Trenčiansky kraj a jeho lákadlá: Čo sa oplatí navštíviť počas leta?

Trenčiansky kraj a jeho lákadlá: Čo sa oplatí navštíviť počas leta?
 • 11.06.2020
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 6

Kto by nepoznal povesť o hrôzostrašnej Čachtickej pani, ktorá sa kúpala v krvi mladých panien? Alebo legendu o Studni lásky, ktorú vykopal Omar na Trenčianskom hrade, aby vyslobodil svoju lásku  Fatimu? Či tajomné podzemné chodby pod Novým Mestom nad Váhom a autentický kostolík v Haluziciach? A čo rozprávkový Bojnický zámok, ktorý vyzerá ako ten z Disneylandu alebo prechádzka na rozhľadňu Veľký Lopeník či Vojenskú vežu na Jelenci?

Trenčín, dolinečka

Trenčiansky kraj je plný prírodných krás, čarovných tiesňav, historických pamiatok i úchvatných výhľadov. Krížia sa tu dôležité medzníky našej histórie a pôsobenia významných osobností kultúrneho života. Monumentálny pamätník SNP s miestom posledného odpočinku 45 partizánov,  so 7 kamennými kvádrami s menami obcí a osád zapojených do odboja pod Javorinou, ticho leží medzi borovicovými lesmi. Nápis z roku 179, ktorý vytesali do trenčianskeho hradného brala rímske légie, je jednou z mála rímskych písomných zmienok dokazujúcich pobyt Rimanov v strednej Európe. 

V Trenčianskom kraji pôsobilo a svojou činnosťou prispelo k rozvoju celoslovenského kultúrneho života niekoľko spisovateľov. „Čimčarara, čim, čim, čim, mama ja sa ožením!" Pamätáte si túto básničku? Určite áno. V obci Bzince pod Javorinou stojí rodný dom tejto známej slovenskej spisovateľky kníh pre deti Ľudmily Riznerovej - Podjavorinskej, ktorá odpočíva na miestnom cintoríne. Dedinka Uhrovec, ležiaca pod majestátnym vrchom Rokoš, je rodiskom dvoch významných osobností slovenského národa – Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Ich rodné domy sú národnou kultúrnou pamiatkou. Ľudovít Štúr takisto často navštevoval Zemianske Podhradie a kaštieľ v tejto dedinke, kde sa pri vzájomných stretnutiach rozvíjal jeho vzťah s Adelou Ostrolúckou. 

Nesmieme tiež zabudnúť na malebný kopaničiarsky región, Myjavské folklórne slávnosti, slávnu Bošácku slivovicu, príjemne chladné jazerá, turistické chodníky, husté lesy a hlboké doliny. A čo ešte?

Pozri aj: Dovolenka na Slovensku 2020: Ponuka pre oddych je skutočne pestrá!

- Trenčiansky kraj a jeho lákadlá
1 z 5

Hrady a pamiatky

Trenčiansky kraj je bohatý na zrúcaniny slávnych hradov. Legendami opradený Čachtický hrad, majestátny Tematín, hrad Beckov, Trenčiansky a Považský hrad. Počas sezóny organizátori usporadúvajú rôzne podujatia ako hradné slávnosti, rytierske hry, jarmoky, hradné zabíjačky, pozorovanie hviezd či púšťanie šarkanov. 

Na travertínovej kope pyšne stojí klenot Bojníc – rozprávkový Bojnický zámok, ktorý patrí k najkrajším a najnavštevovanejším zámkom nielen na Slovensku, ale i v strednej Európe. Súčasťou zámku je i kvapľová jaskyňa prepojená s 26 metrov hlbokou hradnou studňou. Pred zámockým vchodom stojí unikátna šestoročná Bojnická lipa kráľa Mateja s obvodom približne 12,5 m. A predstavte si takú svadbu na tomto romantickom mieste.

V brezovej pod Bradlom je postavený mohutný pamätník – mohyla, ktorá je miestom odpočinku generála PhDr. Milana Rastislava Štefánika, jednej z kľúčových osobností Slovenska, spolutvorcu našej novodobej štátnosti. Vyberte sa k nej cestičkou vedúcou pekným lesom. 

Pri návšteve Trenčianskeho kraja určite neprehliadnite nádherný kláštor Skalka, ktorý je najstarším pútnickým miestom na Slovensku. Zrúcanina tohto benediktínskeho kláštora pozostáva z dvoch objektov – Malej a Veľkej Skalky. Malá Skalka je tvorená dvojvežovým románskym kostolíkom. Oveľa zaujímavejšia je Veľká Skalka s jej starobylým kláštorom vtesaným do skaly. Súčasťou celého areálu sú podzemné chodby a pôvodná jaskyňa pustovníkov.


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Reibergerová 13.06.20 09:40

MR
karma
104.00

krásny kraj, oplatí sa vidieť

 • 2
Odpovedať

Ľudka Uličná 13.06.20 20:39

ĽU
karma
100.00

pekné mesta na objavovanie slovenska

 • 2
Odpovedať

Alica Mareková 04.08.20 11:54

AM
karma
-1.00

Bojnický zámok je jeden z najkrajších, aké som kedy navštívila.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 28.02.21 10:43

KS
karma
133.00

Skvelý tip na letnú dovolenku, keď už sa k moru nedá ísť :-)

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 18.03.21 15:00

JK
karma
100.00

Je tu krásne máme pochodené

 • 0
Odpovedať

Táňa Slahučková 10.10.21 22:18

TS
karma
107.00

Trenčiansky kraj je ten môj, takže mám veľa pochodené :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Tvarohové pagáče so syrom alebo sezamom: Akým dáš prednosť?
Bezmäsité jedlá

Tvarohové pagáče so syrom alebo sezamom: Akým dáš prednosť?

 • 6
 • 10.10.2022
Jablkový perník s čokoládovou polevou a orechmi – konkuruje tomu tradičnému
Dezerty

Jablkový perník s čokoládovou polevou a orechmi – konkuruje tomu tradičnému

 • 4
 • 24.10.2022
Ázijská kuchyňa – recepty na TOP jedlá, ktoré si musíš doma pripraviť!
Bezmäsité jedlá

Ázijská kuchyňa – recepty na TOP jedlá, ktoré si musíš doma pripraviť!

 • 2
 • 19.01.2023