Čo je ostropestrec a aké sú jeho účinky? Toto o ňom potrebuješ vedieť

Čo je ostropestrec a aké sú jeho účinky? Toto o ňom potrebuješ vedieť

 • 74
 • 6

Ostropestrec, pestrec mariánsky, bodliak, Kristova koruna – mnoho pomenovaní pre jednu veľmi zaujímavú rastlinu, ktorá má mnoho pozitívnych účinkov. Ide o prírodný prostriedok, ktorý sa používa prioritne na liečbu rôznych zdravotných problémov spojených s pečeňou, a to vďaka obsiahnutej zložke nazývanej sylimarín. Dokonca mnohí uvádzajú, že bodliak pomáha znížiť hladinu cholesterolu v organizme a zároveň pomáha pri liečbe diabetu 2. typu.

Poznáte túto rastlinu aj pod nejakým iným názvom? Alebo máte svoje vlastné ľudové pomenovanie, ako napríklad „cigánske gombíky“? Ak túto rastlinu nepoznáte, tak sa poďte spolu s nami pozrieť na to, aké sú jej účinky.

Pozri aj: Ako na správny detox vlasov? Skús to prostredníctvom prírody!

pestrec mariánsky

Zdroj: Shutterstock®

Ostropestrec mariánsky ako prírodný liek

Ostropestrec má výrazné fialové kvety a mliečno-biele pásy na listoch, s ktorými sa spája legenda. Traduje sa, že sú spôsobené kvapkaním mlieka Panny Márie na listy tejto rastliny.

Obsiahnutý sylimarín disponuje antioxidačnými, antivírusovými a protizápalovými vlastnosťami, ktoré sa využívajú na liečbu porúch pečene a žlčníka, na podporu produkcie materského mlieka, prevenciu rakoviny a dokonca na ochranu pečene pred alkoholom a inými environmentálnymi jedmi (napr. hadí jed).  

kvety bodliaka

Zdroj: Shutterstock®

Liek na všetko? Alebo skôr takmer na všetko?

Pestrec mariánsky rastie najmä v období júla až septembra, no vďaka modernej vede jeho účinky môžete využívať počas celého roka. Obsiahnutý sylimarín zlepšuje funkciu pečene tým, že ju chráni pred vplyvom toxínov. Pravidelne sa dokonca používa ako doplnková terapia u ľudí trpiacich poškodením pečene v dôsledku požívania alkoholu alebo v dôsledku tukového ochorenia pečene, hepatitídy či aj zákernej rakoviny pečene.

Okrem toho je ostropestrec spájaný aj s pozitívnym vplyvom na mozog a pamäť, preto sa častokrát využíva ako tradičný prostriedok na liečbu neurologických ochorení, ako je Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba. Jeho protizápalové a antioxidačné účinky pomáhajú predchádzať poklesu mozgových funkcií, a tým výrazne prispievať k zlepšeniu kvality života.

Samozrejme, všetko závisí aj od kvality života a hlavne od životného štýlu človeka. Samotná rastlina môže len prispieť k jeho zlepšeniu, no ak sa človek sám nezmení, tak sila byliniek u neho nebude účinná. Ak by sme mali zájsť hlbšie a konkrétnejšie, tak ostopestrec nepomôže zregenerovať pečeň napríklad alkoholikovi, ktorý sa alkoholu nebude chcel vzdať. Preto vždy účinky byliniek závisia od toho, v akej miere im dovolíte účinkovať.

Výživový doplnok

Zdroj: Shutterstock®

Funkčný komplex pre každého

Ostopestrec mariánsky si môžete sami nazbierať. Dávajte si však záležať na tom, kde ho zbierate. Rozhodne sa vyhýbajte prašným cestám a miestam, kde na pestrec môže pôsobiť množstvo negatívnych faktorov. Avšak pozor, v tomto prípade sa zbierajú len semená rastliny. V prípade, že zber byliniek nie je nič pre vás, tak vyskúšajte Funkčný komplex "Ostropestrec s riboflavínom", ktorý má priaznivý účinok na činnosť tráviaceho traktu, podporuje činnosť žlčníka, stimuluje funkciu vlastných antioxidačných systémov tela, ale hlavne zabezpečuje efektívne fungovanie pečene – hlavné zložky komplexu prispievajú k čisteniu, ochrane a obnove poškodených pečeňových buniek.

Neprehliadni: Ako zabrániť šediveniu vlasov? Objav recept starovekej Číny


 • 74
 • 6
Návrat hore
Autor článku

6 komentárov

Ľubica Šťastná 28.02.19 07:28

ĽŠ
karma
124.00

Výborná bylinka, pestovala som, chráni si svoju "silu" podobne ako ruža krásu!

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 28.02.19 18:19

MM
karma
117.00

poznám dobre liečivé účinky tohto bodliaku

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 28.02.19 22:57

karma
113.00

Ostropestrec poznám,už som o ňom počula.V práci som mala kolegu,ktorý si ho v podobe prášku dával do jogurtu.Mal problém s pečeňou.

 • 0
Odpovedať

Alena Ďurechová 28.02.19 23:46

karma
91.00

Túto jar som si namiešala detox čajík : pestrec, žihľava, gotukola, rakytník, drvené šípky, pomarančová kôra. Odporúčam *

 • 1
Odpovedať

Martina Varhaníková 04.03.19 08:28

karma
121.00

Práve pijem čaj z neho, začala som detoxikovať pečeň ako jarnú kúru a pridávam aj diochi kvapky na pečeň.

 • 0
Odpovedať

Darina Imreová 27.05.19 18:21

DI
karma
-1.00

Nepočula som o jeho účinkoch. Je to zaujímavé. Chcela som Vám dať do pozornosti Riboflavín. V článku je písané, že ho predávajú v kombinácii. Riboflavím je vitamín B6 a je výborný pri prevencii herpesu. Veľmi ma trápil herpes na ústach. Dva krát v živote som mala kompletne vysypané pery. Potom som objavila Riboflavín. Jedna tabletka denne po dobu 30 dní priniesla výsledok. Posilnenie imunity voči herpesu. Ak niekto trpíte, odporúčam, určite neobanujete

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Domácnosť

Ako odstrániť škvrny od trávy z oblečenia? Spoznaj tie správne fígle!

 • 85
 • 1
 • 22.03.2020
Cvičenie

20-minútové celotelové cvičenie pre začiatočníkov: Bez pomôcok!

 • 64
 • 1
 • 16.04.2020
Pre ženy

Je nutné nosiť podprsenku aj doma? Čo hovoria odborníci?

 • 126
 • 11
 • 04.05.2020
TOPlist