Čo navštíviť v Prešovskom kraji? Inšpiruj sa našimi tipmi!

Čo navštíviť v Prešovskom kraji? Inšpiruj sa našimi tipmi!
 • 25.06.2020
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 3

Malebný Prešovský kraj priam prekvitá významnými pamiatkami, talentovanými spevákmi a nádhernými prírodnými scenériami. Na Slovensku máme zatiaľ sedem lokalít, ktoré boli zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. No a z toho štyri s niekoľkými ďalšími objektami sa nachádzajú na území Prešovského kraja. Práve tieto pamiatky patria k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v tomto kraji. Ktoré to sú? Určite odpoveď poznáte a takisto ste mnohé z nich už navštívili. Je to historické centrum mesta Bardejov, Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia nachádzajúce sa na územiach niekoľkých miest a obcí okresov Levoča a Spišská Nová Ves v Prešovskom a Košickom kraji, drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka a Bukové pralesy Karpát v Národnom parku Poloniny a Vihorlat v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.

Prešovský kraj ukrýva i iné unikátne miesta. Napríklad také krásne národné parky ako TANAP,  Pieninský národný park a Národný park Poloniny, v juhozápadnom cípe zasahuje do územia i časť Národného parku Nízke Tatry. Dopĺňajú ich hlboké plesá, vysoké vodopády ako Skok, vodopády Studeného potoka, Lačnovský kaňon v pohorí Branisko. Pre milovníkov turistiky kraj ponúka prechádzky a výstupy na vrchy ako Lomnický štít, sedlo Prielom, Ostrva, predné Solisko, ikonický vrch Tatier Rysy a ďalšie.

A od Prešova

Prešovský kraj sa môže pochváliť i bohatstvom minerálnych a termálnych prameňov ako Sivá Brada, Hôrka, Gánovce, Nová Ľubovňa a Šarišský Štiavnik, minerálnych stolových vôd Lipovce – Salvator,  Baldovce a množstvom kúpeľov, z ktorých najznámejšie sú Bardejovské kúpele, Nový Smokovec, klimatické kúpele Štós, Vyšné Ružbachy.  

Pre tých, pre ktorých leto skôr predstavuje kúpanie, plávanie či rušný nočný život na brehu jazera je ideálnym miestom vodná nádrž Veľká Domaša. Horúci deň môžete tiež stráviť na termálnom kúpalisku Izabela, v Aquaparku Prešov Delňa alebo sa zrelaxovať v Aqua & Spa Gánovce.

Dokonca i nadšenci kultúry a folklóru si prídu na svoje. V Prešovskom kraji sa každoročne konajú rôzne podujatia a festivaly ako Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla v Levoči, Púť na Mariánsku horu v Levoči, Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov, Zamagurské folklórne slávnosti, Dni nemeckej kultúry Spišských Nemcov 2020 v Chmeľnici. Čo by ste si ešte nemali nechať ujsť a kam by ste mali podniknúť výlet? Prinášame vám niekoľko tipov.

Neprehliadni: Banskobystrický kraj: Kam sa vybrať na výlet a čo všetko objaviť?

- Čo navštíviť v Prešovskom kraji?
1 z 5

Drevený kostolík v Brežanoch

Cerkev alebo cerkva je zaužívaný názov pre gréckokatolícky a pravoslávny chrám. Hlavným znakom cerkví je ikonostas – výtvarné i funkčné jadro celej stavby, drevená stena s ikonami oddeľujúca oltár od ostatných častí chrámu. Ojedinelosť a jedinečnosť týchto chrámov spočíva najmä v ich architektúre a technológii výstavby, ktorá pozostávala z dreva z bohatých lesov karpatského oblúka. V roku 2008 boli medzi svetové kultúrne pamiatky UNESCO zaradené drevené gréckokatolícke cerkvy v Bodružali, Ladomirovej a Ruskej Bystrej, rímskokatolícke kostoly v Hervartove a Tvrdošíne a evanjelické artikulárne kostoly v Kežmarku, Leštinách a Hronseku.

V okrese Prešov, v obci Brežany, sa nachádza jeden takýto unikátny kostolík, gréckokatolícky drevený Kostol sv. Lukáša Evanjelistu z roku 1727. Ide o trojdielny zrubový objekt atypickej vonkajšej architektúry s výraznými vplyvmi gotickej rímskokatolíckej sakrálnej architektúry. Zaujímavosťou je samostatne stojaca veža, ktorá nie je spojená so strešnou konštrukciou. Kostolík, ktorý je súčasťou historického cintorína, patrí medzi najstaršie drevené kostoly na Slovensku. Od ostatných kostolov sa líši bielou kresbou, ktorá vznikla vybielením hlinených škár medzi brvnami zrubu. Dnes tu prebiehajú rímskokatolícke bohoslužby.


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Alica Mareková 04.08.20 11:48

AM
karma
-1.00

Veľa krásnych tipov na výlet.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 20.09.20 12:07

KS
karma
133.00

O rodný môj Prešovský kraj, okrem spomenutých destinácii určite odporúčam navštíviť okrem Tatier, ktoré sú najväčšou pýchou nášho krásneho Slovenska aj cestou na hrad Stará Ľubovňa národný park Pieniny a povoziť sa na plťkách po rieke Dunajec, potom si to namieriť na veľkolepý Spišský hrad, až do národného parku Poloniny na úplný koniec Slovenska, kde cestou natrafíte na veľké množstvo ďalších drevených kostolíkov :-)

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 28.10.20 14:46

karma
106.00

Ak bude niekto v Prešove, určite neobíďte Solivar, je tam čo pozerať.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Aká bude TOP farba na vlasy pre rok 2023? V kurze ich bude hneď niekoľko
Vlasy

Aká bude TOP farba na vlasy pre rok 2023? V kurze ich bude hneď niekoľko

 • 1
 • 09.01.2023
TOP aktívne zložky na aknóznu pleť: Ktorým látkam sa dozaista poteší?
Akné

TOP aktívne zložky na aknóznu pleť: Ktorým látkam sa dozaista poteší?

 • 1
 • 19.11.2022
Kyselina ferulová v kozmetike – prečo ju vyhľadávať v pleťových prípravkoch?
Pleť

Kyselina ferulová v kozmetike – prečo ju vyhľadávať v pleťových prípravkoch?

 • 2
 • 26.01.2023