Krajina s najšťastnejšou populáciou: Prečo sú to práve Fíni?

Krajina s najšťastnejšou populáciou: Prečo sú to práve Fíni?
 • 19.01.2020
 • Michaela Kožáková

Čo robí ľudí šťastnými? Zdravie na prvom mieste, teplá posteľ a rodina, ktorá vytvára domov, plný žalúdok, nové ráno, vyplatená pôžička, dokončená skúška z antropológie. A potom je to štvormiestne číslo na výpise z bankového účtu, drahé nablýskané auto v garáži, tisíc sledovateľov pribúdajúcich každý deň na instagramovom profile, kariérny postup.

V dnešnej konzumnej spoločnosti plnej robotických vysávačov, gýčových a predražených vymožeností, závisti, predbiehania sa, kto má lepší telefón, zabúdame na tie milé momenty, na samozrejmé veci, ktoré vytvárajú to skutočné šťastie. Kupujeme zázračné bio výrobky, venujeme čas virtuálnym vzťahom s internetovými láskami a stávame sa stálymi obyvateľmi open spacových kancelárií s vidinou lepšieho života. Každý z nás potrebuje ku šťastiu niečo iné. Niekto málo, iný veľa a všetko v záchvate rozmaznanosti. Ako ste na tom vy?

Najlepšia pizza na svete a Santa Claus

Výskumný ústav zaoberajúci sa šťastím (Happiness Research Institute) aj minulý rok zmapoval hladinu dopamínu po celom svete, pozorne sledoval, aké zmeny nastali za posledných desať rokov a pripravil rebríček s krajinami s najšťastnejšími ľuďmi na svete. 

V ich správe sa s trochu depresívnym podtónom uvádza, že napriek pokračujúcemu hospodárskemu rastu globálne šťastie upadá. Samozrejme, existuje mnoho dôležitejších faktorov, ktoré túto skutočnosť ovplyvňujú, ako je napríklad politická situácia, populačný rast, vývoj národnej meny. 

Rovnako ako v minuloročných zisteniach sa v správe uvádza 156 krajín zoradených podľa toho, do akej miery sú ich občania spokojní na základe hodnotení ich vlastných životov. Tohtoročné kritériá rebríčku tiež zaznamenali určité zmeny. Prieskum sa zameral na šťastie a komunitu – ako sa šťastie vyvíjalo za posledných 12 rokov od posledného prieskumu, a to so zameraním na technológie, sociálne normy, konflikty a politiku, ktoré tieto zmeny viedli. Osobitné kapitoly sa zameriavajú na štedrosť a prosociálne správanie, účinky šťastia pri používaní internetu a závislostiach.

Do prvej desiatky sa zaradili krajiny ako Rakúsko, Kanada, Nový Zéland, Švédsko, Švajčiarsko, Holandsko, Island, Nórsko, Dánsko. Na prvé miesto rebríčka sa dostalo Fínsko.

Prečo sú práve Fíni tými najšťastnejšími na svete? Čo ich ovplyvňuje a čo majú iné ako ostatné krajiny? Čítajte ďalej.

Pozri aj: Mesačný horoskop na január 2020: Čo ťa čaká a neminie?

1 z 9

Asi 70 % fínskeho územia je pokryté lesmi. Preto sa Fíni cítia v lese pohodlne, chránení tým, že sú obklopení prírodou, a to ich upokojuje. Obyvatelia tejto úchvatnej krajiny často trávia čas vonku a pravidelne chodia na pešiu turistiku a na bicykle.
 


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 19.01.20 09:11

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé fakty, niet divu, že práve Fínsko je krajinou s najšťastnejšou populáciou!

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 19.01.20 14:20

DB
karma
117.00

no teda... sťahujem sa do Fínska :-)

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 19.01.20 21:42

SK
karma
114.00

V lese sa aj ja vždy cítim akosi lepšie...

 • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 20.01.20 18:18

ĽU
karma
100.00

pekná príroda

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 20.01.20 20:06

MM
karma
107.00

Krásna príroda

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 06.02.20 22:35

MD
karma
132.00

Áno, asi je na tom kus pravdy, že príroda lieči dušu. A tam niekde je aj kľúč k vyrovnanosti a pocitu šťastia.

 • 0
Odpovedať

Žofia Mažáriová 13.02.20 17:27

ŽM
karma
115.00

Chápem ich, ale som šťastná na Slovensku

 • 0
Odpovedať

Alica Mareková 04.08.20 12:12

AM
karma
-1.00

Skvelá inšpirácia pre našu krajinu.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 28.02.21 04:23

KS
karma
133.00

Radosť im žiť :-D

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní