Strojček na zuby pre dospelých – aké sú možnosti?

Strojček na zuby pre dospelých – aké sú možnosti?
  • 29.11.2016
  • Ľudka Babjarčiková

V súčasnosti nie je nič výnimočné vidieť dospelého s ortodontickým aparátom v ústnej dutine.

Strojčeky na zuby sú doménou špecializovaných zubných lekárov –čeľustných ortopédov. 

Rieši sa nielen krivé postavenie zubov, ale aj chybný zhryz či problémy s čeľustným kĺbom. Kritériá, ktoré zvažuje dospelý pacient sú však oveľa náročnejšie než u detí. Podľa možností sa hľadá hlavne estetika, ale v neposlednom rade hrá veľkú úlohu aj cena. 

V nasledujúcom texte budú opísané 4 najzaujímavejšie možnosti súčasnosti. Neznamená to však, že iné možnosti neexistujú. Vo veľkej miere záleží aj na tom, akú korekciu je potrebné naplánovať. 

Odporúčame tiež: Zbavte sa nežiaducich chĺpkov na tvári

strojcek na zuby dospeli

Zdroj: Shutterstock®

Kovový fixný ortodontický aparát

Jedným slovom - klasika. Je to typ strojčeka, ktorý považujeme vo všeobecnosti za bežný a stretávame sa s ním hlavne u detí, keďže práve tento je preplácaný zdravotnou poisťovňou do 18 rokov. Nevýhodou je jeho estetická stránka, ale výhodou oproti minulosti je jeho neustály vývoj.

Celková liečba s aplikáciou oboch zubných oblúkov a liečbou trvajúcou približne 2 – 3 roky vyjde na  1000 – 3000 €. Vo veľkej miere cena závisí od čeľustného ortopéda, ktorého navštívite. Je preto výhodné preskúmať svoje možnosti, prv než si zvolíte, ku komu sa objednáte. Treba ale pamätať, že prvoradé sú aj dobré referencie a netreba sa vždy zlákať najnižšou cenou. Na Slovensku existuje veľa čeľustných ortopédov so špičkovým prístupom v kombinácii s priateľskou cenou za strojček. 

Odporúčame tiež: Dentálna hygiena - čo všetko vás čaká?

strojcek na zuby dospeli

Zdroj: Shutterstock®

Keramický fixný ortodontický aparát

Ide o strojček, kedy sa namiesto kovových zámkov a brekiet využívajú keramické. Ich veľkou výhodou je lepšia estetika, vďaka ich farbe zuba. Efektivita nezaostáva za kovovým aparátom. Spolu s keramickými zámkami sa môže použiť kovový drôt, no takisto menej viditeľná možnosť drôtu, čo pridáva na estetike. Nevýhodou môže byť sfarbovanie zámkov pri nedostatočnej hygienickej starostlivosti o strojček. S estetikou zároveň stúpa aj cena a za každý keramický zámok si priplatíte približne 20 - 40 €. Keď si to prepočítate na počet zubov zahrnutých v aparáte, cena za keramický strojček sa môže zvýšiť o 480 –960 € oproti kovovému.

Odporúčame tiež: Erózia zubov – keď džús nie je vždy zdravou voľbou

strojcek na zuby dospeli

Zdroj: Shutterstock®

Čo ale mnohí nevedia a odrádza ich to od kovového úsmevu na všetkých zuboch je, že aparát nemusí byť stále umiestnený od prvej, resp. druhej stoličky a nemusíte ho nosiť striktne 2 roky. Možno práve váš prípad stačí napraviť nasadením strojčeka len na menší počet zubov (klesá tým aj celková cena za liečbu), čo má výhodu pri čistení, menšej bolestivosti, často kratšej liečbe a pohodlnejšej ústnej hygiene. 

Odporúčame tiež: Základ o fluoridácii - spôsob, akým spevniť zubnú sklovinu

strojcek na zuby dospeli

Zdroj: Shutterstock®

Linguálny ortodontický aparát

Predstavuje kovový fixný ortodontický aparát s tým rozdielom, že je nasadený na zadnú plochu zubov. Veľká výhoda spočíva v bezchybnej estetike navonok. Na druhej strane prináša viacero tmavších stránok. Je drahší, ťažšie sa naň zvyká, náročnejšie sa čistí. Cena sa vie vyšplhať až do 5000 € za oba zubné oblúky. 

Odporúčame tiež: Ručná zubná kefka – prečo na jej výbere tak záleží?

strojcek na zuby dospeli

Zdroj: Shutterstock®

Invisalign

Vysoko estetická a v súčasnosti veľmi vyhľadávaná metóda. Pozostáva z rady snímateľných priehľadných vyrovnávačov vyrobených na mieru. Každé dva týždne si vyrovnávač meníte a zuby sa posúvajú na potrebné miesto. Výhodou pre pacienta je aj skutočnosť, že nie je obmedzený ani v strave. Vyrovnávač sa dá jednoducho kedykoľvek vybrať a zase nasadiť. Nevýhodou môže byť dlhšie trvajúca liečba oproti fixným aparátom. Cena sa v tomto prípade odvíja od potrebnej korekcie. Ak ide o jednoduché posunutie zubov, zaplatíte 2000 €, no ak je vaša situácia zložitejšia, treba rátať so sumou od 3000 – 6000 €. 

Odporúčame tiež: Bez „medzizubky“ ani na krok


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 01.12.16 22:14

SK
karma
113.00

je super, že aj dospelý môžu popracovať na svojich zúbkoch

  • 0
Odpovedať

Martina Begalova 02.12.16 15:24

MB
karma
108.00

ach jaj... keby sa to takto riesilo aj pred rokmi....

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 02.12.16 20:27

AK
karma
100.00

strojček nemusím

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 25.05.20 20:10

KS
karma
133.00

Strojček som nosila v 11 rokoch a dobre som urobila. Zúbky sa mi vyrovnali za 9 mesiacov a teraz v dospelosti si neviem predstaviť, že by som mala strojček a vyrovnávanie by trvalo určite dlhšie.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní