Kde si vychutnať víno a pivo? Tieto oblasti sú tým vychýrené!

Kde si vychutnať víno a pivo? Tieto oblasti sú tým vychýrené!
  • 02.07.2014
  • Silvia Karasová

Dovolenka, to nemusí byť len oddych na pláži a máčanie sa v mori. Niektorí uprednostňujú netypickejšie pobyty, obľúbené sú najmä tie poznávacie. Máte svojho sprievodcu a navštevujete pamiatky a zaujímavé miesta od rána do večera. Ak na históriu veľmi nie ste, čoraz viac vyhľadávanejšie sú výlety za vínom alebo pivom. Pokiaľ si myslíte, že takýto typ zájazdov je vhodný len pre milovníkov alkoholu, mýlite sa. Pointou totiž nie je opiť sa, ale spoznať všetko okolo toho, ako tieto dva vzácne moky vlastne vznikajú. Dali by ste si povedať?

Túžite po dobrom pive?

Okrem toho sa, samozrejme, dostanete na miesta, kam bežne nechodíme, vychutnáte si krásy okolitej prírody a pokiaľ sa vami vyhliadnutý pivovar nachádza napríklad v krásnom meste, vychutnať si toho môžete oveľa viac. Pivovary nájdete na Slovensku aj v Čechách a, samozrejme, aj ďalej za hranicami. Pokiaľ neviete dobre anglicky a ani iné reči vám nie sú veľmi blízke, no napriek tomu chcete mať pocit, že cestujete do zahraničia, zájdite k našim českým susedom. Do pozornosti vám dávame napríklad Plzeň, kde nájdete rovnomenný a známy pivovar. 

Odporúčame: Chudnutie podľa typu osobnosti: Zisti, ktorý si ty a schudneš

Plzeň

Zdroj: Shutterstock®

V ňom sa zrodili viaceré pivné legendy. Môžete si tak prezrieť priestory pivovaru s detailnou, ale nie nudnou prednáškou, objaviť históriu, ale tiež výrobné postupy. Samozrejmosťou je aj ochutnávka pív. Pivovar Plzeňského Prazdroja patrí mimochodom medzi unikátne industriálne pamiatky, je teda zaradený v prestížnej sieti Európske cesty industriálneho dedičstva. Ak stále nebudete mať piva dosť, v Plzni nájdete napríklad Pivovarské múzeum, kde sa dozviete viac aj o podávaní piva, a to od staroveku po súčasnosť. Výlet za pivom nemusí znamenať len návštevu pivovaru či múzeí, vyhľadajte si aj wellness procedúry, kde je súčasťou práve pivo. Také pivné kúpele vám dodajú množstvo energie, nehovoriac o blahodárnych účinkoch na vašu krásu. 

pivovary

Zdroj: Shutterstock®

Ste skôr na víno?

Ak nepatríte k milovníčkam piva a nepresvedčili vás ani predchádzajúce riadky, môžete sa podobným spôsobom vybrať na výlet za vínom. Namiesto pivovaru tak na vás čakajú vínne pivnice, samozrejme, ochutnávka vín, k tomu gurmánske pohostenia a veľa zaujímavých poznatkov. Za vínom je najlepšie cestovať na jeseň, avšak ani v lete si nemusíte nechať ujsť vínne pokušenia. Ak ste na dovolenke v Taliansku či Francúzsku poobzerajte sa po miestnych vinárničkách a nalaďte sa na vínnu nôtu.

Pozri aj: Dá sa výška dieťaťa v dospelosti predpovedať? Toto hovorí veda

výroba vína

Zdroj: Shutterstock®

Na Slovensku vám do pozornosti dávame napríklad Malokarpatskú vínnu cestu, medzi Bratislavou a Trnavou. Mestečká ako Pezinok, Modra a Svätý Jur sa môžu hrdiť dávnou tradíciou slobodných kráľovských miest. Otitulované boli v 17. storočí a na kvalitnom vínku z ich produkcie si pochutnávali mnohé vznešené osoby z vtedajšieho Uhorska.

Tak, hor sa na výlet a na zdravie!

Pozri aj: Aké sú najnovšie trendy v stravovaní? Na tieto jedlá si zvykni!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Martina Zahoranová 02.07.14 15:45

MZ
karma
92.00

tak taký pivný kúpeľ by som si veru rada dopriala a k tomu aj pohárik vychladeného pivka, to by bol relax :-)

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 31.10.14 15:20

MR
karma
-1.00

rada by som ochutnala mníchovské alebo kolínske pivo, tie sú tiež veľmi populárne :)

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 01.01.21 10:38

KS
karma
133.00

Mala som možnosť ochutnať pivo už aj v Česku, Nemecku, Chorvátsku a Bulharsku a aj tak mi najviac chutí naše slovenské pivo :-) Víno som ochutnala zatiaľ iba slovenské, takže neviem posúdiť. Ale aj tak dávam prednosť vínu pred pivom.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní