Tip na výlet na Slovensku: Čím ťa očarí Liptovský Mikuláš a okolie?

Tip na výlet na Slovensku: Čím ťa očarí Liptovský Mikuláš a okolie?

Čo sa týka počtu obyvateľov, tak Liptovský Mikuláš sa veru nepomestí ani do prvej desiatky a ani dvadsiatky najväčších slovenských miest. To však nemá nijaký vplyv na fakt, že toto mestečko má turistom aj návštevníkom čo ponúknuť. Známe je množstvom historických pamiatok, zaujímavých múzeí a dobrou dostupnosťou ku krásam slovenskej prírody. V dnešnom článku vám prezradíme, čo všetko sa oplatí pri návšteve Liptovského Mikuláša vidieť a aký výlet podniknúť v okolí.

Čo vieme o Liptovskom Mikuláši?

Liptovský Mikuláš je okresné mesto, nachádzajúce sa na severe Slovenska, ktorého počet obyvateľov presiahol hranicu 30 000. Leží v Liptovskej kotline a obklopený je Nízkymi Tatrami či Chočskými vrchmi. Mestom preteká rieka Váh, ktorá sa vlieva do blízkej vodnej nádrže. Prvá písomná zmienka o Liptovskom Mikuláši pochádza ešte z roku 1286. O skoršom osídlení tohto územia svedčia viaceré nálezy, napríklad rozličných keltských mincí či žiarových hrobov. V polovici 13. storočia bolo toto mesto ešte akýmsi dedinským sídlom.

Väčší rozmach ho zastihol približne o storočie neskôr. Mesto získalo výsadu organizovať niekoľkokrát ročne trhy, postupne si vybudovalo významné obchodné postavenie a začalo sa rozvíjať ako stredoveké mestečko. Neskôr tu už zasadali okresné stretnutia či súdy. Mesto je známe tým, že sa tu konal súd i poprava legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka. V roku 1848 tu tiež boli vyhlásené Žiadosti slovenského národa. Liptovský Mikuláš je v súčasnej dobe kultúrnym, hospodárskym i turistickým centrom stredného Liptova.

Pozri aj: Najkrajšie zámky na Slovensku - Kedy ich navštíviť a koľko to stojí?

historické centrum Liptovského Mikuláša

Zdroj: Shutterstock®

Spoznajte historické centrum!

V centre mesta sú k dispozícii služby informačného strediska, podobne ako aj v iných mestách. V Liptovskom Mikuláši majú pre turistov a návštevníkov pripravenú veľmi peknú maľovanú mapku centra, ktorá je skutočne prehľadná a dobre sa podľa nej orientuje. Ak nechcete pri prehliadke mesta na niečo dôležité zabudnúť, určite si po ňu zájdite. Na mapke je totiž zobrazených 12 NAJ historického centra Liptovského Mikuláša. V centre mesta sa nachádza niekoľko námestí, pričom najrozsiahlejšie je Námestie osloboditeľov. Na okraji pešej zóny sa tiež nachádza Námestie mieru.

Dominantou historického centra je bezpochyby Kostol svätého Mikuláša. Ide o najstaršiu stavebnú pamiatku mesta a tiež najväčšiu ranogotickú stavbu Liptova. V okolí budovy majú svoj pamätník Gašpar Fejérpataky-Belopotocký a Janko Kráľ. Veľmi pekným a najmä netradičným prvkom námestia je Fontána Metamorfózy, ktorá bola postavená v roku 2001. Vzdáva poctu mnohým mikulášskym rodákom. Tmavá žula nesie mená desiatok vedcov, spisovateľov, lekárov či vynálezcov.

V okolí fontány je zeleň a množstvo lavičiek, kaviarní, cukrární či reštaurácií s terasami priamo na ulici, čiže si tu môžete príjemne oddýchnuť a nasať atmosféru tohto krásneho miesta. Na námestí určite neprehliadnete ani župný dom. V tejto rozsiahlej budove, ktorá stojí uprostred námestia, sídlila župná správa a v minulosti i väzenie či stoličný súd. V blízkosti sa ešte nachádza jedna z najväčších synagóg na Slovensku, ktorá je charakteristická bohato zdobeným interiérom.

múzeá v Liptovskom Mikuláši

Zdroj: Shutterstock®

Mesto sa pýši viacerými múzeami a galériami

V historickom centre Liptovského Mikuláša môžete navštíviť niekoľko rozličných múzeí a galérií. Určite nebudete ľutovať návštevu Múzea Janka Kráľa, ktorého budovu nájdete priamo na Námestí Osloboditeľov. Pri prehliadke sa dozviete množstvo zaujímavostí o histórii mesta a to od jeho počiatku až po obdobie druhej svetovej vojny. Okrem toho nahliadnete do izby rodáka a básnika Janka Kráľa a zistíte niečo o jeho živote. V priestoroch múzea sa dokonca nachádza i jedinečná expozícia Jánošíkova mučiareň. Obzrieť si tu môžete vystavené mučiace nástroje, figurínu kata či dobové kresby.

Na námestí sa nachádza i Galéria Kolomana Sokola, ktorá prezentuje zbierku diel tohto maliara a grafika, ktorý je ďalším rodákom z Liptovského Mikuláša. Neďaleko námestia zase sídli Liptovská galéria P.M. Bohúňa. Vznikla v roku 1955, pričom ide o tretiu najstaršiu galériu na Slovensku. K dispozícií je tu niekoľko stálych expozícií i rozličné tematické a autorské výstavy. Či už sa rozhodnete túto galériu navštíviť alebo nie, určite ju tak celkom neobchádzajte.

V jej okolí sa totiž nachádza napríklad socha Ľudovíta Štúra či veľmi pekný evanjelický kostol, v ktorom ako kňaz kedysi pôsobil i Michal Miloslav Hodža. Rozhodne však neprehliadnite sochu, nazvanú Naša Matka od Alojza Štróbla. Je evidovaná v Louvre v Paríži ako výtvor, ktorý patrí medzi najdokonalejšie sochy sveta. Jej bronzovým odliatkom sa môžete pokochať priamo pred spomínanou galériou. Neďaleko sa ešte nachádza i Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, v ktorom si môžete obzrieť množstvo vzácnych exemplárov, napríklad kostru jaskynného leva.   

Liptovská Mara

Zdroj: Shutterstock®

Čo preskúmať v okolí?

Keď preskúmate historické centrum a najbližšie aj vzdialenejšie uličky Liptovského Mikuláša, neváhajte sa vybrať i do okolia. Nech sa z mesta vydáte ktorýmkoľvek smerom, vždy narazíte na iné krásy Slovenska. Snáď povinná je zastávka pri Liptovskej Mare. Skúste si čo i len na chvíľu postáť pri jej brehoch a vychutnať si výhľad na zdanlivo nekončiacu vodnú plochu. Počas teplejších jarných a najmä letných dní ponúka toto miesto veľké množstvo aktivít.

Užiť si môžete vyhliadkovú plavbu, kúpanie, vodné športy či rybolov. V okolí Liptovskej Mary sú tiež ďalšie možnosti pobytu v prírode. Milovníci turistiky si určite prídu na svoje v Prosieckej či Kvačianskej doline, ktoré sú plné prírodných krás. Ďalšie možnosti výletov či turistiky ponúka aj Demänovská dolina. Napríklad z Jasnej vedie nespočetné množstvo turistických trás.

Vyšliapte si to rovno na majestátny Chopok alebo sa naň nechajte vyviesť lanovkou. Z vrcholu dostanete neopakovateľný a dychberúci výhľad. Ak chcete zostať trochu viac pri zemi, určite neoľutujete prechádzku okolo Vrbického plesa. Dostanete sa k nemu peši za pár minút priamo z konečnej zastávky autobusu v Jasnej. Zabudnúť nemôžeme ani na Demänovskú ľadovú jaskyňu a Demänovskú jaskyňu slobody, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť.  

Odporúčame: Najkrajšie hrady na Slovensku - kedy ich navštíviť a koľko to stojí?

Zdroj foto: autorka článku


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Angela Gavlasová 18.08.18 23:59

AG
karma
105.00

Do týchto končín veľmi nechodím, asi by som mala začať :)

  • 0
Odpovedať

Marika Michálková 21.08.18 15:02

MM
karma
107.00

Na Liptove je pekne. Demänovská dolina je moja srdcovka

  • 0
Odpovedať

Peter Gavlas 01.09.18 22:19

PG
karma
93.00

Chystali sme sa tam toto leto, nejako to nevyšlo...snáď nabudúce.

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 03.10.18 14:45

karma
127.00

Skvelý tip na výlet, pekné mesto a ešte krajšia príroda v okolí.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 08:41

KS
karma
133.00

Tak v samotnom Liptovskom Mikuláši som ešte nebola a ani v jeho okolí, takže mám čo doháňať :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní