Tipy, ako nepribrať na dovolenke, keď cestuješ all inclusive: Drž sa ich!

Tipy, ako nepribrať na dovolenke, keď cestuješ all inclusive: Drž sa ich!

Z letnej dovolenky si často ako suvenír prinášame okrem iného aj kilá navyše. Niet sa čomu čudovať. V súčasnosti totiž preferujeme dovolenky all inclusive, na ktorých máme všetko v cene. Nie je na nich núdza o jedlo, dezerty, ale ani alkohol a rôzne iné sladené nápoje. Kalórie sa preto jednoducho nabaľujú a výsledok vidíme až doma na váhe. Štúdie ukázali, že priemerne si z dovolenky prinášame 0,4 až 0,9 kila navyše, u obéznych ľudí je to ešte viac. Preto sme zháňali tipy a triky, ako nepribrať na dovolenke, aj keď je all inclusive!

Strata disciplíny

Na úvod by sme sa mali zamyslieť nad tým, prečo práve na dovolenke opúšťame svoje zabehnuté režimy a stávame sa takpovediac ľahostajnými. Podľa odborníkov je to len o nastavení mysle a o tom, že na dovolenku už ideme zmierení s tým, že priberieme. Jednoducho si ju chceme „užiť naplno“, a preto nás vôbec netrápi, že to, na čom drieme každý druhý deň v posilňovni či doma, môže byť za jeden all inclusive týždeň preč. Druhý aspekt sú peniaze. Keď sme si už za all inclusive zaplatili, nechceme to premárniť. A tak zvesela popíjame sladké drinky, dávame si koláčiky a na večeru si doprajeme aj dve či tri porcie z bufetu.

Pozri aj: Sólo cestovanie? Máme pre teba tipy na skvelú letnú dovolenku

čo znamená all inclusive

Zdroj: Shutterstock®

Ako nepribrať na dovolenke?

Keď už vieme, prečo nás kilá navyše v dovolenkovom móde vôbec netrápia, pozrime sa radšej na to, ako na dovolenke jednoducho nepribrať alebo aspoň nepribrať až toľko. Možno si teraz poviete, že kilo navyše ešte nikoho nezabilo… Pamätajte však, že kilo ku kilu sadá a nástup na prísny režim po dovolenke nemusí byť taký jednoduchý, ako si ho predstavujete.

Základ je teda nestratiť disciplínu úplne a držať sa týchto štyroch rád:

  1. Dovolenka sa začína na letisku. S tým súvisí aj prvé priberanie. Na ceste pite veľa vody, pretože hydratácia je základ. Keď nechcete zvoliť prvú nezdravú (a často aj nie príliš chutnú) alternatívu na jedenie, keď vás prepadne hlad, zabaľte si niečo zdravé a osvedčené so sebou. Takto sa nestane, že skončíte pri prvých balených sendvičoch z chladničky v trafike.
  2. Jedlo nikam neutečie. Keď dorazíte na miesto, majte na mysli, že to všetko lákavé jedlo nikam neodchádza a vy ho budete mať k dispozícii po celý týždeň. Preto by sa nemalo stať, že hneď pri prvom obede siahnete naozaj po všetkom a váš kalorický limit sa ihneď poberie do závratných výšin. Pozor, rozťahuje sa vám aj žalúdok, čo môže znamenať, že na druhý deň zjete dvakrát toľko.
  3. Drink či dezert? Vyberte si vždy jedno a snažte sa to dodržať. Keď sme už pri tých drinkoch. Pri bare by ste mali zapojiť kalorické tabuľky a zvážiť, či vám ten sladký nápoj s dáždničkom stojí za to. Ak uvážite, že skôr nie, zvoľte menej kalorické drinky, ideálne len čisté víno, prípadne miešané drinky s čo najmenej zložkami. Občas by ste mali drink nahradiť čistou vodou, ktorej by ste mali piť počas celej dovolenky naozaj veľa.
  4. Cvičte aj v raji. Tak, ako vás drží v kondícii pohyb doma, tak aj na dovolenke je pohyb kľúčový. Nemusíte však trénovať príliš intenzívne, keďže si chcete zrejme oddýchnuť. Zapojte dlhé prechádzky po pláži, zaplávajte si v bazéne niekoľko dĺžok alebo využite stacionárny bicykel v hotelovej posilke. Aj pár minút denne sa počíta.
dovolenka all inclusive

Zdroj: Shutterstock®

Návrat do (tvrdej) reality

Po týždni či dvoch sme opäť doma. Pravdepodobne sme niečo pribrali a naše telo vykazuje známky dovolenky — prepadá ho lenivosť, trocha zväčšené partie a možno aj mierna depresia. Odborníci odporúčajú, ihneď sa odvážiť a zistiť, aké sú naozajstné škody. Ak ste pribrali viac ako 3 kilá, je čas začať s prísnym režimom. Zvyčajne tieto kilá odídu tak ľahko, ako prišli, no chce to tvrdú prácu. V najbližšom týždni sa zásobte zeleninou a zdravým jedlom, drinky nahraďte čistou vodou (pite veľa vody) a každý deň si dajte aspoň 30 minútový tréning. Po takomto detoxe by malo byť vaše telo „v normálne” čo nevidieť.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 25.06.19 06:38

ĽŠ
karma
100.00

Dobré rady!

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 27.06.19 07:05

JK
karma
100.00

Dobrá rada nad zlato

  • 0
Odpovedať

Alica Mareková 06.08.20 12:22

AM
karma
-1.00

Na dovolenke si treba dopriať, ale s mierou.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 28.02.21 03:09

KS
karma
133.00

Na dovolenke si treba dopriať všetky miestne pochúťky, veď zhadzovať nadbytočné kilá sa dá aj potom :-) Akurát na dovolenke to skôr netreba preháňať s alkoholom, pretože v kombinácii so slnkom to môže byť katastrofa :-D

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní