Najkrajšie chrámy na Slovensku: Jedinečné dedičstvo po predkoch

Najkrajšie chrámy na Slovensku: Jedinečné dedičstvo po predkoch
 • 23.05.2019
 • Michaela Kožáková

Na Slovensku je viac ako 70 % ľudí veriacich. Prevládajúcim vierovyznaním v našej krajine je rímskokatolícke, evanjelické a.v., gréckokatolícke. Jednotlivé cirkvi majú svoje chrámy, kde veriaci ticho vyznávajú svoje hriechy a chválospevmi vzývajú Boha. Tieto miesta, primárne slúžiace na modlitby, sú takisto historickými pamiatkami a pozostatkami našich predkov, ktorí rovnako ako my dnes, spínajúc ruky do neba, vyslovovali svoje prosby a túžby. Po celom Slovensku možno nájsť stovky kostolov a chrámov. Každý z nich je jedinečný, či už svojou architektúrou, pôvodom alebo umiestnením. Každý z nich má svoj príbeh. Poďte sa s nami pozrieť na niekoľko najkrajších svätých stavieb na Slovensku. 

Pozri aj: Tip na rodinný výlet: Minifarma Lubina so zvieratami na dosah ruky

Bazilika sv. Egídia

Zdroj: Shutterstock®

Bazilika sv. Egídia, Bardejov

Bazilika je spolu s radnicou dominantou mesta Bardejov. História tejto neskorogotickej stavby siaha až do trinásteho storočia. Okrem významnej architektonickej hodnoty je zaujímavá aj pre svoj vzácny interiér s významnými pamiatkami z obdobia stredoveku, ktoré majú vysokú umeleckú a historickú hodnotu. V interiéri dominuje súbor jedenástich krídlových gotických oltárov. K ďalším vzácnym pamiatkam patrí súsošie Golgota z 15. storočia, plastika sv. Egídia biskupa, korpus Krista, neskorogotická bronzová krsteľnica. Bazilika je zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO. 

Evanjelický kostol Zemianske Podhradie

Klasicistický kostol v Zemianskom Podhradí bol postavený na mieste bývalého močiara. Ako základy stavby poslúžili zabíjané dubové pylóny. Kostol má elipsovitý pôdorys a v celej strednej Európe sú takéto kostoly len dva, na Slovensku a v Nemecku. Táto zaujímavá stavba má štvoro dverí, ktoré vedú na každú svetovú stranu a ani jedny nie sú hlavné. 

Modrý kostol

Zdroj: Shutterstock®

Modrý kostol, Kostol sv. Alžbety

Rímskokatolícky chrám nachádzajúci sa v Bratislave je unikátny svojou modrou fasádou a strechou. Ide o jednoloďový secesný kostol postavený v rokoch 1909 až 1913. Pôvodne bola táto stavba súčasťou katolíckeho gymnázia a mala slúžiť ako kaplnka pre študentov. Obdobie secesie bolo charakteristické prírodou a návratom k remeselnej výrobe, preto je interiér kostola zdobený lístkami, kvetmi a ďalšími prírodnými motívmi. Hlavným prvkom čelnej fasády stavby a oltára je mozaika s postavou svätej Alžbety držiacou ruže. 

Vybrali sme: Hľadáš neobyčajné miesta na dovolenku? Objav krásy Slovinska!

kostol v Žehre

Zdroj: Shutterstock®

Kostol Ducha Svätého, Žehra

Výstavba jednoloďového ranogotického kostola na kopci nad obcou Žehra bola pravdepodobne iniciovaná tatárskymi nájazdmi a spustošenou krajinou, ktorú po sebe Tatári zanechali. Najcennejšou pamiatkou kostola sú fresky, ktorými je pokryté celé presbytérium, víťazný oblúk a severná stena. Maľby predstavujú ucelený ikonografický komplex. V kostole sa nachádza i kamenná krstiteľnica z trinásteho storočia. Od roku 1993 je stavba spolu so Spišským hradom zapísaná na Zozname UNESCO. 

