Sezóna alergií je tu

Sezóna alergií je tu
 • 05.04.2014
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 3

Jar so sebou prináša okrem teplého počasia a krásnej rozkvitnutej prírody, nanešťastie aj zdravotné komplikácie. Hlavne ide o alergie, ktoré trápia stále viac ľudí. Alergiám tohtoročná mierna zima zďaleka neprospela. Zvýšený výskyt peľu sa začal netradične už o niečo skôr.

Štatisticky na takéto sezónne alergie trpí až takmer tretina populácie, v Európe môžeme hovoriť až o čísle okolo 30 miliónov ľudí. Aké sú príznaky alergie na peľ, a ako ju liečiť?

Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť bolestí hlavy?

Senná nádcha, alebo alergia na peľ, prach, či trávy sa prejavuje ako typická nádcha. Nos sa zaplní hlienami, tie stekajú do hrdla, a okrem podráždenej sliznice, tak riskujeme aj zahlienené hrdlo. Okrem plného nosa, nás svrbia oči, ktoré sú pod vplyvom alergénov zapálené. Spoznáte to podľa toho, že vás oči z ničoho nič začnú svrbieť, sčervenajú až napuchnú. Nanešťastie peľová alergia patrí k ochoreniam, ktorým sa nedá vyhnúť. Peľ na jar poletuje v celom ovzduší, a stačí, že kráčame do školy, práce, či potravín a už je na nás. Sezónu alergií otvárajú alergény jelše a liesky. Tak nastupuje na scénu vŕba, brest, či topole.

Sezóna alergií

Zdroj: Shutterstock®

Tak ako musíte pri potravinovej alergii vylúčiť zo svojho jedálneho lístka tie produkty, ktoré vo vás vyvolávajú alergickú reakciu, podobne pri peľovej alergii musíte zaviesť minimálne počas toho najakútnejšieho jarného obdobia isté obmedzenia:

Alergici by mali tráviť čo najmenej času v prírode, obzvlášť počas slnečných s veterných dní, kedy sa zvyšuje riziko väčšieho množstva peľu v ozduší.

Odporúčame prečítať: Pripravte svoje zdravie na leto

Sezóna alergií

Zdroj: Shutterstock®

Vo vnútri lesa býva peľu menej, než napríklad na jeho okraji. Keď už sa preto rozhodnete pre výlet, čím skôr sa dostaňte do jeho vnútra.

Vyhýbajte sa prašnému prostrediu, ale tiež dráždivým chemickýcm pachom ako sú silné kozmetické produkty, či upratovacie prostriedky.

Aj keď vás k tomu slniečko láka, nesušte si bielizeň na dvore, balkóne, či terase.

Odporúčame prečítať: Afty a opary - naši nepríjemní spoločníci

Po príchode z vonku sa vždy dôkladne osprchujte. Platí to aj pre vlasy, na ktoré sa aj počas krátkeho pobytu dostane peľu viac než dosť.

V byte / dome vetrajte čo najmenej. V prípade veľkých ťažkostí používajte radšej čističku vzduchu, pomôcť môže aj protipeľová sieťka na okná.

Odporúčame prečítať: Pozor na alergie očí!

Sezóna alergií

Zdroj: Shutterstock®

V čom pozostáva liečba? Určite v pravidelných nášvtevách alergológa / imunológa. Pripravte sa na pravidelné vakcíny, pomáhajú tiež lieky s obsahom histamínu, ktorý potláča alergické prejavy.

Pomáha tiež dovolenka! A máte aspoň skvelú výhovorku! Dovolenka pri mori, či na horách je presne to, čo alergici v peľovej sezóne potrebujú. Horský aj morský vzduch totiž ozdraví dýchacie cesty, a zároveň sa vyhnete množstvu peľu v ovzduší.

Zdroj foto: www.imwx.com, www.res.mindbodygreen.com, www.mnn.com, www.blogs-images.forbes.com,

  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Martina Zahoranová 05.04.14 11:28

MZ
karma
92.00

no tak o tomto niečo viem, od rána kýcham, svrbia ma oči no hrôza, alergici by mali byť čo najmenej vonku teraz na jar ale dá sa to keď je vonku tak krásne ?

 • 0
Odpovedať

Eva Galandová 07.04.14 16:58

EG
karma
-1.00

to je môj prípad, som alergická na všetko možné, poriadne to už aj lezie na nervy...

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.04.14 17:16

JK
karma
106.00

DO 43 ROKOV SOM NEVEDELA čO JE ALERGIA A ZRAZU SA PREJAVILA TIEž SOM ALERGICKá NA KADEčO

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Anjeli v našich životoch: Komunikujú s nami cez čísla? (1.časť)
Numero a mágia

Anjeli v našich životoch: Komunikujú s nami cez čísla? (1.časť)

 • 7
 • 16.06.2021
Horoskop na apríl 2021 (II. časť): Koho postretne šťastie a láska?
Znamenia

Horoskop na apríl 2021 (II. časť): Koho postretne šťastie a láska?

 • 5
 • 08.04.2021
Súťaživé znamenia zverokruhu, ktorých nezastraší žiadna konkurencia
Znamenia

Súťaživé znamenia zverokruhu, ktorých nezastraší žiadna konkurencia

 • 3
 • 20.05.2021
TOPlist