DEEPWORK – ZHARMONIZUJE DUŠU A PRECVIČÍ CELÉ TELO

DEEPWORK – ZHARMONIZUJE DUŠU A PRECVIČÍ CELÉ TELO
  • 11.02.2016
  • Silvia Hadeková

Určite ste už zažili ten pocit. Pri pohľade na rozvrh vo fitku vám bola minimálne polovica cvičení neznáma. Nebojte sa, nie ste sami. Keďže neustále vznikajú nové typy cvičení, môže sa nám ľahko stať, že sa vo všetkých tých názvoch stratíme a nevieme, čo si pod jednotlivými pomenovaniami predstaviť.

Preto by som vám rada priblížila cvičenie s názvom DeepWork, ktoré je mojou srdcovkou a ako inštruktorka ho mám zo všetkých mojích tréningov najradšej. Prečo? Lebo po hodine Deepworku sa človek cíti plný energie, aj keď má za sebou poriadnu makačku!

Čo je teda DeepWORK a v čom sa líši od ostatných cvičení?

Zjednodušene povedané, DeepWORK je atletický funkčný tréning, založený na princípoch Jin a Jang. Znamená to, že v tomto cvičení ide o vytváranie harmónie medzi protikladmi.

V DeepWORKu každý pohyb obsahuje fázu napätia a relaxačnú fázu. V praxi to vyzerá tak, že dynamické pohyby striedajú statické výdržové pozície, kardio cvičenia sú doplnené silovými cvičeniami a tak ďalej. DeepWORK je komplexný, dynamický a intenzívny. Cieľom je naučiť sa používať svoje telo bez obmedzenia v každej dimenzii. Základom cvičenia sú špecifické športové pohyby - to najlepšie z jógy a športovej rehabilitácie. Výsledkom je reálny funkčný tréning, ktorého súčasťou sú veľmi zaujímavé a nezvyčajné cviky. Všetky cviky sa vykonávajú iba s váhou vlastného tela. Čakajú vás dynamické cviky (plyometrické skoky, rôzne poskoky a šprinty), statické výdržové cvičenia a funkčné posilňovacie formy (kliky, plank, squaty). Často ide o známe cviky, ktoré sú však prepojené tak, že vytvárajú unikátny koncept.

Odporúčame tiež:  Patríte k aktívnym povaľačom?

DEEPWORK – ZHARMONIZUJE DUŠU A PRECVIČÍ CELÉ TELO

Zdroj: Shutterstock®

Aké benefity nám toto jedinečné cvičenie prinesie?

Tréningom zvyšujeme svoje kondičné schopnosti, ale i silu a flexibilitu. Zlepšuje držanie tela, krásne tvaruje postavu a pomáha nám vytvárať rovnováhu, ktorú potrebujeme v každodennom živote pri riešení rôznych úloh a problémov. Napĺňa nás energiou, a to nielen fyzickou ale aj pozitívnou psychickou energiou. Ponúka nám uvoľnenie a odreagovanie sa od každodenných problémov. 

Odporúčame tiež:  Čokoládové dobroty, z ktorých sa nepriberá

DEEPWORK – ZHARMONIZUJE DUŠU A PRECVIČÍ CELÉ TELO

Zdroj: Shutterstock®

A ako vyzerá samotná hodina DeepWORKu?

Je rozdelená do siedmich energetických fáz, z ktorých každá má svoj význam, a preto by nemala byť vynechaná alebo preskočená. Prvé dve fázy sú pomalšie. Slúžia na to, aby sme sa začali sústreďovať na svoje telo a dýchanie. Taktiež nás majú pripraviť na nasledujúce fázy, preto sa vykonávajú cviky, ktoré zahrejú svaly a kĺby, podporujú cirkuláciu a koncentráciu, zlepšujú silu a flexibilitu. Potom nasleduje fáza, v ktorej už “začína ísť do tuhého“. Zvyšuje sa intenzita cvičenia a srdcová činnosť. V ďalších fázach sa skutočne zapotíme, nakoľko sa striedajú kardio intervaly so statickými “výdržovými“ pozíciami a silovými cvičeniami. Vrcholom tréningu je štvorminútový vytrvalostný interval, počas ktorého môžeme prekonávať svoje limity a posúvať hranice. Hodina je samozrejme ukončená relaxačnou fázou, ktorej súčasťou je nevyhnutný strečing. 

Odporúčame tiež: Dokonalý cvičebný plán na celý týždeň – zjednodušte si chudnutie

DEEPWORK – ZHARMONIZUJE DUŠU A PRECVIČÍ CELÉ TELO

Zdroj: Shutterstock®

Čo by ste ešte mali vedieť DeepWORKu?

• Cvičí sa naboso

Vedeli ste, že na každom chodidle máme 26 kostí, 19 svalov a približne 200cm2 nervových zakončení? Chodidlo je základom každého pohybu, ktorý vykonávame. Aby sme dokázali vykonať každý jeden pohyb čo najlepšie, musí náš mozog spracovať všetky informácie a vyslať ten správny signál prostredníctvom nervového systému. Na vykonanie dokonalého pohybu musíme aktivovať každý sval, nerv a kĺb na chodidle. Je tiež dôležité si uvedomiť, že spodná časť nášho chodidla je zmyslový orgán. V topánkach či ponožkách žiadne zmyslové vnemy nie sú, a to ovplyvňuje celý náš pohyb. Okrem toho cvičenie naboso skracuje čas potrebný na regeneráciu po tréningu a znižuje odbúravanie bielkovín v pečeni počas tréningu.

• Zameriava sa na detaily

Počas hodiny DeepWORKu inštruktor usmerňuje svojich zverencov v jednotlivých detailoch, ktoré sú však veľmi dôležite a vytvárajú jeden celok. Iba zameraním sa na detaily a ich spojením, môžeme dosiahnuť vynikajúce výsledky.

Odporúčame tiež:  Detoxikácia podľa lunárneho kalendára

Preto pozorne počúvajte inštrukcie:

  • kedy sa nadýchnuť a kedy vydýchnuť,
  • aká je správna poloha, do ktorej treba dať jednotlivé časti tela (zápästia, ramená, kolená, atď),
  • aká je správna rýchlosť cvičenia.

DeepWORK bol vyvinutý v spolupráci so športovými vedcami, profesionálnymi trénermi, fyzioterapeutmi a bývalými atlétmi, ktorí sa spojili, aby vytvorili bezpečný, veľmi efektívny a zábavný tréning. Aby takým naozaj bol, je potrebná aj pozornosť a disciplína cvičencov počas celého tréningu. 

Odporúčame tiež: 10 krokov, ako schudnúť s jogou

DEEPWORK – ZHARMONIZUJE DUŠU A PRECVIČÍ CELÉ TELO

Zdroj: Shutterstock®

Dúfam, že pomocou tohto článku ste trochu viac nahliadli do sveta DeepWORKu a získali lepšiu predstavu o tomto unikátnom koncepte cvičenia. V tomto prípade však určite platí, že je lepšie raz vyskúšať, ako stokrát čítať. Budem rada, ak vás spoznám osobne na niektorej zo svojich hodín. Ak si chcete cvičenie vyskúšať, nájdete ma v Bratislave v Academii Universum.

Bližie informácie a rozpis cvičení nájdete na mojom webe: www.silviahadekova.com

Vidíme sa v telocvični wink


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 11.02.16 17:13

SK
karma
114.00

cvicenie vyzera dobre hlavne pre mladych ludi

  • 0
Odpovedať

ľubka Olexyová 22.05.16 10:57

ľO
karma
-1.00

veľmi som sa inšpirovala a nakoplo ma to k cvičeniu

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní