Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

Spálňa je miesto určené na oddych. Tu by sa naše telo malo po celom dni zregenerovať a načerpať novú energiu.

 

Je to miesto na odpočinok, romantiku, intimitu a významne ovplyvňuje vzťah. Na to všetko má vplyv jej zariadenie, nábytok, doplnky a materiály. Viete, čo do vašej spálne patrí a čo z nej pre vaše vlastné dobro treba vyhodiť?


 

Základné vybavenie spálne zahŕňa:

1. Posteľ

 

Základ každej spálne jednoznačne tvorí kvalitná a pohodlná posteľ. Šírka vášho lôžka by mala byť minimálne 80 cm. Logicky platí, čím širšia posteľ, tým väčšie pohodlie. Dôležitý je aj pohodlný prístup k posteli a bezproblémový pohyb okolo nej. Posteľ by sa nemala situovať do tesnej blízkosti okien či zasklených stien a už vôbec nie do prievanu, ktorý môže spôsobovať bolesti hlavy. Podľa súčasných trendov môže byť posteľ umiestnená aj v priestore. Existujú však názory, že na zdravý spánok je ideálna posteľ opretá čelom o stenu oproti dverám.

 

2. Šatníková skriňa

 

Ideálne je umiestniť skriňu do izieb, ktoré nie sú centrom aktívneho života. Zvyčajne pre ňu nachádzame miesto v predsieni alebo práve v spálni. Výborným riešením sú vstavané skrine od podlahy k stropu s posuvnými dverami, ktoré na otvorenie nevyžadujú ďalší priestor. Pri výbere skrine je potrebné zvážiť, či potrebujeme police alebo vešiakovú tyč, prípadne ich kombináciu. Súčasťou skríň môžu byť aj šuplíky, ktoré sú vhodné na odkladanie drobného oblečenia, ako je napríklad spodná bielizeň či ponožky. Pre umiestnenie skríň v rámci izby neplatí všeobecné pravidlo. Stačí, ak zaistíte pohodlný prístup k skrini a dostatočný priestor na manipuláciu.

 

Pozri aj: Poradíme, ako v domácnosti využijete netradične fén na vlasy!

3. Nočné stolíky

 

Nočný stolík predstavuje nábytok, bez ktorého sa dnes takmer žiadna spálňa nezaobíde. O jeho praktickosti netreba nijako pochybovať. Slúži ako vítaná odkladacia plocha pre šálku rannej kávy, rozčítanú knihu či pohár vody. Svoje miesto na ňom má ale aj budík, rádio a lampa na čítanie. Výška nočného stolíka by mala zabezpečiť pohodlie pri odkladaní predmetov. Mala by zodpovedať výške našej postele, prípadne môže byť posteľ aj o niečo nižšia. Či už je nočný stolík spojený s posteľou alebo ho kúpite ako samostatný kus nábytku, vyhnite sa ostrým hranám. Zabránite tak nielen nechcenému poraneniu, ale tiež prípadnému poškodeniu lôžkovín.
 

4. Osvetlenie

 

Osvetlenie spálne má pôsobiť mäkko a romanticky. Vyhnite sa ostrým žiarivkám a studenému svetlu. Na osvetlenie spálne vám celkom stačia aj slabšie žiarovky. Hrubšie tienidlá zase vytvoria tlmenejšie osvetlenie. Využívajte aj nepriame osvetlenie, svetlá nasmerujte do steny alebo do stropu, je to upokojujúce a šetrnejšie k očiam. Kým pri posteli sa žiada šero a tlmené svetlo, pri šatníkovej skrini zasa naopak jasné osvetlenie evokujúce denné svetlo. Najlepšie je inštalovať osvetlenie priamo do skrine, ktoré sa aktivuje otvorením dvier.

 

Odporúčame: Najväčšie chyby pri upratovaní!

5. Dekorácie

 

Na to, ako sa v spálni cítite, vplývajú aj dekorácie. Odborníci radia nezapĺňať izbu zbytočnosťami. Dekoračný charakter má už samotná posteľná bielizeň. Vyberajte ju tak, aby ladila s farbami použitými na stenách izby. Posteľ dekorujte ozdobnými vankúšikmi, nezabúdajte však tiež, že menej je niekedy viac. Spálňa je dokonalé miesto na závesy. Tlmia denné svetlo prenikajúce do izby a navodzujú tak intímnu atmosféru. Zlaďte závesy s farbami v interiéri, nábytkom či s doplnkami. Pri výbere závesov do spálne zvážte skôr tie, ktoré sa nedotýkajú zeme, nakoľko s nimi budete pravdepodobne často manipulovať. Výborné riešenie je mať z rovnakého materiálu aj iné dekoračné prvky v miestnosti, ako sú napríklad aj vankúše. Závesy budú ladiť s miestnosťou a krásne ju dotvárať. Získate tak jedinečný jednoliaty interiér s pocitom harmonického domova.

 

Bude Ťa zaujímať: Ako vyčistiť matrac rýchlo a jednoducho?

Spálňa nie je v žiadnom prípade pracovňa!

Ako sme už spomínali na začiatku, spálňa je miestnosť určená na oddych. Každý si však vysvetľuje „oddych“ po svojom. Spálňu často mnohí z nás zapĺňajú zbytočnosťami, ktoré do tejto miestnosti určite nepatria. Mnohí si do spálne zaobstarali rôznu elektroniku. Sú dokonca aj takí, ktorí si časť spálne vyhradili na svoj pracovný kútik. To však určite nie je dobrý nápad. Pozrime sa teraz bližšie na to, čo do spálne nepatrí a prečo.

 

 

  Elektronika? Zabudnite!

 

Sú hneď dva dôvody, prečo nie je vhodné umiestňovať elektroniku v spálni. Po prvé, elektronické prístroje zmenšujú hlavnú funkciu miestnosti. Po druhé, známy je aj ich nepriaznivý účinok na váš spánok. To, že elektromagnetické vlny škodia nášmu odpočinku, nie je žiadna novinka.
 

Všetky elektronické prístroje vrátane elektronických hodín by mali byť v spálni na opačnom konci miestnosti, ako je vaša posteľ. Ďalšou a dosť podstatnou zásadou je, aby v spálni neboli žiadne telefóny. Telefóny bránia plnohodnotnému relaxu.

 

 

  Pozor aj na zrkadlá
 

Podľa mnohých štúdií zrkadlá do spálne jednoznačne nepatria. Predovšetkým by nemali byť umiestňované oproti posteli, takto pôsobia rušivo a nepríjemne. Podľa feng shui môžu vyvolať rôzne problémy vo vzťahoch. Pokiaľ aj napriek tomu máte odvahu umiestniť zrkadlo v spálni, rozhodne skúste tónované zrkadlá, a to dohneda, dočervena, domodra alebo dozelena. Zvlášť hnedé zrkadlá pôsobia príjemne, nerušivo, ale tiež treba zvážiť mieru ich použitia. Najlepšie spálňové zrkadlo je ukryté na vnútorných dverách šatníkovej skrine alebo je umiestnené tak, aby ste sa v ňom z postele nevideli.

 

Odporúčame: Čistenie elektroniky - vyvarujte sa týmto chybám!

Pracovný stôl a knižnica patria do inej miestnosti

Dnešná uponáhľaná doba spôsobila, že už viac nevieme kvalitne oddychovať. V mnohých domácnostiach nachádzame pracovný stôl priamo v spálni. Neraz sú súčasťou spálňového nábytku aj knižnica či regále. Von s nimi! Všetko, čo je spojené s prácou, nemá vo vašej relaxačnej zóne čo robiť. Pri pohľade na pracovnú plochu sa isto dostatočne neuvoľníte a vaša myseľ si tak od práce neoddýchne. Ak vám to dispozičné riešenie bytu nedovoľuje, potom domáce pracovisko aspoň ukryte tak, aby nebolo na očiach. Vhodná je posuvná stena, paraván alebo ho rovno zatvorte do skrine.

Nie všetky doplnky a farby sú vhodné

Vyhnite sa výrazným a tmavým farbám! Môžu na vás pôsobiť chaoticky až depresívne. Farby by mali byť upokojujúce. Naše telo sa tak aj vďaka nim ľahšie uvoľní. To isté platí aj pre obrazy. Ak nad vaším lôžkom visí veľký ťažký obraz, veľký luster alebo police, naruší to váš spánok. Kvôli nadmernému usádzaniu prachu na sušených kvetinách nie je dobré zdobiť spálňu ani suchými dekoráciami.

 

Niekomu stačí na pokojný a ničím nerušený spánok posteľ a tlmené svetlo. Iný si potrebuje pred spaním pozrieť obľúbený film či seriál. No a ďalší zase cíti potrebu ešte raz nazrieť do pracovných dokumentov. Nijaké pravidlá a rady vám nezaručia kvalitný a pokojný spánok. Spálňu si zariaďte podľa vlastných pocitov a potrieb. Zvoľte si základnú paletu farieb, zadovážte si kvalitnú posteľ a všetko ostatné za vás urobia správne dekorácie a iné malé detaily.

 

Viac inšpirácií nájdete na: www.temponabytok.sk

Zdroj: www.lenita.sk

Foto: Nábytok Tempo Kondela


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Máš hlboko do peňaženky? Vyrob si vianočné dekorácie za pár centov!
Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!
Vykrajovacie formičky nemusia len vykrajovať. Toto ťa prekvapí!
Pozor, nebezpečenstvo! Ktoré čistiace prostriedky nikdy nemiešať?
Aká je správna starostlivosť o plachty? Tomuto sa určite vyvaruj!
Aká je správna starostlivosť o plachty? Tomuto sa určite vyvaruj!
Správna starostlivosť o živý vianočný stromček, stav na tieto zásady!
Takto predĺžiš životnosť batérie a odfotíš všetky novoročné fotky!
Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!
Vianočné korenie: Tieto nesmú u teba chýbať! Používaš ich?
Chyby pri konzumovaní brokolice - čomu sa vyhnúť? Ostaneš prekvapená!
Máš hlboko do peňaženky? Vyrob si vianočné dekorácie za pár centov!
Ako skladovať cibuľu a cesnak? Toto by ti asi nenapadlo!
Prečo je tuhé mydlo lepšie ako tekuté? Zisti, ako ho všestranne využiť!
Ako na snehobiele záclony? Takto budú aj tie zažltnuté ako nové
Nulový odpad v kúpeľni? Ukážeme ti, ako na to!
Všestranný pomocník: Čo všetko dokáže sóda bikarbóna?
Ako môžu vyzerať Vianoce so zvieratami? Bohužiaľ, niekedy aj takto!
Mandarínkový ocot: Vďaka jeho účinkom nedáš naň dopustiť!
Detské vlhčené obrúsky: Ako ich využiť v domácnosti úplne inak?
Nový Perwoll so zložkou Deo-Tech: Zostaň svieža po celý deň
Ako nakrájať paradajku bez neporiadku? Vyskúšaj tento trik!
Žehlenie ako relax? Áno, vďaka šikovnej žehličke!
Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné riešenie!
Preplnená domácnosť? Ukážeme ti, ako sa zbaviť zbytočných vecí
 

5 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.27.07.17 12:39 | Zdena Paňková | karma: 88
Máme malú spálňu,je tam viac kvetov, ale zatiaľ nerušia, skôr to, že izba je maličká - bytovková :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


28.07.17 10:28 | Soňa Kelemenová | karma: 95
postel, skrina, nočný stolík.... jedna fotografia...... dvaja anjelikovia strážny.... a nič iné.....

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


01.08.17 23:22 | Andrea Šmihulová | karma: neurčená
Práve mám veľkú túžbu zariadiť si celú novú spáľňu.Ešte to určite potrvá nejaký ten čas,ale teším sa na to

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


24.08.17 21:19 | Monika Červinková | karma: 92
nuž, v takej garzónke to nie je tak ľahké :D

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


25.09.17 21:44 | Juraj Podmanický | karma: neurčená
Múdre názory, no nesúhlasím s nadpisom „Spálňa nie je v žiadnom prípade pracovňa!“. Vždy sa nájde výnimka, keď sa v spálni človek nadrie viac ako v dielni.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

30.01.2018 KRÁSA
Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

Našim chodidlám nevenujeme takú pozornosť, akú by si zaslúžili. Možno je to preto, lebo ich ukrývame v topánkach a ponožkách, z ktorých nám nevykukuje žiaden kúsok chodidla. Avšak...

Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

05.02.2018 KRÁSA
Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

Už dlhé roky vás trápia čierne bodky na nose, vyskúšali ste rôzne čistiace produkty, masky, exfoliáciu, vytláčali ste, natierali retinolom, i tak nič nepomohlo? Ako odstrániť čierne bodky bez toho...

Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

29.01.2018 LIFESTYLE
Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

Jablká patria medzi tie druhy ovocia, ktorých sa človek nepreje asi nikdy. Sú chutné, šťavnaté, a navyše sa dajú využívať pri pečení chutných dezertov.   Veľa ľudí neobľubuje šupky z jabĺk...

Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

02.02.2018 KRÁSA
Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

Epsomská soľ nie je žiadny výmysel modernej doby. Objavená bola totiž už začiatkom sedemnásteho storočia. Aj napriek tomu nie je veľmi známou surovinou, čo je však veľká škoda...

Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

07.02.2018 LIFESTYLE
Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

S príchodom nového roka si dávame množstvo predsavzatí. Mnohí z nás dúfajú, že nový rok bude pre nich v znamení zdravej stravy. Kým január bol len akýmsi skúšobným mesiacom...

Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

13.02.2018 LIFESTYLE
Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

Niekedy môže kuchyňa po príprave večere vyzerať skôr ako po boji.   Všade samý riad, špina a neporiadok, ktorého by ste sa najradšej zbavili mihom oka. Máme pre vás naozaj skvelú správu...

Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

18.02.2018 LIFESTYLE
Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

Stáva sa to aj tým najlepším z nás... Po dlhodobom aktívnom pohybe sa ocitáme v úzkych a jednoducho sa nám prestane chcieť. Beh už zrazu nie je obľúbenou súčasťou dňa a návšteva posilňovne...

Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

27.01.2018 LIFESTYLE
Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

Nie je nič lepšie, než čerstvo upečené kurča s chrumkavou kôrkou. Avšak patrí k tým jedlám, ktoré už ťažko zohrejete na ďalší deň tak, aby bolo stále chrumkavé, a hlavne, aby nebolo vyschnuté...

Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

28.01.2018 LIFESTYLE
Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

Rakovina hrubého čreva aj rakovina konečníka patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy zhubných ochorení, a to najmä vo vyspelých krajinách po celom svete...

Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

26.01.2018 LIFESTYLE
Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

Bujónové kocky sú v mnohých kuchyniach často používané. Ide totiž o veľmi ľahký spôsob ako zvýrazniť chuť a arómu mnohých jedál, najmä polievok či omáčok...

Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

21.01.2018 LIFESTYLE
Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

Obličky plnia v ľudskom tele hneď niekoľko dôležitých funkcií. Pôsobia ako filter krvi, regulujú množstvo vody v organizme a podieľajú sa na udržiavaní homeostázy...

Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

09.02.2018 LIFESTYLE
Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

Pečeň patrí medzi životne dôležité ľudské orgány. Je zodpovedná za odstraňovanie jedovatých látok z tela, metabolizmus dôležitých látok aj zásobovanie živín...

Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

01.02.2018 KRÁSA
Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

Niekto ju dokáže jesť ako jablko, iní ju neznášajú a majú voči nej averziu a nechuť. Odrádzajúca je hlavne jej aróma, pri ktorej nejeden človek už zaplakal...

Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

24.01.2018 LIFESTYLE
Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

Čistenie toalety môže byť ťažké, že? Škvrny, tvrdá voda a baktérie množiace sa rýchlosťou svetla – to sú vecí, ktorých sa zbaviť je fakt zdĺhavé. A dokonca...

Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

10.02.2018 LIFESTYLE
Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

Za normálnych okolností, ak sme zdraví a nekonzumujeme veľa cesnaku či alkoholu, nemáme žiaden zápach. Presnejšie je neutrálny, niekomu môžeme aj voňať ale určite nesmrdíme...

Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

23.01.2018 KRÁSA
Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

Je pohár vína denne zdravý? Nad touto polemikou si lámu hlavu mnohí z nás. Otvoriť fľašu vínka po náročnom dni v práci alebo neotvoriť? Chodí nám to neustále po rozume a my premýšľame...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s