Cestujete na dovolenku autom? Vezmite so sebou zavárané jedlá.

Cestujete na dovolenku autom? Vezmite so sebou zavárané jedlá.
  • 12.07.2016
  • Silvia Karasová

Dovolenka možno vznikla zo slovíčka „dovoľovať si“, a tak by sme si mali na nej čo najviac oddýchnuť a dopriať si všetkého po čom nám srdce, či žalúdok piští. Na druhej strane nie vždy si môžeme naozaj dovoliť si stravovať sa každý deň v inej reštaurácii. Ak ste si toho roku zvolili dovolenku typu „bez stravy“, túto dilemu pravdepodobne budete riešiť aj vy. Dupľom ak nejdete len vo dvojici, ale beriete so sebou aj svoje ratolesti.

Riešením môžu byť domáce zavárané jedlá, a nemáme na mysli kompóty. Zavárať totiž môžete aj mäsko, zeleninu, polievky, omáčky k cestovinám, ale aj pomazánky, či paštéty. Podstatné je neurobiť chybu, aby ste si kdesi pri mori, neotvorili fľašu s niečím skysnutým. S našimi tipmi si na to budú môcť trúfnuť aj kuchárky začiatočníčky.

Odporúčame prečítať: Aké bylinky zbierame v júli?

Cestujete na dovolenku autom? Vezmite so sebou zavárané jedlá.

Zdroj: Shutterstock®

Zaváranie mäsa

Pri zaváraní mäsa sa vôbec nemusíte obmedzovať na jeden druh. Zavárať môžeme bravčové, hovädzie, jahňacie, kuracie, divinu, aj rybky, či údeniny. Závisí len od vašich chuťových pohárikov. Podstatné je mäsko najprv udusiť, uvariť, či upiecť a do sklenených pohárov ho dávať ešte za tepla. Množstvo by nemalo presiahnuť viac ako dve tretiny fľaše. Prv než pripravené mäso do nej dáte, nahrajte ale aj samotný pohár. Keď už je naplnený, dôkladne ho uzavrite, vložte do vody a zavárajte približne hodinu a pol pri teplote cca 100°C. Tak nechajte odležať jeden deň a na druhý procedúru zopakujte, tentokrát stačí zavárať jednu hodinu.

Pri údeninách ako sú klobásky, slanina, či párky pridajte je postup rovnaký, akurát pridajte do fľaše ešte trochu vody (cca dva centimetre od povrchu). 

Odporúčame prečítať: Všetko, čo ste nevedeli o pupalkovom oleji!

Cestujete na dovolenku autom? Vezmite so sebou zavárané jedlá.

Zdroj: Shutterstock®

Zaváranie zeleniny

Aj pri zelenine si môžete zvoliť ľubovoľný druh a pripraviť podľa chuti, platí opäť to, aby zeleninová zmes nebola vo fľaši namačkaná a až po povrch. Ideálne množstvo je do dvoch tretín pohára. Zeleninu zavárame 45 minút pri teplote 100°C, na druhý deň jej postačí 30 minút.

Zaváranie polievok

Ideálne na zaváranie sú domáce vývary. Do nahriatej fľaši ich vlejte ešte teplé a zavárajte pri teplote 100°C cca jednu hodinu, na druhý deň zaváranie zopakujte, tentokrát postačí 45 minút.

Odporúčame prečítať: Recepty na domáce čaje, ktoré vás schladia

Cestujete na dovolenku autom? Vezmite so sebou zavárané jedlá.

Zdroj: Shutterstock®

Zaváranie pomazánok

Uzdu svojej fantázie môžete popustiť aj pri pomazánkach. Pripravte si obľúbenú zeleninovú (napríklad aj avokáda), škvarkovú, mäsovú, či hubovú a zavárajte ju pri teplote 90°C približne 45 minút. Pre istotu zaváranie zopakujte aj na druhý deň, kedy postačí pol hodinka.

Odporúčame prečítať: 6 veci, ktoré by ste si nemali zabudnúť vziať na dovolenku

RADA: Nikdy nezavárajte jedlá, kde ste pridávali smotanové výrobky, či múku. Keď tým chcete pokrm zahustiť, urobte tak až na dovolenke, pri ich zohrievaní. Pred zaváraním tiež skontrolujte každý sklenený pohár, či je 100% čistý. Ideálne je nechať ho spolu s viečkom zavariť a nechať vyschnúť. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Zámečníková 14.07.16 20:40

MZ
karma
-1.00

Super rady na dovolenku :)

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní