, alebo alergia na peľ, prach, či trávy sa prejavuje ako typická nádcha. Nos sa zaplní hlienami, tie stekajú do hrdla, a okrem podráždenej sliznice, tak riskujeme aj zahlienené hrdlo. Okrem plného nosa, nás svrbia oči, ktoré sú pod vplyvom alergénov zapálené. Spoznáte to podľa toho, že vás oči z ničoho nič začnú svrbieť, sčervenajú až napuchnú. Nanešťastie peľová alergia patrí k ochoreniam, ktorým sa nedá vyhnúť. Peľ na jar poletuje v celom ovzduší, a stačí, že kráčame do školy, práce, či potravín a už je na nás. Sezónu alergií otvárajú alergény jelše a liesky. Tak nastupuje na scénu vŕba, brest, či topole.
Tak ako musíte pri potravinovej alergii vylúčiť zo svojho jedálneho lístka tie produkty, ktoré vo vás vyvolávajú alergickú reakciu, podobne pri peľovej alergii musíte zaviesť minimálne počas toho najakútnejšieho jarného obdobia isté obmedzenia:
Alergici by mali tráviť čo najmenej času v prírode, obzvlášť počas slnečných s veterných dní, kedy sa zvyšuje riziko väčšieho množstva peľu v ozduší.
Odporúčame prečítať: Pripravte svoje zdravie na leto
Vo vnútri lesa býva peľu menej, než napríklad na jeho okraji. Keď už sa preto rozhodnete pre výlet, čím skôr sa dostaňte do jeho vnútra.
Vyhýbajte sa prašnému prostrediu, ale tiež dráždivým chemickýcm pachom ako sú silné kozmetické produkty, či upratovacie prostriedky.
Aj keď vás k tomu slniečko láka, nesušte si bielizeň na dvore, balkóne, či terase.
Odporúčame prečítať: Afty a opary - naši nepríjemní spoločníci
Po príchode z vonku sa vždy dôkladne osprchujte. Platí to aj pre vlasy, na ktoré sa aj počas krátkeho pobytu dostane peľu viac než dosť.
V byte / dome vetrajte čo najmenej. V prípade veľkých ťažkostí používajte radšej čističku vzduchu, pomôcť môže aj protipeľová sieťka na okná.
Odporúčame prečítať: Pozor na alergie očí!
V čom pozostáva liečba? Určite v pravidelných nášvtevách alergológa / imunológa. Pripravte sa na pravidelné vakcíny, pomáhajú tiež lieky s obsahom histamínu, ktorý potláča alergické prejavy.
Pomáha tiež dovolenka! A máte aspoň skvelú výhovorku! Dovolenka pri mori, či na horách je presne to, čo alergici v peľovej sezóne potrebujú. Horský aj morský vzduch totiž ozdraví dýchacie cesty, a zároveň sa vyhnete množstvu peľu v ovzduší.