4 účinné techniky ako sa zbaviť zlosti a predýchať hnev

4 účinné techniky ako sa zbaviť zlosti a predýchať hnev
 • 11.03.2017
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 7

Pozná to snáď každá z nás. Z času na čas sa dostaneme do situácií, kedy máme chuť prinajmenšom roztrieskať všetko sklo vôkol, ak rovno nerozmlátiť kanceláriu/či konkrétny priestor, v ktorom nás hnev zastihne.

Cholerické osoby nebývajú veľmi obľúbené, to je obvykle jasné aj im samotným. Avšak v niečom by sme si my ostatní mohli brať príklad. Konkrétne v tom, ako krásne dokážu nechať voľný priebeh svojmu aktuálne hnevu. Jeho dusenie je totiž škodlivé. Dupľom ak to robíte dlhodobo. Z potlačovanej zlosti môžu vzniknúť kdejaké choroby, spomínajú sa vredy, no napríklad aj rakovina. Ak patríte do tej skupinky osôb, ktoré sa snažia vždy klásť dôraz na svoje okolie a zanedbávajú tak svoje emócie, je najvyšší čas naučiť sa ako sa môžete zlosti zbaviť, namiesto toho, aby ste ju v sebe dusili. Pomôcť v tom vám môžu 4 účinné a pritom tak jednoduché techniky.

Napíšte si zoznam vášho hnevu

Niekedy je najväčší problém ten, že nás síce rozhnevá nejaká konkrétna maličkosť, avšak skutočná príčina našej zlosti tkvie v čomsi inom. Na odhalenie pravých dôvodov sa odporúča napísať si zoznam, v ktorom budete úprimné samé k sebe. Urobte si súhrn ho do dvoch častí. V prvej opíšte to, prečo sa hneváte samé na seba. Nebojte si tykať. V druhej časti, za opíšte svoju zlosť vo všeobecnosti. Začnite napríklad tým, prečo sa hneváte na celý svet, a postupne to zužujte, až dospejete ku konkrétnej osobe – respektíve veci / vlastnosti, z ktorej váš hnev naozaj pochádza.

Odporúčame prečítať: V čom sú ženy v znamení Ryby najlepšie?

4 účinné techniky ako sa zbaviť zlosti a predýchať hnev

Zdroj: Shutterstock®

Ak vás hnevá minulosť naordinujte si formulku odpúšťania

Pokiaľ vás pravidelne prepadávajú pocity zlosti prameniace z vašej minulosti, je najvyšší čas sa s ňou zmieriť. Zbytočne už neanalyzujte a ako sa hovorí, neplačte nad rozliatym mliekom. Pretože čo bolo bolo a nanešťastie čas sa vrátiť nedá. Pocitov hnevu, sklamania i zúfalstva sa zmierite tak, ak si každé ráno naordinujete k poháru čistej vody s citrónom aj formulku o tom, ako dotyčnej osobe (prípadne rovno sebe) jeho minulé konanie odpúšťate, a ako sa postupne uvoľňujete a od negatívnych pocitov oslobodzujete.

Odporúčame prečítať: V čom sú deti Ryby výnimočné? 5 vlastností, ktoré neprehliadnite.

Minulosť a negatívne emócie s ňou spojené môžete aj pretrhnúť

Povieme si to na jednoduchom príklade. Pokiaľ stále nie ste vyrovnané s tým, ako skončil vás minulý vzťah, na expartnera cítite zlosť a vytáča vás už len myšlienka naňho, treba to dať do poriadku. Ak nepomáhajú vyššie spomenuté formulky, možno si poradíte vďaka vizualizácii pretrhnutia puta. Zatvorte oči a predstavte si seba a svojho bývalého partnera ako vás spája akási niť, či puto. Jej dĺžku postupne predlžujte tak, aby ste sa od seba mohli prirodzene vzdiaľovať. Keď budete pripravené, vezmite vo vizualizácii nožnice, či nôž, a niť ktorá vás doteraz spájala jednoducho raz a navždy prestrihnite.

4 účinné techniky ako sa zbaviť zlosti a predýchať hnev

Zdroj: Shutterstock®

Dýchajte a nalaďte sa dobrou náladou

Áno vieme, nie je to vždy jednoduché. Avšak ak sa naučíte postupne si uvedomovať, že nie je všetko také čierne ako sa na prvý pohľad zdá, budete aj ľahšie zvládať svoje negatívne emócie. Pokiaľ ste príliš impulzívne, prv než niekomu odpoviete trikrát sa zhlboka nadýchnite. Platí to aj pri odpisovaní na emaily, SMS-ky, či Facebookové správy. V stavoch zlosti si pustite obľúbenú hudbu, klip, prečítajte si vtip, či jednoducho sa na seba v zrkadle usmejte. 

Odporúčame prečítať: Čo hovorí feng shui na kvety vo vašej domácnosti?


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Pavlína Vaksmundská 11.03.17 23:34

PV
karma
113.00

Dýchanie je dôležité ..!! Ja používam 4-7-8 .. Za štyri sekundy sa nadýchnem , sedem sekúnd zadržím dych a osem sekúnd vydychujem..

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 12.03.17 06:50

SK
karma
113.00

zaujímavý článok

 • 0
Odpovedať

Monika Filípková 12.03.17 07:05

MF
karma
56.00

Veľmi zaujímavý a poučný článok, z ktorého sa rada inšpirujem.

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 12.03.17 11:00

DB
karma
117.00

stojí to za vyskúšanie...

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 13.03.17 08:08

SK
karma
86.00

slniečko a smiech je zárukou dobrej nálady....

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 13.03.17 08:09

SK
karma
86.00

samozrejme som zabudla na cvičenie.... mne osobne vyčarí vždy úsmev na tvári....a hneď mám lepšiu náladu

 • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 13.03.17 21:54

LK
karma
100.00

Najlepšie je predýchať a pustiť z hlavy. Ja na hnev a stres milujem jógu (na nej sa dá najlepšie odreagovať) :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní