Zdravé melóny ako sladučké osvieženie: Čo si o nich nevedela?

zdravé melóny

Keď sa povie melón, každý si predstaví leto a sladkú pochúťku červenej farby. No melón je viac ako len príjemným sladkým pokušením. Skrýva sa v ňom veľa zdravia, čo z neho robí top letnú potravinu. Vedeli ste, že melóny považuje väčšina ľudí za ovocie, pritom je to zelenina patriaca do čeľade tekvicovité?

Odkiaľ pochádzajú melóny?

Melóny majú svoj pôvod v Afrike, konkrétne v oblasti dnešného Sudánu a okolitých krajinách pozdĺž Nílu. Prvé zmienky o ich pestovaní siahajú až do čias starovekého Egypta, kde sa melóny konzumovali nielen ako ovocie, ale aj ako zdroj vody počas horúcich období. Archeologické nálezy dokazujú, že melón patril medzi bežné plodiny už pred viac ako 4 000 rokmi.

Z Afriky sa melóny postupne rozšírili do Ázie a Európy, najmä vďaka obchodným cestám a rozvíjajúcemu sa poľnohospodárstvu. V stredoveku boli melóny obľúbenou súčasťou panovníckych dvorov, kde sa pestovali v záhradách ako vzácna pochúťka. Dnes ich nájdeme po celom svete, pričom najväčšími producentmi sú Čína, Turecko, Irán, India a USA.

sladký melón
Shutterstock®

Nie je melón ako melón

Melóny delíme na:

  • vodné (červené),
  • cukrové (oranžové, zelené a žlté).

Rozdiel medzi vodnými a cukrovými melónmi nespočíva len vo farbe dužiny, ale aj v ich botanickom zaradení. Vodné melóny patria k druhu Citrullus lanatus, zatiaľ čo cukrové melóny spadajú pod Cucumis melo. Tieto dva druhy sa teda botanicky líšia, aj keď ich v bežnej reči všetky označujeme ako melóny. V praxi to znamená, že ich chuť, vôňa, textúra aj spôsob pestovania sú odlišné – čo vysvetľuje, prečo niekto miluje červený melón a iný dá prednosť sladkému žltému.

Zaujímavé je, že cukrové melóny majú prirodzene vyššiu koncentráciu aromatických látok, preto intenzívnejšie voňajú – najmä odrody ako cantaloupe alebo galia. Práve preto sa často používajú aj v parfumeristike alebo ako ozdoba do letných drinkov a dezertov. Niektoré druhy cukrových melónov majú dužinu s jemnými „kryštálikmi“ cukru, ktoré sa pri zrelosti rozplývajú na jazyku, čím robia z každého sústa malý letný zážitok.

vodný melón
Shutterstock®

Vodné melóny

Veľkú časť vodných melónov tvorí voda, v priemere až 91 %. Môžu dosiahnuť váhu až 15 kg. Okrem vody obsahujú prírodný cukor – fruktózu a sú bohatým zdrojom vitamínu C. Červený melón je nízkokalorický a veľkým zdrojom kyseliny listovej, jablčnej a citrónovej. Rovnako tak obsahuje potrebné železo a vápnik. Preto ho nájdete takmer v každom dietetickom jedálničku.

Cukrové melóny

Je ich niekoľko druhov, ktoré sa odlišujú tvarom, vonkajšou šupou, ale aj farbou dužiny. Klasický cukrový melón, v zahraničí známy ako „medový“, s typicky žltou dužinou a zelenou kôrou sa často servíruje s parmskou šunkou či lososom. 

Obsahuje v priemere 6 až 8 % cukru. Najlepší pre konzumáciu je melón vážiaci okolo 2 kg. Takisto obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B a minerálne látky, ako horčík. Odbúrava stres a zabraňuje vzniku žlčníkových a obličkových kameňov. Je skvelou alternatívou, ako nahradiť nezdravé kalorické sladkosti, preto je skvelý pri diéte.

druhy melónov
Shutterstock®

Čo obsahujú melóny?

Melóny sú silne močopudné, čo sa využíva pri liečení problémov obličiek, ako sú obličkové kamene. Majú vysoký podiel vitamínu A a vitamínov skupiny B (B1, B2, B6), obsahujú aj vitamín C a minerálne prvky, ako napríklad horčík. Sú dobré proti zápche, keďže dužina obsahuje jemnú vlákninu. 

Vďaka vysokému obsahu vitamínov, karotenoidov a organických kyselín sú skvelým antioxidantom, čiže účinne bojujú proti starnutiu buniek. Pri veľkej konzumácii melónov sa neodporúčajú piť chladené nápoje a kombinovať ich s konzumáciou mliečnych výrobkov.

Prečo konzumovať melóny?

Melóny sú ideálne pre ženy, mužov a rovnako tak pre deti a tehotné, a to pre vysoký podiel dôležitých látok pre organizmus človeka. Sú skvelé na podporu imunity, ochranu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, na zažívacie problémy či problémy s cholesterolom. 

Vďaka vysokému obsahu lykopénu majú silne protirakovinový účinok a muži ocenia jeho pozitívny vplyv na prostatu. Odporúčajú sa aj na jednodňový detox, kedy sa konzumujú výhradne melóny v množstve v akom chcete (čím viac tým lepšie) a musí sa dodržať pitný režim (nesladená nechladená voda). Vďaka vláknine sa telo prečistí a zároveň príjme drahocenné vitamíny a minerály.

Zaujímavosti a kuriozity o melónoch

  • Melón je zelenina – botanicky patrí do čeľade tekvicovitých, rovnako ako tekvica či uhorka, aj keď ho väčšina ľudí považuje za ovocie.

  • Najväčší melón sveta vážil viac ako 159 kilogramov a vypestovali ho v USA (Hope, Arkansas) – meste známe ako „melónové hlavné mesto sveta“.

  • Existuje vyše 1 200 druhov melónov, pričom niektoré odrody majú dužinu bielu, zelenú alebo dokonca ružovo-oranžovú.

  • Melóny obsahujú látku citrulín, ktorá podporuje prekrvenie svalov – aj preto sa melón niekedy nazýva „prírodná viagra“.

  • V Číne je melón symbolom prosperity a zdravia – často sa podáva pri oslavách alebo ako dar.

  • V Japonsku sa pestujú štvorcové melóny, ktoré sú drahé a slúžia najmä ako luxusné darčeky alebo dizajnové kúsky.

  • Melónové festivaly sa konajú po celom svete – súťaží sa v jedení melónu na čas, v hádzaní kôrok aj v pestovaní obrích plodov.

  • Melón má dlhú históriu – pestoval sa už pred 4 000 rokmi v starovekom Egypte, kde ho zobrazovali aj na stenách hrobiek ako cenný zdroj tekutín v púšti.

Zdravie zabalené v šťavnatej dužine

Melóny nie sú len osviežujúcim letným maškrtením – ukrývajú v sebe množstvo benefitov, ktoré ocení vaše telo aj chuťové poháriky. Či už siahnete po klasickom červenom vodnom melóne, alebo po aromatickom cukrovom s medovou dužinou, vždy získavate prírodný zdroj hydratácie, vitamínov a antioxidantov.

Navyše, melón je potravina s minimom kalórií, no maximom účinkov – podporuje trávenie, prečisťuje obličky, chráni pred voľnými radikálmi a zlepšuje náladu. Nech už si ho vychutnáte ako dezert, šalát, smoothie alebo len tak na plátky, melón právom patrí medzi kráľovské hviezdy letnej sezóny.

12 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

20.05.2020 13:17

V lete melón nesmie chýbať, super doplní tekutiny aj vitamíny :-) Len ho nekonzumovať, ak sa niekam chystáte pretože je veľmi močopudný :-D

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

13.12.2016 19:08

joj,škoda že nie je leto

Vaše meno:

Karolína

Karolína

23.10.2014 09:50

Ja osobne v lete zjem neuveriteľné množstvo melónov...proste ich zbožňujem :-)

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

27.01.2014 16:39

Mňaamm,najviac zbožnujem červený :)

Vaše meno:

cucoriedka

cucoriedka

14.08.2013 18:07

joj, mne staci jedine toto cez leto...Ine nemusim....:)

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

12.08.2013 02:08

Som závislá hlavne na cukrových melónoch, škoda, že toto leto som natrafila naozaj len na pár takých, ktoré naozaj stáli za to.

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

06.08.2013 19:29

Super melónik, nedá sa mu odolať, u nás vydrží iba krátko. Príjemne osvieži hlavne v tomto neznesiteľnom teple...

Vaše meno:

dominika4848

dominika4848

04.08.2013 14:26

skvele letne osviezenie

Vaše meno:

Jana Komadova

Jana Komadova

04.08.2013 12:21

aj u nás počas sezóny nesmú chýbať

Vaše meno:

Stanka

Stanka

03.08.2013 09:48

moja pravidelna letna večera :-)

Vaše meno:

Svetluša

Svetluša

30.07.2013 07:16

Všetky druhy melónov sú vynikajúce...

Vaše meno:

Leonnie

Leonnie

24.07.2013 09:32

no o dalsi dovod viac sa "napchavat" touto dobrotkou :)

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.