Nový evanjelický kostol v Kežmarku

Nový evanjelický kostol v Kežmarku bol postavený v eklektickom slohu v rokoch 1872 až 1894. Postavil ho domáci staviteľ Viktor Lazar podľa projektu viedenského architekta Theophila von Hansena. Zaujímavá stavba nesie niekoľko prvkov mešity i synagógy. Jej strop tvoria arabesky, šesť cípe židovské hviezdy, vysoké okná. Kostol patrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska 
 

Chrám sv. Mikuláša v Bodružali, Svidník

Tento gréckokatolícky kostol postavený bez jediného klinca spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolmi Karpatského oblúka bol v roku 2008 zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Táto trojdielna zrubová stavba s bohato členenou čiernou šindľovou strechou a troma vežami bola postavená v roku 1658. Interiér je tvorený ikonostasom, nástennými maľbami Posledný súd a Kalvária, oltárom. 

Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina

Tento symbol Španej Doliny vznikol v roku 1254 na základoch staršej románskej stavby. Z námestia ku kostolu vedie unikátne kryté schodisko so stošesťdesiatdva drevenými schodmi. Obyvatelia tejto známej baníckej obce často hovoria, že chodia na omše do „neba“, a to práve kvôli týmto schodom. 

Inšpiruj sa: Ktorá pozícia je najlepšia pre dobrý spánok? Rozhodne skús túto!

Dóm sv. Alžbety

Zdroj: Shutterstock®

Dóm sv. Alžbety, Košice

Najväčšia katedrála na Slovensku postavená v štrnástom až šestnástom storočí je nádhernou, unikátnou stavbou takisto zapísanou na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Jej interiér dotvárajú vzácne pamiatky kresťanského sveta, ako je kópia plačúcej ikony z mesta Mária Pócs, relikvie sv. Kríža, sv. Alžbety, sv. košických mučeníkov, štvorkrídlový oltár sv. Alžbety, zachované fresky, celokovový oltár (údajne jediný v Európe), reliéf posledného súdu, obrovský organ. Zaujímavé je aj Kráľovské schodisko, ktoré je jedným z piatich dvojitých a točitých gotických schodísk v Európe. Každú nedeľu sú tu dokonca bohoslužby vedené v latinskom jazyku. 

Drážovský kostolík

Zdroj: Shutterstock®

Drážovský kostolík, Kostol sv. Michala Archanjela, Dražovce

Malebný románsky kostolík zasadený do čarovného prostredia, na okraji strmého zrázu vo výbežku Tríbečského pohoria. Stavba sa nachádza v areáli sčasti zničeného slovanského opevneného hradiska. Jednoloďový kostol s polkruhovou apsidou pochádza z jedenásteho až trinásteho storočia. Výnimočnú polohu kostolíka využili vo svojich videoklipoch hudobné skupiny, ako Gladiátor či Tublatanka a takisto režiséri. Natáčali sa tu scény z filmov Adam Šangala, Láska na vlásku, Javor a Juliana. Kostolík bol dokonca zobrazený na rubovej strane päťdesiat korunovej bankovky.

Na Slovensku máme nespočetné množstvo krásnych chrámov a kostolov z rôznych historických období. Každá stavba je jedinečná a nezameniteľná. Mnoho z nich je pod ochranou UNESCO. Koľko vlastne máme kostolov? V roku 2015 jeden mladík dokončil svoj projekt. Osem rokov chodil po Slovensku a odfotil všetky naše kostoly. Bolo ich 4 125. 


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Mária Chromíková 23.05.19 08:37

MC
karma
109.00

Naše krásne dedičstvo o ktoré sa treba starať a chrániť.

 • 2
Odpovedať

Ľubica Šťastná 23.05.19 09:23

ĽŠ
karma
100.00

Jedinečné a pútavé dedičstvo našich predkov.

 • 2
Odpovedať

Jana Tonhauserová 23.05.19 11:47

karma
104.00

Krásne, naše slovenské...

 • 1
Odpovedať

Juraj Uhrin 23.05.19 14:25

JU
karma
-1.00

Kto je ten "jeden mladík"?

 • 1
Odpovedať

Tomáš Holubík 07.06.19 09:54

TH
karma
-1.00

inšpirujúci článok, vďaka

 • 0
Odpovedať

Žofia Mažáriová 08.06.19 19:20

ŽM
karma
115.00

Krásne, Košice prejdené, Bardejov tiež. Ostatné sa vari tiež podaria

 • 0
Odpovedať

Alica Mareková 11.08.20 14:49

AM
karma
-1.00

krásna architektúra

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 20:02

KS
karma
133.00

Slovensko je skutočne bohaté na historické pamiatky a prírodné krásy :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní