Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

Spálňa je miesto určené na oddych. Tu by sa naše telo malo po celom dni zregenerovať a načerpať novú energiu.

 

Je to miesto na odpočinok, romantiku, intimitu a významne ovplyvňuje vzťah. Na to všetko má vplyv jej zariadenie, nábytok, doplnky a materiály. Viete, čo do vašej spálne patrí a čo z nej pre vaše vlastné dobro treba vyhodiť?


 

Základné vybavenie spálne zahŕňa:

1. Posteľ

 

Základ každej spálne jednoznačne tvorí kvalitná a pohodlná posteľ. Šírka vášho lôžka by mala byť minimálne 80 cm. Logicky platí, čím širšia posteľ, tým väčšie pohodlie. Dôležitý je aj pohodlný prístup k posteli a bezproblémový pohyb okolo nej. Posteľ by sa nemala situovať do tesnej blízkosti okien či zasklených stien a už vôbec nie do prievanu, ktorý môže spôsobovať bolesti hlavy. Podľa súčasných trendov môže byť posteľ umiestnená aj v priestore. Existujú však názory, že na zdravý spánok je ideálna posteľ opretá čelom o stenu oproti dverám.

 

2. Šatníková skriňa

 

Ideálne je umiestniť skriňu do izieb, ktoré nie sú centrom aktívneho života. Zvyčajne pre ňu nachádzame miesto v predsieni alebo práve v spálni. Výborným riešením sú vstavané skrine od podlahy k stropu s posuvnými dverami, ktoré na otvorenie nevyžadujú ďalší priestor. Pri výbere skrine je potrebné zvážiť, či potrebujeme police alebo vešiakovú tyč, prípadne ich kombináciu. Súčasťou skríň môžu byť aj šuplíky, ktoré sú vhodné na odkladanie drobného oblečenia, ako je napríklad spodná bielizeň či ponožky. Pre umiestnenie skríň v rámci izby neplatí všeobecné pravidlo. Stačí, ak zaistíte pohodlný prístup k skrini a dostatočný priestor na manipuláciu.

 

Pozri aj: Poradíme, ako v domácnosti využijete netradične fén na vlasy!

3. Nočné stolíky

 

Nočný stolík predstavuje nábytok, bez ktorého sa dnes takmer žiadna spálňa nezaobíde. O jeho praktickosti netreba nijako pochybovať. Slúži ako vítaná odkladacia plocha pre šálku rannej kávy, rozčítanú knihu či pohár vody. Svoje miesto na ňom má ale aj budík, rádio a lampa na čítanie. Výška nočného stolíka by mala zabezpečiť pohodlie pri odkladaní predmetov. Mala by zodpovedať výške našej postele, prípadne môže byť posteľ aj o niečo nižšia. Či už je nočný stolík spojený s posteľou alebo ho kúpite ako samostatný kus nábytku, vyhnite sa ostrým hranám. Zabránite tak nielen nechcenému poraneniu, ale tiež prípadnému poškodeniu lôžkovín.
 

4. Osvetlenie

 

Osvetlenie spálne má pôsobiť mäkko a romanticky. Vyhnite sa ostrým žiarivkám a studenému svetlu. Na osvetlenie spálne vám celkom stačia aj slabšie žiarovky. Hrubšie tienidlá zase vytvoria tlmenejšie osvetlenie. Využívajte aj nepriame osvetlenie, svetlá nasmerujte do steny alebo do stropu, je to upokojujúce a šetrnejšie k očiam. Kým pri posteli sa žiada šero a tlmené svetlo, pri šatníkovej skrini zasa naopak jasné osvetlenie evokujúce denné svetlo. Najlepšie je inštalovať osvetlenie priamo do skrine, ktoré sa aktivuje otvorením dvier.

 

Odporúčame: Najväčšie chyby pri upratovaní!

5. Dekorácie

 

Na to, ako sa v spálni cítite, vplývajú aj dekorácie. Odborníci radia nezapĺňať izbu zbytočnosťami. Dekoračný charakter má už samotná posteľná bielizeň. Vyberajte ju tak, aby ladila s farbami použitými na stenách izby. Posteľ dekorujte ozdobnými vankúšikmi, nezabúdajte však tiež, že menej je niekedy viac. Spálňa je dokonalé miesto na závesy. Tlmia denné svetlo prenikajúce do izby a navodzujú tak intímnu atmosféru. Zlaďte závesy s farbami v interiéri, nábytkom či s doplnkami. Pri výbere závesov do spálne zvážte skôr tie, ktoré sa nedotýkajú zeme, nakoľko s nimi budete pravdepodobne často manipulovať. Výborné riešenie je mať z rovnakého materiálu aj iné dekoračné prvky v miestnosti, ako sú napríklad aj vankúše. Závesy budú ladiť s miestnosťou a krásne ju dotvárať. Získate tak jedinečný jednoliaty interiér s pocitom harmonického domova.

 

Bude Ťa zaujímať: Ako vyčistiť matrac rýchlo a jednoducho?

Spálňa nie je v žiadnom prípade pracovňa!

Ako sme už spomínali na začiatku, spálňa je miestnosť určená na oddych. Každý si však vysvetľuje „oddych“ po svojom. Spálňu často mnohí z nás zapĺňajú zbytočnosťami, ktoré do tejto miestnosti určite nepatria. Mnohí si do spálne zaobstarali rôznu elektroniku. Sú dokonca aj takí, ktorí si časť spálne vyhradili na svoj pracovný kútik. To však určite nie je dobrý nápad. Pozrime sa teraz bližšie na to, čo do spálne nepatrí a prečo.

 

 

  Elektronika? Zabudnite!

 

Sú hneď dva dôvody, prečo nie je vhodné umiestňovať elektroniku v spálni. Po prvé, elektronické prístroje zmenšujú hlavnú funkciu miestnosti. Po druhé, známy je aj ich nepriaznivý účinok na váš spánok. To, že elektromagnetické vlny škodia nášmu odpočinku, nie je žiadna novinka.
 

Všetky elektronické prístroje vrátane elektronických hodín by mali byť v spálni na opačnom konci miestnosti, ako je vaša posteľ. Ďalšou a dosť podstatnou zásadou je, aby v spálni neboli žiadne telefóny. Telefóny bránia plnohodnotnému relaxu.

 

 

  Pozor aj na zrkadlá
 

Podľa mnohých štúdií zrkadlá do spálne jednoznačne nepatria. Predovšetkým by nemali byť umiestňované oproti posteli, takto pôsobia rušivo a nepríjemne. Podľa feng shui môžu vyvolať rôzne problémy vo vzťahoch. Pokiaľ aj napriek tomu máte odvahu umiestniť zrkadlo v spálni, rozhodne skúste tónované zrkadlá, a to dohneda, dočervena, domodra alebo dozelena. Zvlášť hnedé zrkadlá pôsobia príjemne, nerušivo, ale tiež treba zvážiť mieru ich použitia. Najlepšie spálňové zrkadlo je ukryté na vnútorných dverách šatníkovej skrine alebo je umiestnené tak, aby ste sa v ňom z postele nevideli.

 

Odporúčame: Čistenie elektroniky - vyvarujte sa týmto chybám!

Pracovný stôl a knižnica patria do inej miestnosti

Dnešná uponáhľaná doba spôsobila, že už viac nevieme kvalitne oddychovať. V mnohých domácnostiach nachádzame pracovný stôl priamo v spálni. Neraz sú súčasťou spálňového nábytku aj knižnica či regále. Von s nimi! Všetko, čo je spojené s prácou, nemá vo vašej relaxačnej zóne čo robiť. Pri pohľade na pracovnú plochu sa isto dostatočne neuvoľníte a vaša myseľ si tak od práce neoddýchne. Ak vám to dispozičné riešenie bytu nedovoľuje, potom domáce pracovisko aspoň ukryte tak, aby nebolo na očiach. Vhodná je posuvná stena, paraván alebo ho rovno zatvorte do skrine.

Nie všetky doplnky a farby sú vhodné

Vyhnite sa výrazným a tmavým farbám! Môžu na vás pôsobiť chaoticky až depresívne. Farby by mali byť upokojujúce. Naše telo sa tak aj vďaka nim ľahšie uvoľní. To isté platí aj pre obrazy. Ak nad vaším lôžkom visí veľký ťažký obraz, veľký luster alebo police, naruší to váš spánok. Kvôli nadmernému usádzaniu prachu na sušených kvetinách nie je dobré zdobiť spálňu ani suchými dekoráciami.

 

Niekomu stačí na pokojný a ničím nerušený spánok posteľ a tlmené svetlo. Iný si potrebuje pred spaním pozrieť obľúbený film či seriál. No a ďalší zase cíti potrebu ešte raz nazrieť do pracovných dokumentov. Nijaké pravidlá a rady vám nezaručia kvalitný a pokojný spánok. Spálňu si zariaďte podľa vlastných pocitov a potrieb. Zvoľte si základnú paletu farieb, zadovážte si kvalitnú posteľ a všetko ostatné za vás urobia správne dekorácie a iné malé detaily.

 

Viac inšpirácií nájdete na: www.temponabytok.sk

Zdroj: www.lenita.sk

Foto: Nábytok Tempo Kondela


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Mole v potravinách: Triky, vďaka ktorým ich vyženieš zo skriniek!
Čo v domácnosti vymeniť za nové? Skontroluj týchto 5 vecí!
Patrí dentálna niť do koša alebo ju máme spláchnuť? Tu je odpoveď!
9 plážových trikov, ktoré zachránia vašu letnú dovolenku!
Ako využiť kondicionér v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!
Rada nad zlato: Ako sa zbaviť myší a pavúkov? Skús tento trik!
Ako alobal efektívne využiť v kuchyni - 7 tipov!
Ako využiť kondicionér v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!
Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné riešenie!
Usádzanie prachu v domácnosti? Triky, ako sa ho najjednoduchšie zbaviť!
Maslo GHEE: Spoznajte jeho impozantné účinky na organizmus
Miluješ prísady do kúpeľa? Prečo nepoužívať obľúbené bomby?
Škodlivosť plastov: Toto ťa určite prekvapí!
Prečo používať pracie orechy namiesto prášku? Tu sú dôvody!
Prečo je tuhé mydlo lepšie ako tekuté? Zisti, ako ho všestranne využiť!
Vyrob si účinné domáce čističe len z dvoch ingrediencií!
Ako inak využiť ocot? Bod číslo 3 ti ušetrí čas aj nervy po celú zimu!
TOP 5: Vieš, aké sú najšpinavšie miesta v kuchyni?
Ako sa pripravuje zemiaková kaša správne? Vyvaruj sa týmto chybám!
Ako využiť aviváž v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!
Top farebné jesenné trendy v interiéri pre rok 2017
Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady zaberú!
Ako nahradiť soľ v domácnosti? Tieto korenia ju nahradia bravúrne!
Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady zaberú!
Nedarí sa ti udržať vôňu v šatníku? Povieme ti tipy ako na to!
 

5 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.27.07.17 12:39 | Zdena Paňková | karma: 110
Máme malú spálňu,je tam viac kvetov, ale zatiaľ nerušia, skôr to, že izba je maličká - bytovková :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


28.07.17 10:28 | Soňa Kelemenová | karma: 88
postel, skrina, nočný stolík.... jedna fotografia...... dvaja anjelikovia strážny.... a nič iné.....

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


01.08.17 23:22 | Andrea Šmihulová | karma: neurčená
Práve mám veľkú túžbu zariadiť si celú novú spáľňu.Ešte to určite potrvá nejaký ten čas,ale teším sa na to

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


24.08.17 21:19 | Monika Červinková | karma: 100
nuž, v takej garzónke to nie je tak ľahké :D

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


25.09.17 21:44 | Juraj Podmanický | karma: neurčená
Múdre názory, no nesúhlasím s nadpisom „Spálňa nie je v žiadnom prípade pracovňa!“. Vždy sa nájde výnimka, keď sa v spálni človek nadrie viac ako v dielni.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Kde sú stratené ponožky z práčky? Záhada vyriešená!

28.10.2017 LIFESTYLE
Kde sú stratené ponožky z práčky? Záhada vyriešená!

Prichádza moment prania a vy sa už začínate modliť. Modlíte sa za to, aby ste ponožky vybrali z práčky v rovnakom počte, ako ste ich tam vložili.   Samozrejme záhada z názvom stratené ponožky z práč...

Čo by sme nemali jesť na raňajky? Veci, ktorými si nevedome škodíme

07.11.2017 LIFESTYLE
Čo by sme nemali jesť na raňajky? Veci, ktorými si nevedome škodíme

Je vo všobecnosti známe že raňajky sú najdôležitejšou časťou dňa. Mali by sme si na ne vyhradiť čas a urobiť si z nich akýsi rituál – neponáhľať sa a vychutnať si ich, čo je však častokrát nemožné...

Škodlivosť plastov: Toto ťa určite prekvapí!

04.11.2017 LIFESTYLE
Škodlivosť plastov: Toto ťa určite prekvapí!

To, že cigarety škodia zdraviu, vie každá z nás. Množstvo jedov, ktoré si fajčiari doprajú každé ráno ku kávičke, sa však môže vyrovnať tým, ktoré denne prijíma aj nefajčiar...

Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!

13.11.2017 LIFESTYLE
Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!

Všetci dobre vieme, načo slúži mraznička v domácnosti. Už v detstve sme sa učili, že slúži na uchovávanie potravín, pri ktorých chceme, predĺžiť ich dobu životnosti...

Máš doma starý chlieb? Vyskúšaj 7 výborných receptov, ako ho využiť!

12.11.2017 LIFESTYLE
Máš doma starý chlieb? Vyskúšaj 7 výborných receptov, ako ho využiť!

Už naše staré mamy nás učili, že chlieb sa nemá vyhadzovať. Prečo aj, keď sa dá ešte nejako využiť a ušetriť tak pár eur.    Ak starý chlieb nechcete vyhodiť, ale neviete čo s ním...

Lipómy, akné, mílie: Tieto videá sledujú tisícky ľudí! Ale, prečo?

08.11.2017 KRÁSA
Lipómy, akné, mílie: Tieto videá sledujú tisícky ľudí! Ale, prečo?

O Dr. Sandre Lee, nazývanej aj ako Dr. Pimple Popper, ste si už u nás na KAMzaKRÁSOU.sk mohli čo-to prečítať. Stala sa hviezdou internetu, vďaka jej - možno pre niekoho nechutnučkým, videám...

Poruchy štítnej žľazy: Poznáš týchto 7 najčastejších prejavov?

27.10.2017 LIFESTYLE
Poruchy štítnej žľazy: Poznáš týchto 7 najčastejších prejavov?

I tak malý orgán, akým je štítna žľaza, dokáže narobiť veľké problémy. Stačí, ak nefunguje presne tak ako má a na našom tele sa to prejaví najrozličnejšími spôsobmi...

Aké liečivé účinky má mrkvová šťava? Budeš prekvapená!

10.11.2017 LIFESTYLE
Aké liečivé účinky má mrkvová šťava? Budeš prekvapená!

Mrkva je veľmi zdravá zelenina plná vitamínov a minerálov. Veľa ľudí ju má zaradenú do kategórie polievkovej zeleniny a čerstvú ju konzumuje málokto...

Je instantná káva tvojím denným spoločníkom? Rozlúč sa s ňou!

03.11.2017 LIFESTYLE
Je instantná káva tvojím denným spoločníkom? Rozlúč sa s ňou!

História instantnej kávy sa začala písať v roku 1901, keď japonský vedec Satori Kato predstavil svetu kávový prášok. Keďže nemal podnikavého ducha, nepodarilo sa mu na nej zarobiť...

Námraza v chladničke: S týmto trikom ju odstrániš raz a navždy!

06.11.2017 LIFESTYLE
Námraza v chladničke: S týmto trikom ju odstrániš raz a navždy!

Každá chladnička v domácnosti funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku. Občas pri nej mávame pocit, že je to čarovná skrinka, ktorá sa častým otváraním sama záhadne naplní...

Ako správne skladovať vajíčka? Toto si určite nevedela!

29.10.2017 LIFESTYLE
Ako správne skladovať vajíčka? Toto si určite nevedela!

Chcete, aby vaše potraviny vydržali dlhšie čerstvé? Naučte sa spôsoby, ako ich správne skladovať.    Rôzne druhy potravín sa musia rôzne skladovať. Dnes sa zameriame na vajíčka.   Viete ako ich s...

Kto povedal, že bravčová masť je nezdravá? Fakty, ktoré ťa dostanú!

15.11.2017 LIFESTYLE
Kto povedal, že bravčová masť je nezdravá? Fakty, ktoré ťa dostanú!

Záujemcov o zdravý životný štýl neustále pribúda. Veľa z nás sleduje, čo je a čo nie je vhodné jesť. Sústreďujeme sa na zadné strany obalov, ktoré nám majú jasne povedať, čo je „zdravé"...

Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!

21.11.2017 LIFESTYLE
Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!

Naše telo každý deň absorbuje tisíce toxínov, ktoré sa nachádzajú v bežných potravinách. Dokonca vás prekvapí, že najviac toxínov sa nachádza v potravinách, ktoré konzumujeme každý deň...

Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné riešenie!

31.10.2017 LIFESTYLE
Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné riešenie!

Domov má byť naším útulným miestečkom, v ktorom sa cítime príjemne. Avšak niekedy sme jeho otrokom. Zabúdame na to, že byt/dom má slúžiť nám, a nie my jemu...

Život s dieťaťom: Pohroma alebo úžasná idylka? Toto ťa rozhodne pobaví!

20.11.2017 LIFESTYLE
Život s dieťaťom: Pohroma alebo úžasná idylka? Toto ťa rozhodne pobaví!

Po príchode nového človiečika na svet každú matku zaplavia pocity radosti, eufórie. Na druhej strane ju tiež zaplavia pocity vyčerpanosti a strachu...

Horoskop na november: Vieš, ktoré znamenie stretne osudovú lásku?

01.11.2017 HOROSKOPY
Horoskop na november: Vieš, ktoré znamenie stretne osudovú lásku?

Horoskop na november 2017  sa sústreďuje najmä na kompenzáciu únavy s radostnými udalosťami. Tak budeme schopní dobiť si stratenú energiu. A aj keď je rok 2017 skoro na konci...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s